Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Bakan Bayraktar: Sakarya Gaz Sahası’nda günlük üretim 23 kuyuda 2,7 milyon metreküpe ulaştı

Bakan Bayraktar: Sakarya Gaz Sahası’nda günlük üretim 23 kuyuda 2,7 milyon metreküpe ulaştı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
32 0

Bakan Bayraktar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi ve Filyos Limanı’nda incelemelerde bulundu.

Söz konusu ziyareti kış aylarında doğal gazın yüklü olarak tüketildiği bir devirde gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Bayraktar, “Karadeniz gazı, 2020 yılındaki keşif sonrasında 3 yıldan kısa bir mühlet içerisinde karaya getirdiğimiz ve Boru Sınırları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) sistemine çabucak buradan birkaç kilometre ileride bağladığımız lokasyondayız. Filyos, bu manada gerçekten Türkiye’nin doğal gaz üssü haline geldi diyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, buradaki çalışmaların ağır halde devam ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Bugün prestijiyle üretimimiz 2,7 milyon metreküpe ulaşmış durumda. İnşallah en kısa vakitte bu üretimi 10 milyon metreküpe ardından de en son olarak günlük 40 milyon metreküpe çıkarmak ve 15 milyon hanemize doğal gazı buradan tedarik etmeyi hedefliyoruz. Sakarya Gaz Alanında şu ana kadar 23 kuyu kazdık. Dünyanın en süratli geliştirilen projelerinden biri oldu. 170 kilometre aralıktan gazı taşıyoruz. Buradan da BOTAŞ’ın sisteminden konutlarımıza, tüketicilerimize ulaştırıyoruz. İnşallah projeyi önümüzdeki süreçte daha da hızlandırmak suretiyle milletimizin, memleketimizin, endüstrimizin, konutlarımızın gereksinimi olan doğal gazın kıymetli bir kısmını buradan sunmuş olacağız.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının himayelerinde bölgeye değerli bir liman yatırımı da yapıldığını söz eden Bayraktar, “Ulaştırma bakanımız da bugün bizlerle birlikte buradaydı. Birebir vakitte bu limanın da ülkemizin değerli bir ihracat limanı olması noktasında da birlikte görüş alışverişinde bulunduk. Birlikte bu projeleri nasıl gerçekleştirebilirizi istişare ettik. Vekillerimizle, valimizle ilgili ünitelerdeki yönetici arkadaşlarımızla bir arada.” değerlendirmesinde bulundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da inceleme seyahatine ait toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanımız Sayın Alparslan Bayraktar ile Filyos Limanı’nın demir yolu ve kara yolu irtibatları üzerine incelemelerde bulunduk. Ülkemizi daha ileriye götürecek, dalında önder duruma taşıyacak dev bir lojistik merkezi projesi olan Filyos Limanı,13 geminin elleçlemesi yapılabilecek yıllık 25 milyon ton kapasiteye sahip olarak 14 ve 19 metre derinliğindeki rıhtımlarıyla büyük tonajlı gemilere hizmet verebilecek.” tabirlerini kullandı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın