Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Armatürde 32 firma ihracat için kümelendi

Armatürde 32 firma ihracat için kümelendi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
18 0

Dünya gazetesinin haberine nazaran, ihracatta 2023 yılında 4 milyar dolar sayısına imza atan armatür kesimi, yeni devir amaçlarına yeni oluşumlarla yol alıyor. Kapasite kullanım oranlarının yüzde 70’lerde seyrettiği armatür sanayiinde 32 firma, UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) projesini kurdu.

3 yıllık proje kapsamında kümelenen firmalar, böylelikle ihracatta pazar araştırması, amaç belirlenmesi üzere hususlarda orta ve uzun vadeli işlere odaklanacak. Önümüzdeki periyot yeni pazarlar için çalışacaklarını söyleyen ARMATÜR Derneği Lideri Gökhan Turhan, “İlk kere 32 firmamızla UR-GE’mizi kurup bir ekip oluşturduk. Yakın ya da uzak demeden ihracatta düzgün olan pazarların hakimi olmalıyız. Çin 1 satıyorsa biz 5 satmaya çalışmalıyız” dedi.

“BEKLEDİĞİMİZ YÜZDE 1 DEĞİLDİ”

Armatür kesiminin geçen yıl ihracatta yüzde 1 artış sağladığını kaydeden Turhan, “Daha düzgün olabilirdi lakin başta resesyon olmak üzere 6 Şubat zelzeleleri dalımıza büyük ziyan verdi. Rusya-Ukrayna savaşı, Filistin-İsrail savaşı ve global yaşanan birçok olumsuz tesir de işlerimize yansıyor. Bir de son devirlerdeki enflasyonla çaba çalışmaları sakinliğe neden oldu” diye konuştu.

Geçen yıl bölümün en fazla ihracatı 511 milyon dolarla Almanya’ya yaptıklarını aktaran Turhan, “Bu ülkeyi yüzde 71 artışla 273 milyon dolar ihracat sayısına ulaşan Rusya takip etti. 182 milyon dolarla Irak en fazla ihracat yapılan üçüncü ülke oldu” bilgisini verdi. Turhan, 2022 Aralık ayına kıyasla İran’a ihracatın yüzde 70,84 artışla 7,51 milyon dolar olarak önemli bir artış sağladığını da aktardı.

“STA’LARDA GÜNCELLEME GEREKİYOR”

İhracatın ülke lokomotifi olduğunu ve ihracatta yaşanan külfetlerin çözümlenmesi gerektiğini vurgulayan Gökhan Turhan, “Ülkelerle yapılan STA mutabakatları eksik kalıyor. Avrupalı rakipler sıfır gümrükle eserlerini satarken biz gümrüklerle, muhakkak nezaret dışı pürüzlerle karşılaşıyoruz. Devletimizin bu ihracat pazarlarına el koyması ve bizim önümüzü açması gerekiyor.

Bunu değiştirmek için Ticaret Bakanlığı’nın bilhassa muhakkak dallara karşı biraz daha destekleyici siyasetler oluşturması gerekiyor. Sorun yaşadığımız ülkelerle, STA antlaşmaları yine güncellenmeli. Rusya’da mesela şu anda önemli sorun var. Bir periyot bizim için çok önemli pazar olan Suudi Arabistan’ı Çinlilere kaptırdık. Kazakistan, Özbekistan’da da bu türlü bir durum var. Muhakkak pazarlarda rekabet ettiğimiz Çin, önümüze set olmaya başladı” dedi.

“MISIR PAZARINI KAYBETMEMELİYİZ”

Son vakitlerde Mısır ile ticaretin berbata gittiğini, ihracatın neredeyse sıfıra indiğine dikkat çeken Turhan, “Mısır devleti mecburî olmayan hiçbir ithalata müsaade vermiyor. Onların da döviz manasında ezaları var. Mısır, bölümümüzün en fazla ihracat yaptığı ülkelerin başındaydı. Buraya devlet bazında çalışmalar yapılabilir. Bu ülkede çok önemli bir potansiyel var. Mısır’dan bir halde güç petrol alabiliriz, kimya eserleri alabiliriz bunun karşılığında ticareti devam ettirecek çalışmalar yapabiliriz lakin bugüne kadar bunu yapamadık” dedi.

“ENFLASYON YÜZDE 10’A İNMEDİĞİ SÜRECE İHRACAT ARTMAZ”

Gökhan Turhan, kapanan ve iflas eden firma sayısı olarak Türkiye’nin tarihin en yüksek düzeyine hakikat gittiğini kaydetti. Turhan, “Yatırım ortamı olarak bu bizi korkutuyor. Türkiye’nin KOBİ’leri âlâ durumda değil. Hammaddeci sıkıntı durumda. Baskılanan iktisatta imalat da ihracat da yapmak güç. 2024’te işlerin biraz daha makûs gideceğini görüyoruz. Bilhassa son periyotta yaşadığımız enflasyon, işi daha da zora sokuyor. Ticaret Bakanımızın yaptığı son devirdeki çalışmaları destekliyoruz. Enflasyon yüzde 10’a inmediği sürece ne ihracatımız artabilir, ne sanayicimiz, ne de çalışanımız memnun olabilir” dedi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın