Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Antalya Serbest Bölge’nin ticaret hacmi 2023’te 1,1 milyar dolar oldu

Antalya Serbest Bölge’nin ticaret hacmi 2023’te 1,1 milyar dolar oldu

admin admin - - 3 dk okuma süresi
1 0

Almanya ve Hollanda yüklü olmak üzere ABD, İtalya ile İsviçre ortaklı şirketlerin yer aldığı bölgede, 50’si yat, 14’ü elektrik elektronik, başkaları medikal, inşaat, tarım, dokuma ve hizmet dallarında faaliyet gösteren firmalar, ihracata yönelik üretim yapıyor.

Rıhtımda yapılan 560 ton taşıma kapasiteli travel lift (vinç) ile 2 bin ton ve 90 metreye kadar yatların denize indirilmesini sağlayan asansör sistemi yatırımlarıyla Akdeniz çanağında en çok tercih edilen tersanelerden biri haline gelen bölgede doluluk yüzde 100’e ulaştı.

YILI 1.1 MİLYAR DOLARLA KAPATTIK

Antalya Özgür Bölge Kurucu ve İşleticisi AŞ (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses, 2023’ün kendileri için verimli bir yıl olduğunu söyledi. Bölgede 30’u yabancı ortaklı 88 firmanın faaliyet gösterdiğini lisana getiren Gürses, “Yılı 1,1 milyar dolarla kapattık ki öngörümüz bu formdaydı. Yatırım talepleri yıl içinde kesintisiz devam etti lakin bölgemizde kapasitemiz yüzde 100 doluluğa ulaştığı için yeni tahsislere imkanımız yok. Genişlemeyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.
Gürses, bölgede yüklü olarak yat bölümünün bulunduğunu, 88 firmadan 50’sinin lüks yat üretimi, bakımı ve tamiratı yaptığını söz etti

YOĞUN TALEP ALIYORUZ

Bölgede rıhtım alanında yapılan yatırımlar üzerine dev yat dalı firmalarından ağır talep aldıklarını belirten Gürses, “ASBAŞ olarak 2017-2023’te toplam 23 milyon dolara yakın yatırım yaptık. Çok önemli bir sayı bu. Yalnızca geçen sene 2,2 milyon dolarlık yatırım yaptık.” diye konuştu.
Gürses, bölgedeki firmaların da yatırımlarla daha uzun uzunluklarda yat siparişleri almaya başladıklarını ve mevcut kapasitelerini artırmaya yönelik çalışmalara yöneldiklerini bildirdi.

Elektrik, elektronik dalında de bölgedeki firma sayısının geçen yıl 14’e çıktığını lisana getiren Gürses, bu dalın önemli katma paha oluşturduğunu söyledi.
Zeki Gürses, medikal bölümünde de ticaretin hareketlendiğini tabir etti. Yatırımların istihdama da müspet katkı sağladığına işaret eden Gürses, “İstihdamımız yaklaşık yüzde 16 arttı. Geçen sene yaklaşık 6 bin 400 civarında olan çalışan sayımız şu anda 7 bin 500’e kadar çıktı. En fazla yat dalında, 3 bin 850 civarında çalışanımız mevcut. Gerisinden medikal ve elektrik elektronik geliyor.” dedi.

Bölgenin global salgın periyodunda bile üretime katkı sağladığını söyleyen Gürses, bölgenin ihracata ve ülke iktisadına katkıda bulunmaya devam edeceğini bildirdi.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın