Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Andrea Nahles: Göçmenlere giderek daha fazla ihtiyaç var

Andrea Nahles: Göçmenlere giderek daha fazla ihtiyaç var

admin admin - - 4 dk okuma süresi
19 0

Nürnberg’deki Federal İstihdam Ajansı CEO’su Andrea Nahles, 2023 yılında Almanya’da işe girenlerin en büyük kümesinin Avrupa Birliği dışından gelen çalışanlar olduğunu söyledi. Ajans halihazırda 700 bine yakın konumun boş olduğunu da açıkladı.

Haziran 2022’den Haziran 2023’e kadar sadece Ukrayna’dan toplam 53 bin kişi Almanya’da toplumsal güvenlik primine tabi olarak işe başladı. Birebir periyotta Hindistan’dan 24 bin kişi vardı.

Nahles, “Tahminlerimize nazaran bu gelecekte artacak” diye ekledi.

Halihazırda Almanya’d yaşayan ve şu anda bir işi olmayanlar için arama daha da zorlaşıyor. Romanya, Bulgaristan ve Polonya üzere AB üyesi ülkelerden Almanya’ya giderek daha az insan gitti. Hal bu türlü olunca ülkelerin artık demografik sıkıntıları baş gösterdi.

İSTİHDAM POLİTİKASI

Olaf Scholz, Berlin’deki Federal Meclis’te bütçeyle ilgili genel bir tartışmada, “Almanya, tarihte şimdiye kadar kaydettiğimiz en yüksek istihdam düzeyine sahip” dedi.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil (SPD) de çalışan sayısının ve boş durumların çokluğu nedeniyle iyimserdi. Lakin Hubertus Heil “Bu, işgücü piyasasına göçe ne kadar bağımlı olduğumuzu açıkça gösteriyor.” dedi.

İstihdamdaki geçen yılın birebir ayına nazaran 217 bin artış, sırf öbür AB ülkeleri ve üçüncü ülkelerden gelen çalışanlara bağlanabilir.

İŞSİZ SAYISI MEVSİMSEL OLARAK ARTTI

Ocak ayında Alman işgücü piyasasında pek bir gelişme olmadı. İşsiz sayısı öteki dönemler üzere 2 milyon 805 milyona yükseldi. Federal Ajansın açıkladığı üzere, bu sayı Aralık 2023’e nazaran 169 bin geçen yılın Ocak ayına nazaran ise 189 bin daha fazla. İşsizlik oranı 0,4 puan artarak yüzde 6,1’e yükseldi. Federal Ajans, Ocak ayı istatistikleri için ayın 15’ine kadar mevcut olan dataları kullandı.

Nahles, “Yıl başında işsizlikteki yıllık artış bu yıl daha düşük. İstihdam ve işgücü talebi de dengeli, hasebiyle devam eden ekonomik zayıflığa karşın işgücü piyasası yılın başında istikrarlı” dedi.

İŞSİZLERİN YENİ BİR İŞ BULMA TALİHİ AZALIYOR

İşgücü piyasasının büyük ölçüde göçmenlere bağımlı olmasına ve uzun müddettir işsiz olanların sayısının hâlâ pandemi yıllarına nazaran neredeyse bir milyon (960.000) üzere kıymetli ölçüde yüksek olmasına karşın, işsizlerin yeni bir iş bulma bahtı azalıyor. Federal Ajansa nazaran ocak ayında 699 bin işin açık olduğu bildirildi.

Eğitim pazarındaki durum güç olmaya devam ediyor. Şirketlerin sunduğu birçok çıraklık eğitimi doldurulamamakta. Verilen bilgiye nazaran, Ekim 2023’ten Ocak 2024’e kadar olan yerleştirme sonrası devirde, bir evvelki yıla nazaran eğitim arayan genç sayısı 64.000 daha fazlaydı. Bu, şirketlerdeki 85.000 kayıtlı eğitim durumuyla karşılaştırılıyor; bu da bir evvelki yıla nazaran neredeyse 4.000 daha fazla.

BA’ya nazaran Ocak 2024’te 28.000 müracaat hâlâ mevcut değildi ve 18.000 kişi de alternatif olmasına karşın hâlâ eğitim durumu arıyordu. Birebir vakitte 18.000 eğitim konumu hâlâ doldurulmadı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın