Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Allianz Trade: Küresel bazda iflaslar 2024’te yüzde 8 artacak

Allianz Trade: Küresel bazda iflaslar 2024’te yüzde 8 artacak

admin admin - - 5 dk okuma süresi
7 0

Allianz Trade açıklamasına nazaran, Allianz Commercial, 92 ülkeden risk idaresi yapan 3 binden fazla uzmanın görüşleriyle hazırlanan Allianz Risk Barometresi’nin 13’üncüsünü yayınladı. Risk Barometresi’nde yer verilen Allianz Trade iflas raporunda, 2024 yılında, global ticari iflasların arka arda üçüncü kere artış göstereceği varsayımı yer alıyor

Allianz Risk Barometresi için gerçekleştirilen risk anketi, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, Allianz müşterileri, brokerler ve sektörel ticaret kuruluşlar ile yapıldı. Risk Anketi’ne en çok cevap, 1340 iştirakçi ve yüzde 44 iştirak oranıyla, yıllık geliri 500 milyon dolardan fazla olan büyük ölçekli şirketlerden geldi.

Rapor için ayrıyeten, risk danışmanları, sigortacılar, üst seviye yöneticiler, hasar uzmanları ve Allianz Commercial ve öbür Allianz kuruluşlarının kurumsal sigorta segmentindeki risk idaresi profesyonelleriyle de anket yapıldı.

Bu yıl için tasa duyulan en önemli global ticari risklerin de sıralandığı raporda, birinci üçte sırasıyla siber hücumlar, ticari faaliyetlerde duraksama ve doğal afetler yer alıyor. Listede, iklim değişikliği yedinci sırayı alırken nitelikli iş gücü eksikliği onuncu olarak son sırada bulunuyor.

Rapora nazaran, iflaslar global çapta bu yıl yüzde 8 artacak. Böylelikle 2022’deki yüzde 1’lik küçük bir toparlanma ve 2023’teki yüzde 7’lik hızlanmanın akabinde global iflaslarda arka arda üçünü defa artış gerçekleşecek.

İflaslardaki artışın temel nedeni ise fiyatlandırma gücünün azalması ve global talebin zayıflamasıyla şirketlerin gelirlerindeki artışta meydana gelen yavaşlama olacak. Gelirlerdeki bu yavaşlama, 2023’te geniş bir tabana yayıldı.

Yükselen üretim maliyetlerinin, şirketlerin karlılığını olumsuz etkilediğini vurgulayan Allianz Trade ekonomistlerine nazaran, likidite konumlarındaki kötüleşmenin 2025 yılından evvel düzelmesi beklenmiyor.

Şirketler hala Euro Bölgesi’nde 3,4 trilyon avro ve ABD’de 2,5 trilyon dolar olmak üzere kıymetli ölçüde nakit fazlasına sahip bulunuyor. Lakin bu nakit fazlasının daha çok büyük firmalar ve teknoloji, tüketici muhtaçlıkları üzere belli dallar özelinde ağırlaşmış olduğuna dikkat çekiliyor.

ABD’DE TİCARİ İFLASLARIN BU YIL YÜZDE 22 ARTMASI BEKLENİYOR

Raporda genel olarak, büyümenin daha uzun müddet düşük kalacak olması nedeniyle birden fazla şirketin nakit durumlarını operasyonlar yoluyla artıramadığı belirtiliyor.

En kırılgan şirketler ve bölümlerin, iki ortada bir derede kalmış durumda olduğu ve bunların başında da konaklama, ulaştırma ve perakende dallarının geldiğine yer verilen raporda, inşaat bölümünün de bu dalların yolundan gittiği tabir ediliyor.

Allianz Risk Barometresi içerisinde yer alan Allianz Trade iflas raporuna nazaran, ticari iflaslardaki olağanlaşma 2023 yılında gelişmiş iktisatların birçoklarında tamamlandı. 2023’te iflaslarda yüzde 47 artış ile ABD, yüzde 36 ile Fransa, yüzde 59 ile Hollanda, yüzde 35 ile Japonya ve yüzde 41 ile Güney Kore ön sıralarda yer aldı.

Allianz Trade, global olarak her beş ülkeden üçünün 2024 yılı sonuna kadar Kovid-19 salgını öncesi ticari iflas düzeylerine ulaşmasını öngörüyor. Buna 2024’te iflasların yüzde 9 artması öngörülen Almanya, yüzde 28 ile Hollanda ve yüzde 5 ile Birleşik Krallık üzere birçok Avrupa ülkesi dahil. ABD’de ticari iflasların bu yıl yüzde 22 artması bekleniyor.

Raporda, Atlantik’in her iki yakasında da iflas sayılarının istikrara kavuşması için GSYH büyümesinin iki katına çıkması gerektiği lakin bunun 2025 yılından evvel gerçekleşmesinin sıkıntı göründüğü belirtiliyor.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın