Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. AK Parti’den doğal gaz için kanun teklifi

AK Parti’den doğal gaz için kanun teklifi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AK Parti Küme Lideri Abdullah Güler, güç alanında düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM’ye sundu. Güler yaptığı açıklamada, “Teklifimizle, doğal gazın sıvılaştırılma faaliyetinin depolama faaliyetinden ayrıştırılarak bağımsız bir piyasa faaliyeti olarak tanımlanması amaçlanmıştır.” dedi. Güler, teklifle, yenilenebilir güç kaynağına dayalı tesislerin kurulmasına da imkan sağlanacağını belirtti.

Türkiye’nin ulusal maden ve güç siyasetlerini değişen milletlerarası şartlara uygun hale getirmeyi, kaynakları ve potansiyeli Türkiye Yüzyılı maksadına yürürken aktif ve verimli kullanmayı dilek ettiklerini lisana getiren Güler, kanun teklifi hazırlığında bunları dikkate aldıklarını söyledi.

Abdullah Güler, temel gayelerinin yenilenebilir güç kaynaklarını artırmak, yetersiz kalan birtakım tüzel düzenlemeleri yapmak olduğunu tabir ederek, şunları kaydetti:

“Getirilen düzenlemeyle, Maden Kanunu kapsamında uygulanan UMREK Raporlama Sistemi üzerinde değişikliklere imza atacağız. UMREK koduna nazaran rapor hazırlama koşulu aranmaksızın Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün buluculuk hakkı kazanmasına da bu kanun teklifimizde yer veriyoruz. Teklifimizle içme ve kullanma suyu temin edilen rezervuarlar ve sulak alanlar, Kıyı Kanunu kapsamında kıyı ve kıyı şeritleri hariç olmak üzere belirlenen alanlarda yenilenebilir güç kaynağına dayalı tesislerin kurulmasına imkan sağlanacak.”

Sıvılaştırılmış doğal gazla ilgili de teklifte düzenlemelerin bulunduğunu aktaran Güler, şu tabirleri kullandı:

“Teklifimizle, doğal gazın sıvılaştırılma faaliyetinin depolama faaliyetinden ayrıştırılarak bağımsız bir piyasa faaliyeti olarak tanımlanması amaçlanmıştır. Böylece son periyotta yaşanan güç krizleri nedeniyle başta AB ülkeleri olmak üzere ülkemiz üzerinden gerek boru sınırlarıyla gerekse LNG olarak ağır biçimde artan ihracat talepleri bakımından hem yerli üretim doğal gazımızın hem de farklı kaynaklarından ülkemize ithal edilen doğal gazın ülkemizde sıvılaştırılarak dünya piyasalarına LNG olarak hazırlanabilmesinin farklı bir piyasa faaliyeti olarak sağlanmasına teklifimizde yer verdik.”

AFET BÖLGELERİ İÇİN DÜZENLEME

Güler, Türkiye’nin “doğal gazda ticaret merkezi olma” amacı çerçevesinde yüzen LNG terminallerine ait Güç Piyasası Düzenleme Şurası tarafından depolama tesislerinden farklı istisnai düzenlemeler yapılabilmesine imkan tanınacağını belirtti.

Mevcut depolama tesislerinin, kapasitelerinin daha aktif ve verimli kullanılabilmesi maksadıyla sisteme girişe ait kararlardan muaf tutulmasının hedeflendiğini kaydeden Güler, “Her ülke için başka ayrı ihracat lisansı verilmekteyken birden fazla ülke için tek ihracat lisansı verilmesiyle de bu uygulamayı hayata geçirmiş olacağız.” bilgisini paylaştı.

Deprem durumlarında vatandaşların güce süratli ulaşmasını sağlamak için farklı bir düzenlemenin hayata geçirileceğinin altını çizen Güler, “Olağanüstü Hal kararı yahut genel hayata tesirlilik kararı alınan yerlerde süreksiz periyodik ilişki talepleri için elektrik gücünün kullanıcılara süratli ve kesintisiz ulaştırılması gayesiyle Güç Piyasası Düzenleme Heyetimize yetki veriyoruz.” dedi.

Abdullah Güler, “10 yıllık mühletini tamamlayan lisanssız elektrik üretimi gerçekleştiren tesislere, lisanslı üretim faaliyetine geçişleri için devletimize aşikâr katkı verilmek suretiyle lisanslı hale getirilmesi imkanı tanınıyor.” sözlerini kullandı.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın