Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. AB liderleri özel zirvede bir araya geldi

AB liderleri özel zirvede bir araya geldi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
8 0

Liderler, 14-15 Aralık 2023’teki rutin tepede AB Kurulunun Macaristan’ın muhalefeti nedeniyle kabul edilemeyen bütçe değişikliği teklifini ele alıyor.

AB Kurulu Devir Lideri Belçika’nın Başbakanı Alexander de Croo, toplantı girişinde yaptığı açıklamada, “Bu tepenin temel olarak tek bir ana konusu var; Ukrayna’yı desteklemeye nasıl devam edeceğimiz.” dedi. De Croo, 27 üye ülkenin tümünün takviyesiyle bir karar çıkmasının ehemmiyetini vurgulayarak “Geçen tepede 26 ülke net biçimde birebir fikirdeydi. Bu 26 ülke hala tıpkı fikirde. Ben tüm üye ülkelerin uzlaşmaya varacağından eminim.” diye konuştu.

Öte yandan AB Kurulu Lideri Charles Michel, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, Macaristan Başbakanı Viktor Orban ile müzakerelerin son ana kadar sürdüğünü bildirdi.

MACARİSTAN’IN MUHALEFETİ

AB Komitesi, Ukrayna’ya gelecek 4 yılda kesintisiz dayanak sağlayabilmek için, 2024-27 bütçesine 50 milyar avroluk bir fonun dahil edilmesini istiyor.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, 13 Aralık 2023’te Avrupa Parlamentosunda yaptığı konuşmada, “Ukrayna’nın siyasi desteğimizin yanı sıra sürdürülebilir mali desteğimize de muhtaçlığı var.” tabirini kullanmış, 2020’de mevcut bütçe onaylandığında “kimsenin Avrupa topraklarında topyekûn bir savaş çıkacağını öngöremediğini” söylemişti. Macaristan ise AB bütçesinin üye ülkeleri desteklemesi gerektiği, Ukrayna’da önemli yolsuzluklar olduğu ve savaşta Batı’nın sunduğu takviyenin sonuç vermediği münasebetleriyle Ukrayna’ya mali yardım sağlanmasına karşı çıkıyor.

UKRAYNA’YA ASKERİ DAYANAK DE GÖRÜŞÜLECEK

AB, geçen yıl koyduğu fakat tutturamadığı “Mart 2024’e kadar Ukrayna’ya 1 milyon top mermisi sağlama” gayesini, “2024 sonuna kadar 1,3 milyon” olarak yeniledi.

Ayrıca AB, eğitim verdiği Ukrayna askeri sayısını yeniden yıl sonuna kadar 40 bine çıkarmayı amaçladığını duyurdu. Tepede önderler, yeni amaç çerçevesinde planlamalar üzerinde görüş alışverişinde bulunacak.

AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, doruğun girişinde, önderleri alandaki durumla ilgili bilgilendireceğini ve askeri takviyesi bir an evvel artırmak konusunda davette bulunacağını söyledi.

ORTA DOĞU’DAKİ GELİŞMELER DE ELE ALINACAK

Zirvede, İsrail-Filistin ve Kızıldeniz’deki durum bağlamında Orta Doğu’daki gelişmelere de yer verilecek.

İsrail-Filistin konusunda “güvenlik, insani muhtaçlıklar ve iki devletli çözüm” temelinde görüşmeler yapılacak. AB’nin daha evvel önerdiği milletlerarası barış konferansı konusunda üye ülkelerin tavırları dinlenecek.

Borrell, toplantı girişinde BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’nı (UNRWA) desteklemeye devam etmenin kıymetini vurgulayacağını bildirmişti. Öte yandan AB’nin Kızıl Deniz’e ticari gemilerin seyrüsefer güvenliğini sağlamak için donanma gönderme amacı de masaya yatırılacak. Borrell, dün Birliğin ASPIDES ismi verilen misyonu 19 Şubat’a kadar başlatacağını duyurmuştu.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın