Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. 9 analistten yeni yıl için yeni stratejiler… Yılın ikinci yarısında gelecek muhtemel göstergeler

9 analistten yeni yıl için yeni stratejiler… Yılın ikinci yarısında gelecek muhtemel göstergeler

admin admin - - 41 dk okuma süresi
21 0

Uzmanlar, enflasyon rallisini hesaba katarak yılın birinci yarısının üstünü çizdi. Tüm hesaplar, yılın ikinci yarısında gelecek olası göstergelere odaklandı. Yatırımcıların hangi enstrümanda, hangi birinci düzeyleri radarına alacağı ise şimdiden aşikâr.

Ekonomim’den Serap Sürmeli’nin haberine nazaran, enflasyon ve artan faiz oranları bu yılın en hudut bozucu dikenleri. Enflasyondaki artış, para otoritesini faiz oranlarını yükseltmeye ittikçe, dikenler daha da derinleşiyor. Mayıs ayında tepe beklenen enflasyon rallisi, pay senedi piyasasının dostu değil. Hakikaten, son üç aydır istikrar arayışını sürdüren BIST-100 endeksinde, yol boyunca paylar kırmızıya saplandı.

Bu yıl sabit gelirli varlıklarınızı güçlendirmek istiyorsanız uzmanlar sizi destekliyor. Domino taşı misali arka arda gelen faiz artırımlarıyla nakit, kral üzere görünüyor. Portföyünüzün bir kısmını inançlı yatırımlarda tutmak makul bir çeşitlendirme kaynağı. Volatilite yükseldiğinde ve piyasalar bayıldığında, inançlı, yüksek likiditeye sahip yatırım varlıklarını tutmanın sağladığı istikrardan yararlanacaksınız.

Ancak, bu durumun ötesine bakmak isteyenler için hâlâ bulunabilecek çok fazla bedel var. BIST cephesinde 6,5 seviyesindeki FK oranı-2024 kâr beklentilerine nazaran bu oran 4,5-5 seviyesinde- pek de kötü bir indirim değil, bilhassa de varlıklarını elle tartarak seçmeyi tercih edenler için.

Deneyimli yatırımcılar, yol boyunca kaçınılmaz düzeltmelerle birlikte, yılın sonuna hakikat düşmesi beklenen faiz oranları ve beraberinde getireceği olası yarar artışının, pay senetleri için yükselişe yönelik bir kombinasyon olabileceğini biliyor. Ekonomik düşünceyi diğerlerine bırakıp, büyümeyi ve sağlam karları geniş ölçüde destekleyen paha odaklı portföyleri için pay topluyor.

Peki, bilhassa yılın sonuna gerçek faiz oranlarının düşeceği beklentisi göz önüne alındığında, yatırımcıların 2024 radarında neler olmalı? Bir küme uzmanla öne çıkan trendleri inceledik. Bu trendler, tüm yatırım amaçlarınız için evvelden plan yapmanıza yardımcı olabilir.

DİNAMİK YATIRIM MENKUL KIYMETLER ARAŞTIRMA UZMANI CEYHUN YAVAŞ: ALTINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK

2024 yılının birinci yarısında, merkez bankalarının devam eden enflasyon riskleri karşısında, faiz indirimine süratli bir başlangıç yapamayabilecekleri, bu durumun ise volatilite artışına sebep olabileceği bir bu doğrultuda, altının 2.200 dolar civarında kıymet bulabileceğini öngörüyoruz. Yılın ikinci yarısında, enflasyonist risklerin ve yumuşak iniş senaryolarının netleşeceği bir konjonktürde, daha sağlıklı bir yükselişle 2.400 dolar düzeyinin test edilebileceğini iddia ediyoruz. İçeride ise, TCMB’nin rezerv artırım siyasetiyle birlikte döviz kurlarında mümkün yükselişin tesiri hissedilebilir. Bu doğrultuda gram altında 2.400 TL düzeyinin görülebileceği varsayım ediliyor. Yılın ikinci yarısında ise seçimlerin geride kalmasının tesiriyle 2.700 TL düzeyinin test edilebileceğini öngörmekteyiz. Borsada, artan faizlerin tesiriyle hem getiri açısından rakipleri çoğaldı ve pay taşımanın maliyeti arttı. Atılan ortodoks siyaset adımlarıyla yabancı yatırımcı ilgisi oluşsa da borsadan çıkan yatırımcının yerini tam olarak dolduramadı ve endeks 7.200 düzeyine kadar geri çekildi. 2024 yılına geldiğimizde, BIST-100 endeksinde ortodoks siyasetlere daha süratli bir halde yaklaşılması durumunda tekrardan bir yükseliş trendine girebileceğimizi düşünüyoruz ve bu durumda 9.000 düzeyi test edilebilir. 2024 yılında endekslerde beklenen volatilite artışına karşın, hakikat dal ve pay seçimlerinin değerli olduğu bir yılda, enflasyon üzerinde getiri sağlamak mümkün olabilir. Orta seviyede bir risk algısıyla yüzde 40-60 ortasında bir portföy dağılımı oluşturulabilir. Bu dağılımda yüzde 40’lık kısım, başta mevduat faizi, özel kesim tahvilleri ve altın üzere inançlı varlıklardan oluşabilir. Geri kalan yüzde 60’lık kısım için ise pay senedi piyasaları üzerindeki yatırımlar düşünülebilir.

2024’ÜN ÖNCELİKLİ HİSSELERİ

Borsa İstanbul’da, enflasyon muhasebesi uygulaması ve mümkün yabancı girişi göz önüne alındığında, sektörel bazlı fırsatlarla enflasyon üzerinde getiri elde etmek mümkün. Bu çerçevede, likiditesi yüksek ve çarpanlar bazında ucuz kalmış pay senetleri ortasından seçimler yapılabilirken, bilhassa bankacılık kesimi ve finansal hizmetler de dikkate alınabilir. Regülasyonların kalkması durumunda devlet bankaları da potansiyel olarak kıymetlendirilebilir. Enflasyon muhasebesi kapsamında pahalandırılacak döviz bazlı bilanço tutan şirketler ortasından Enka İnşaat, Erdemir, Hitit Bilgisayar, Petkim, Pegasus, Tav ve Türk Hava Yolları üzere şirketler tercih edilebilir. Bankacılık kesiminde özel bankalar öncelikli bir seçenek olabilir, lakin regülasyonların kaldırılması durumunda devlet bankaları da düşünülebilir. Şirketleri, enflasyon muhasebesi çerçevesinde değerlendirdiğimizde, mali varlıkları yükümlülüklerinden fazla olan ve enflasyon muhasebesi sonrasında çıkar sağlayabilecek olan şirketleri seçmek kıymetlidir. Ayrıyeten, faallerini borçla finanse eden şirketlerin olumlu sonuçlanabileceği göz önüne alındığında, Anadolu Kümesi Holding, Sabancı Holding, Koç Holding, Vestel, Türk Telekom, Kuvvetli Güç, Anadolu Efes, Ülker, Sasa Polyester, Migros, Kontrolmatik, Arçelik, Turkcell, Enerjisa, Bim, Otokar, Smart Güneş Gücü, Karsan, Ford Otosan, Hektaş, Coca-Cola üzere şirketler ön plana çıkabilir.

GEDİK YATIRIM YATIRIM DANIŞMANLIĞI MÜDÜR YARDIMCISI EDA KARADAĞ: YIL SONU DOLAR KURU VARSAYIMIMIZ 40 TL

Kurum olarak 2024 yılını iki periyoda ayırıyoruz. Yılın birinci yarısında seçim meçhullüğü ve makroekonomik görünüm göz önüne alındığında, iç piyasada oynaklığın ve belirsizliğin biraz daha yüksek olduğu bir süreci takip edebiliriz. Bu periyotta borsaya alternatif olarak konumlanan faiz ve faize dayalı eserler kullanılabilir. Yılın ikinci yarısında ise içeride seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla birlikte piyasalar üzerindeki baskının da hafiflemesi beklenebilir. TCMB’nin piyasayı destekleyici adımları, bilhassa yılın ikinci yarısı prestijiyle enflasyonda beklenen düşüşün gerçekleşmeye başlaması, yabancı sermaye girişlerini de cesaretlendirecek bir gelişme olacaktır. Bu noktada, içeride borsaya yönelik ilginin artmaya başlamasıyla riskli varlıklara olan talepte de artış gözlenebilir. Kurum olarak BIST-100 amacımız 10.300 puan olurken, yıl içerisindeki gelişmelere bağlı olarak bu düzeyin güncellenebileceğini unutmamak gerekir.

SON ÇEYREKTE FAİZ İNDİRİMİ GELEBİLİR

TCMB, 2023 yılının kasım ayında para siyasetinde sıkılaşma döngüsünün sonuna yaklaşıldığına dair sinyalini vermişti. Aralık ayında 250 baz puan faiz artışı gerçekleştirdikten sonra ocak ayı toplantısı içinde açık kapı bıraktı. Böylece kurum olarak, ocak ayı toplantısında da bir faiz artışına gitmesini sonrasında ise piyasayı izlemeyi tercih edeceğini kıymetlendiriyoruz. Siyaset faizini yüzde 42.50-45.00 üzere bir düzeye çıkarmasını bekliyoruz. İç talepte yavaşlama ve talepte öne çekme eğilimi konusunda düzgünleşme görülmesi durumunda enflasyonun ataletinin kırılabileceği ve de TCMB’nin 2024 yılı son çeyreği prestijiyle faiz indirimlerine başlayabileceğini kıymetlendiriyoruz. Bu noktada, 2024 yılının son çeyreğinden itibaren 250 baz puanlık adımlarla faiz indirimlerine başlamasını, 2024 yılı sonunda da faizlerin yüzde 37,50 düzeyine gerileyebileceğini düşünüyoruz. Dolar/TL varsayımı içinse 2024 yıl sonu 40 TL ve 2024 yıl ortalaması 35.60 TL olarak öngörmekteyiz. 2024 yılı içerisinde beklenen sermaye girişlerinin tesiriyle TL’de gerçek pahalanmanın görülmesi beklenmektedir. Bunun da kurlar üzerinde tesirini görebiliriz. 2024,

EMTİA YILI OLABİLİR

Küresel piyasalarda ve para siyasetinde gevşeme tarafında adımlar bekleniyor. Fed’in mart ayı prestijiyle buna başlaması beklenirken, ocak ayı Fed toplantısındaki sinyaller ve ABD enflasyonundaki seyrin, bu beklentileri önümüzdeki devirde değiştirebileceğini de öngörmekteyiz. Bu yıl için güvercin bir Fed beklentisi hâkim. Bu da emtia piyasalarında üst istikametli hareketi destekleyebilir. Burada birinci akla gelen, ons altın olacaktır. Son periyotta 2.000 dolar düzeyinin üzerinde seyreden ons altın için Fed’den mümkün gevşeme adımlarının gelmesi, ons altının da yükselişini desteklemeye devam edebilir. Yıl içerisinde 2.000 dolar düzeyinin altına yanlışsız geri çekilmelerin bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Her ne kadar risksiz enstrümanların borsaya rakip olduğu sıkça konuşulsa da pay senetlerine olan ilginin aşikâr kesimlerde artmasını bekliyoruz. Demir çelik, elektrik üretim, besin ve perakende, giysi perakende, sıhhat, savunma sanayi ve telekomünikasyon üzere dalların bu yıl kârlılıkta olumlu ayrışacağını varsayım ediyoruz.

ATA YATIRIM ARAŞTIRMA GMY CEMAL DEMİRTAŞ:

YILIN İKİNCİ YARISINDA PAY SENETLERİNE İLGİ ARTACAKTIR

Piyasaların tıpkı geçen yılki üzere dalgalı bir seyir izlemesini bekliyoruz. Geçen yıldan farklı olarak bu yıl iç talebin baskı altında kalabileceğini, ihracatın ise tekrar birinci yarıda düşük seyredeceğini, yılın ikinci yarısından itibaren Avrupa üzere ana ihracat pazarlarımızdaki toparlanmayla birlikte iç pazardaki kaybın bir kısmını telafi edebileceğini düşünüyoruz. Tekrar geçen yıldan farklı olarak, yüzde 42.5 düzeyinde siyaset faiziyle 2024 yılına girdik. Jeopolitik belirsizlikler, yüksek faiz oranları ve mart sonundaki mahallî seçimleri düşündüğümüzde, birinci yarı şiddetli geçecektir. TCMB’nin faizleri yüksek tutmasıyla birlikte, TL varlıklara ilginin daha yüksek olabileceğini düşünüyoruz. Bu süreçte, yüksek faiz devam ederken rezerv biriktirme çabasıyla TL’nin çok bedel kazanması riskini düşük görüyoruz. Tüm bu makro görünüm ve beklentiler içerisinde yeniden inanç ortamını destekleyici siyasetlerin tesiriyle birlikte, seçici pay senedi yatırımlarının en cazip getirilere ulaşacağını varsayım ediyoruz. 2024 yılında TÜFE’de yüzde 40.41, dolar/TL’de ise yüzde 37’lik bir artış beklemekteyiz.

Altını bir yatırım aracı olmaktan fazla riskten korunma aracı olarak kıymetlendiriyoruz ve portföylerde yüzde 5-10 ortasında yer bulabilir diye düşünüyoruz. Enflasyonun mayıs ayı sonuna kadar yüzde 69.42’ye kadar yükseldikten sonra, yıl sonunda yüzde 40.41’e gerileyeceğini düşünüyoruz. Yılın birinci yarısında siyaset faizinin ve mevduat faizlerinin seyrini yüzde 45 civarında olacağını; iç talepteki dengelenmeyle ve enflasyonun gerilemeye başlamasıyla birlikte ilginin tekrar paya kayacağını düşünmekteyiz. Birinci 6 ayda TL faizler, ikinci 6 ayda ise pay senetlerine olan ilginin daha da artmasını öngörüyoruz. BIST-100’e ait olarak, 12 aylık periyotta 11.000 maksadımızı korurken, yılın birinci yarısı prestijiyle 9.000-9.500 düzeylerini test edebileceği öngörüsündeyiz. Bu periyotta, jeopolitik risklerin ve küresel fon akışlarının mevcut seyrinde devam edeceğini varsayıyoruz. İkinci yarıda, jeopolitik risklerin artması ya da küresel faizlerin yüksek seyretmesi ve küresel büyümeye ait riskler, piyasa için değerli riskler olarak sıralanabilir. Sağlıklı bir portföyde seçici olmak kaydıyla pay senedinin tartısı yüzde 40 olabilir.

Öte yandan yüzde 25 TL faiz, yüzde 15 Türk eurobondu, yüzde 20 küresel pay yahut bunun yüzde 5’lik kısmında altın yatırımı makul olabilir. Cet Yatırım olarak model portföyümüzde en beğendiğimiz 7 pay; Coca Cola İçecek (CCOLA), Migros (MGROS), Sabancı Holding (SAHOL), Şok Marketler (SOKM), Tüpraş (TUPRS), Turkcell (TCELL), Ülker (ULKER). Yeniden model portföyümüzde 7 payın dışında tercih ettiğimiz 5 pay ise; Aksa Güç (AKSEN), Aygaz (AYGAZ), Bim (BIMAS), Tav Hava Limanları (TAVHL), Tofaş (TOASO).

TACİRLER YATIRIM ARAŞTIRMA YÖNETİCİSİ KADİRHAN ÖZTÜRK:

SEKTÖR VE ŞİRKET SEÇİMLERİNİN ÖNE ÇIKACAĞI BİR YIL OLACAK

2024 yılı için TL varlıkların güzel performans göstereceğini beklemekle bir arada, gerçekleşen para siyasetlerinin tesiriyle piyasada artış gösteren şeffaflık ve düşen risk primi, Borsa İstanbul’un 2024 yıl sonunda enflasyon üstü bir getiri sunarak alternatifler ortasında cazip bir enstrüman haline geleceğini öngörmekteyiz. Öte yandan uygulanacak olan enflasyon muhasebesinin şirketler üzerinde ne derecede olumlu ve olumsuz tesirler yaratacağını görmemizde yarar olacak. Bilhassa yurt dışı gelişmekte olan piyasalara kıyasla nispeten iskontolu süreç gören BIST’in, gerek yabancı, gerekse yerli yatırımcı tarafında iştah yaratacağını öngörmekteyiz. Yeni iktisat idaresinin attığı adımların 2024 yılında meyvelerini vermeye başlayarak ekonomik göstergelerde iyileşmelerin olacağı bir yıl öngörülmektedir. Bu doğrultuda yıl sonu Borsa İstanbul için beklentimiz 11.000- 12.000 puan düzeyi olarak beklemekteyiz. FED’in gerçekleştirmiş olduğu siyasetler ve mümkün bir faiz indirimiyle birlikte ons altının fiyatında 2.400-2.500 düzeylerinin test edilebileceğini düşünmekteyiz. Dövizde ise ortalama dolar kurunun 36,78 düzeyinde olacağını belirtmiştik. Bu doğrultuda bu oran ile dolar kurunu değerlediğimizde yıl sonunda dolarda 40 lirayı görmemiz mümkün görülüyor.

RİSKLERE KARŞI PORTFÖYLERDE ALTIN TUTULMALI

2024 yılının birinci yarısında da enflasyonu konuşacağımız bir periyot olması ve mart ayında bu sayının yüzde 70 ile tepe yapmasını bekliyoruz. Faizde ise ay sonu alınacak karar ile 250 puan faiz artırımıyla bir arada yüzde 45’te bir müddet sabit kalacağını ve orta vadeli plana bağlı olarak yıl sonu iddiasının üzerinde gerçek olumlu getiri sağlayabileceğini öngörmekteyiz. Yatırımcıların 2024 yılında portföylerinde rastgele bir muhtemel anomaliye karşı yüzde 25 düzeyinde altın tutmalarını önerirken, döviz kurunda meydana gelebilecek bir yükselişin mevcut faizlere nazaran daha sonlu kalacağından yüzde 15 düzeyinde döviz, yüzde 30 mevduat (Merkez Bankası faiz indirim sinyaline kadar) ve yüzde 30 düzeyinde Borsa İstanbul’a yatırım yapabilecekleri uygun bir sepet gösterilebilir.

BORSADA SEÇİCİ DÖNEM

Sektör ve şirket seçimlerinin ehemmiyetinin vurgulanacağı bir 2024 yılı olacağını öngörmekteyiz. Mart sonunda gerçekleşecek lokal seçim ile yapılması beklenen kentsel dönüşüm kararı sonucunda inşaat, çimento üzere bölümler müspet olarak ayrışabilir. Olası sakinlik ve azalan iç talep karşısında olumlu ayrışabilecek şirketler ortasında, model portföyümüzde de belirttiğimiz üzere yüzde 25 yük ile Migros ve yüzde 20 yük ile Coca-Cola İçecek’e yer verilebilir. 12 aylık bir mühlet dâhilinde sırasıyla 623 ve 672 lira düzeylerini maksat fiyat olarak belirledik. Migros için mevcut fiyat (350-355 TL bandı) düzeyini alım fırsatı olarak verirken, Coca-Cola İçecek için mevcut fiyat düzeyini (480-485 TL bandı) alım noktası olarak verebiliriz. Yılın ikinci yarısında ise faizlerde meydana gelebilecek mümkün bir gerileme ile tekrar inşaat, GYO, otomotiv şirketleri ve beyaz eşya kesimi ön plana çıkabilir. İhracat oranı yüksek olan sanayi şirketleri CDS’lerde düşüş beraberinde müspet tarafta ayrışabilir. Yabancı yatırımcıların ilgisinin artmasının iktisadın lokomotiflerini oluşturan bankalar ve önde gelen holdinglerin performanslarına katkıda bulunabilir.

ALB YATIRIM ARAŞTIRMA ANALİSTİ AHMET DENİZ YAĞBASAN:

PORTFÖYLERİN DEĞERLİ BİR KISMI TL VARLIKLARDAN OLUŞABİLİR

Türk Lirası’nın 2024 yılı genelinde dolar karşısında gerçek olarak paha kazanımı sağlayacağını varsayım ediyoruz. Bu paralelde portföylerde TL cinsi varlıklara yük verilebilir. Yatırım araçları ortasında 2023 yılının en çok kazandıranı altına portföylerde yer verilmeye devam edilebilir. Borsa İstanbul’da ise geçen yıl olduğu üzere bölüm seçimi epeyce belirleyici olacaktır. Ayrıyeten içerisinde bulunduğumuz periyotta bankalar tarafından sağlanan vadeli mevduat oranları da beklenen enflasyon oranı olan yüzde 35’in üzerinde getiri sağlıyor olması portföylerin riskini minimize etmek için kıymetlendirilebilir. Borsa İstanbul’da 2024 yılının baz senaryolarından bir tanesi yabancı yatırımcının Borsa İstanbul’a yönelmesi olacak. 2023 yılında yapılan genel seçimler sonrasında yabancı yatırımcı nette 1.9 milyar dolarlık pay senedi alımı gerçekleştirmişti. 2024 yılında gerçekleşecek seçimler ile yabancı yatırımcının ilgisinin devam etmesini bekliyoruz. Bu paralelde Borsa İstanbul’da yılın birinci yarısını 9.400-9.600 puan aralığında tamamlamasını beklemekle bir arada yılın ikinci yarısında TCMB tarafından faiz indirimlerinin gündeme gelmesi ile yıl sonunda 11.400 düzeyi görülebilir. TCMB siyaset faizinin ise yılın birinci yarısını yüzde 45 seviyesinde tamamlayıp, ikinci yarısı prestijiyle kademeli faiz indirimleri ile yüzde 37,5 gerileyebileceğini iddia ediyoruz. Portföylerde tartının değerli bir kısmının TL varlıklardan oluşması gerektiğini düşünüyoruz. Portföylerde yükün yüzde 30’unda pay senetlerine, yüzde 25’i altına, yüzde 25 mevduat faizine geri kalan yüzde 20 ise yabancı pay senedi araçlarına dağıtılabilir.

Borsa İstanbul’da 2024 yılında gerçek getiri sağlamak için kesim bazlı ayrışmaların kıymetli olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle yatırımcılar portföylerinde bu devirde banka, sigorta, havacılık ve besin perakende üzere kesimleri öne çıkarabilirler. ALB Yatırım Araştırma Departmanı olarak THYAO payını 393.70 TL, BIMAS payını 375.20 TL, ENJSA payını ise 67.90 TL gaye fiyatı ile 12 aylık model portföyümüzde yer vermekteyiz.

A1 CAPITAL ARAŞTIRMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI BAKİ ATILAL:

BORSA YIL SONUNU 12.500- 13.000 BANDINDA KAPATABİLİR

TCMB’nin piyasadaki likidite fazlasının stralizasyonunda rahatlığı, mevduat faizlerinin kapı girişte yüzde 43 düzeylerine gelmesi, yabancıların tahvillerimize ve tahvil ihalelerine olan ilgisi, kredi görünümlerinde üst istikametli revizyon beklentilerimizle birlikte doların yılın birinci yarısında 34-35 düzeylerinde, yıl sonunda ise 39-40 bandına izlenmesini bekliyoruz. Altın tarafında ise, merkez bankalarının faiz indirimlerine süratli girmelerinin beklenmesi doğal olarak fiyatlamalara dayanak olacaktır. Lakin, ABD 10 yıllıklarının getirilerinin yüzde 5 düzeylerinden süratli bir formda yüzde 4’lere gerilemesi bundan sonraki süreçte beklentilerin yüzde 3,5 bandında olması nedeniyle mevcut 2.030 ons/USD düzeyinin birinci yarıda 2.200-2.250 ve yıl sonunda ise 2.350-2.400 düzeylerinde kalma beklentimizi doğurmaktadır.

Faiz tarafında ise beklenen enflasyon ana kriter münasebetiyle bizim sıkılaştırma siyasetimizin tesirlerinin görülecek olması ile 2 yıllık gösterge tahvil faizinin yılın birinci yarısında üst bandın yüzde 42-43 aralığı yıl sonunda ise yüzde 33-34 bandında olmasını beklemekteyiz.

Hisse tarafında ise hem tahvillere olan ilgi hem TCMB’nin faiz adımı hem de kredi derecelendirme kuruluşlarından not artırımları beklentilerimizle birlikte, yüzde 50 pay de kalma siyasetimizi destekliyor. Bankacılık, finansal kiralama / faktoring ile sigortacılık (TCMB’den faiz indirimleri başlayana kadar), hava ulaştırma, besin perakende, çimento ve petrokimya bölümü yüklü bir model portföy oluşturulmasını tavsiye etmekteyiz. 2024 yılı için BIST-100 endeksinin 12.500-13.000 aralığından bulunmasını beklemekteyiz. Kapı giriş faizin yüzde 43 düzeyine çıkması tahvillere yabancı ilgisi ve kurdaki neredeyse stabil durum mevduatı yatırımcılar açısından garantili bir enstrüman olarak değerlendirmelerine imkân sağlıyor. Biz de bundan yüzde 20’lik bir dilimle yararlanılması gerektiğini düşünmekteyiz.

Yabancıların tahvile olan ilgisi ve gecelik swap piyasasına siyaset faizinin yüzde 43,50’de düzeyinde fiyatlanması ve kısa vade tahvil faizleri yüzde 40 bandına ulaştı. Yüzde 40 bandındaki tahvil getirilerinin cazip olduğunu düşünmekte ve tahvil bonoya da( ÖST dâhil) yüzde 15 hisse vermekteyiz. Yatırımcılar bu oranı isterlerse eurobond/ eurobond fonu tarafında da kullanabilirler. FED ve ECB’nin beklenenden çok daha erken faiz indirimlerine başlamasının beklenmesi ve jeopolitik riskler ons altında sert yükselişlere neden oldu ve altına yönelik beklentilerinden öne çekilmesine neden oldu ve biz de portföyün yüzde 15’ini altından oluşturduk.

YÜKSEK TEMETTÜ VERİMLİLİĞİNİ ÖN PLANA ÇIKARDIK

Kurum olarak payları eşit ağırlıklandırarak, yüksek temettü verimliliği olan payları de ön plana çıkardık. Önceliğimiz bankacılık ve bu segmentten Akbank ve Yapı Kredi’yi, yüksek besin enflasyondan olumlu etkilenecek tıpkı vakitte defansif olan Migros’u, Ford’un Avrupa’daki hafif ticari araç satışlarının yaklaşık yüzde 75’ini üretmesi ve kamyon iş kolunun vadettikleriyle Ford Otosan’ı, güçlü ihracat hissesi ve yüksek temettü beklentimizle Türk Traktör’ü, güçlü eser marjları ve hür nakit akışı ile Tüpraş’ı, yolcu gelirlerinin olağanlaşmaya başlamasına karşın güçlü operasyonel sonuçlar ve düşük borçlanma oranıyla THY’yi, güçlü taşınabilir büyümesi ve fiyatlama ve de düşük borçluluk ile Turkcell’i, kentsel dönüşümle güçlü talep ve fiyatlama, güç maliyetlerindeki gerileme, düşük klinkerli eserlerin toplam satış hacmindeki hissesinin artması ile Akçansa’yı, iştiraklerden güçlü temettü ve NAD’a nazaran potansiyel yüksek iskonto ile Koç ve Sabancı Holding’i takip ediyoruz.

AHLATCI YATIRIM HAZİNE MÜDÜRÜ ARDA COŞAR: FAİZ İNDİRİMİ EMTİA TARAFINDA ÜST TARAFLI FİYATLANABİLİR

Piyasalara baktığımızda öncelikle hem merkez bankalarının hem ABD genel seçimlerinin tesiri ile dalgalı bir yıl geçireceğimizi, lakin bununla birlikte dolar endeksinin yıl içinde genel eğilim manasında sonlu düzeyde gerileyebileceğini, başka gelişmekte olan ülke para ünitelerinin ise nispeten daha yüksek yerlerde fiyatlanacağını düşünüyorum. Dolar endeksi 100, aşağısı 95 üzere düzeyler, EURUSD 1.15-1.20 ortası düzeyler, ons altında ise 2.150-2.200 üzere düzeyler üst hudut açık olmakla birlikte, görülebileceğini düşünüyorum. FED’in faiz indirim sürecinde piyasalar ABD tahvil faizlerini aşağı emtia ve başka para ünitelerini üst taraflı fiyatlayabilir. Borsalara gelince 2022 yılında ABD borsaları FED faiz artırım beklentileri ile süratlice gerilerken, 2023 yılında kayıplarını büyük ölçüde geri aldı. 2024 yılında da faizlerde gerileme ve sert bir resesyon olmayacağı beklentisi ile performans gösterip, evvelki tepelerinden daha yüksek düzeyleri görebileceğini düşünüyorum.

BORSADA UCUZ PAY TOPLAMA DÖNEMİ

Yurt içinde ise daha dezenflasyon sürecine girmedik. Fakat yılın birinci yarısı mayıs ayı üzere enflasyonun yüzde 70’ler mertebesinde tepe yapıp, yılın ikinci yarısında kademeli olarak gerilemesi bekleniyor. Büyüme de evvelki yıllara nazaran düşük olacaktır. 2024 yılının ikinci yarısı bilhassa son çeyreği üzere faiz indirimleri piyasalarda konuşulmaya başlanabilir. Bununla birlikte, şayet merkez bankası mevcut sıkılaştırıcı siyasetlerine devam ederse, bilhassa cari istikrar ve enflasyon tarafında olumlu gelişmeler olursa, CDS primlerinde gerileme, kredi derecelendirme kurumlarından not ve görünüm artırımları gelebilir. Kur tarafı yatay müspet bir halde enflasyon ya da enflasyonun biraz aşağısı biçiminde yükselmeye devam edebilir. Yüksek volatiliteli ve üst taraflı sert hareketler beklemiyorum. Lakin bu senaryonun merkez bankası siyasetlerinin devam etmesi durumunda geçerli olacağını hatırlatma isterim. Borsa tarafında şu an kısa vadede fiyatlanacak değerli bir beklenti yok. Öteki yandan BIST-30 ve BIST-100 bünyesinde pay senedi fiyatları hayli makul düzeylerde olmakla birlikte; 4. çeyrek kârlarını da hesaba kattığımızda değerli bir iskontoya işaret etmekte. Yılın birinci çeyreği borsa tarafında aşağıda 7.400 üstte 8.600 düzeyleri ortası yatay bir devir görülebilir. Bu devir ucuz ve beklentisi olumlu olan, 2024 yılında ciro ve kârları yükselmesi beklenen payları toplama periyodu olarak kullanabilir. Daha çok yılın ikinci yarısında bilhassa mahallî seçimlerden sonra ya da çabucak öncesinde üst taraflı bir eğilime şahit olabiliriz. Sene içerisinde 10.000/ 11.000 üzeri düzeyler görülebilir. Dolar bazlı 300 düzeylerini tekrar test edebiliriz. 2024 yılında olumlu performans göstermesini beklediğim paylar Akbank, Aksa Akrilik, Akçansa, Anadolu Efes, Aygaz, Çimsa, Coca Cola İçecek, Doğuş Otomotiv, Ford Otomotiv, İş Bankası, Turkcel İş Gayrimenkul, Koç Holding, Logo Yazılım, Mavi Giysi, Migros, Sabancı Holding, Şişe Cam, Şok Marketler, Tekfen Holding, Tav Havalimanları, Türk Hava Yolları, Torunlar GYO, Tofaş Araba, Türk Traktör, TSKB ve Yapı Bankası. Bu paylarda yüzde 50 oranında geri kalan kısmı da altın ve TL mevduat olacak biçimde paylaştırılabilir. Hatta vadesi daha uzun ve risk iştahı yüksek yatırımcılar pay oranını yüzde 75’lere kadar çıkarabilir.

MİDAS YATIRIM ARAŞTIRMA YUSUF KILINÇ: PORTFÖYLERDE PAY SENEDİ YÜKÜ RİSK İŞTAHINA NAZARAN ARTIRILMALIDIR

Yılın birinci yarısında mahallî seçimlerin yaratabileceği mümkün belirsizlik havası ve olağanlaşma sürecinin istikrar kazanması ismine daha ağır ilerlenen bir periyot olabilir. Lakin yılın ikinci yarısında gerek ülke siyasi gündeminin gerekse ekonomik dengelerin oturması ile daha öngörülebilir bir ortam oluşması mümkün olabilir. Birebir vakitte yurt içi ve yurt dışında faiz indirimlerinin gündeme gelmesi ihtimali de müspet algıları besleyerek, nispeten daha müspet fiyatlamaları doğurabilir. OVP metninde 2024 sonu enflasyon varsayımı yüzde 36, üst bant ise yüzde 42 olarak açıklandı. Burada verilen amaçların endeks gayelerine de ışık tutacağı düşünülebilir.

Bu niyetlerle yüzde 42 ve üzerinde düzeyler beklenebilir. Bu minvalde BIST-100 endeksinde yıl sonu için 11.495 düzeyi gündemde olabilir. Döviz tarafında OVP metninde belirtilen iddialara paralel olarak 36,80 düzeyleri yılın birinci yarısının sonunda gündemde olabilir. Her periyot olduğu üzere ekonomik konjonktüre uygun, kârlılığını enflasyon üzerinde artıran, yıl sonu kâr beklenti sayıları enflasyon varsayımlarının üzerinde olan ve geçmişte açıkladığı beklentilerini gerçekleştirme başarısı göstermiş kurumsal yönetilen şirketlerin olumlu ayrışmasını beklemek mümkün. Kentsel dönüşüm, savunma sanayi kesiminde kazanılan ivme, sıkı para siyaseti ve yabancı yatırımcıların ilgi göstermesi ihtimalleri göz önünde bulundurulduğunda yol haritası çizmek daha başarılı sonuçlar doğurabilir.

MARBAŞ MENKUL BEDELLER STRATEJİ VE VARLIK İDARESİ YÖNETİCİSİ VOLKAN DÜKKANCIK: YABANCI YATIRIMCILARIN TERCİHLERİ KRİTİK ROL OYNUYOR

Yüksek volatilite ile son 3 aydır istikrar arayışında olan Borsa İstanbul cephesinde son günlerde reaksiyon alımları öne çıkmış olsa da 8.000 puanın altında kalmaya devam ediyoruz. Son haftalarda, bilhassa yabancı yatırımcıların sürece dâhil olmasıyla, hareket çok seçici dal ve paylarda ağırlaşmış durumda. Bu manada pay bazında seçici davranmak kritik ehemmiyet taşıyor. Endekste yaşanan bu seçici hareketin arkasında da temel olarak 2024 yılın birinci yarısına ait beklentiler ve girişlerin artmaya başladığını gözlemlediğimiz yabancı yatırımcıların tercihleri kritik rol oynuyor. Geldiğimiz nokta prestijiyle endekste TUT tavsiyemizi ve yüzde 50 pay yükü görüşümüzü koruyoruz.

Ayrıca döngüde panik ile depresyon ortası bir periyoda girdiğimizi ve bu evreden sonra geri çekilmeleri satış tarafında değil, fırsatçı ve seçici olmak kaydıyla alım tarafında izlemeye başladığımı da belirtmek isterim. Önlemi elden bırakmadan, “Korumacı ve fırsatçı” bir yaklaşımda olmamız gerektiğini ve varlık dağılımı manasında bir müddet daha portföylerde yüzde 50 oranında sabit getiriye yer vermeye devam edeceğimizi, bununla birlikte pay senetleri cephesinde yeşermeye başlayan fırsatları da yakından takip ettiğimizin altını çizmek isterim. Gelinen bu faiz düzeyleri ve önümüzdeki birkaç çeyrek boyunca iktisatta kaçınılmaz görünen yavaşlama süreci yatırımcı tercihlerinde ister istemez bir dönüşüme neden olmuş durumda.

BIST cephesinde 6,5 seviyesindeki FK oranı (2024 kâr beklentilerine nazaran bu oran 4,5-5 düzeyinde) temel manada hala önemli bir iskontoya işaret ediyor olsa da yüzde 50’lere dayanmış olan sabit getirili enstrümanların portföylerdeki tartısı artıyor. Payda kalmaya devam eden yatırımcılarda büyüme ve faiz hassaslığı yüksek olan otomotiv, beyaz eşya, cam, demir-çelik üzere dallardan; talep esnekliği düşük, büyüme hassaslığı zayıf, defansif ve kendi öyküsü olan, irtibat, besin ve besin perakendeciliği, güç dağıtım, sigorta ve havacılık üzere dallara yöneliyor.

YATIRIM FİNANSMAN STRATEJİ VE YATIRIM DANIŞMANLIĞI:

BIST TARAFINA İLGİNİN SÜRMESİNİ BEKLİYORUZ

Enflasyonun 2024 sonunda yüzde 42,2 gerçekleşmesi bekleniyor. Bu beklentiyi baz alacak olursak, gerileyen CDS ve artan yabancı ilgisiyle birlikte BIST tarafına ilginin sürmesini bekliyoruz. TCMB sıkı para siyaseti ve baz tesiri kaynaklı olarak da göreceğimiz dezenflasyon süreci TL varlıklara ilgiyi artırabilir. 2024 yılına başlangıç yaparken yüksek faizlerin devam etmesi, enflasyon muhasebesine geçiş periyoduna dair belirsizlik ve lokal seçimler kaynaklı belirsizlikler yakın vade için şirketler üzerinde baskı yaratmaya devam ederken, üstte bahsettiğimiz senaryoda piyasa için olumlu yanlar tartı kazanıyor.

Bu bağlamda 2024 yıl sonu BIST-100 kurum maksadımız 11.400 olup yüzde 47 artış potansiyeline işaret etmekte. TL’nin dolar karşısında enflasyondan daha az bedel kaybetmesini, başka bir sözle gerçek olarak bedel kazanmasını bekliyoruz. Dolar/TL varsayımlarımız yıl sonu için 37,28 olarak şekillenmekte. Ons altın tarihi olarak mart tabanlarından geri dönüş hareketini 2.145 $/ons direncine kadar taşıdı. Jeopolitik risk algısındaki artış ve makroekonomik belirsizlik ortamı inançlı liman alımlarını geçtiğimiz süreçte destekledi. Fed ve ECB tarafında son gelen istihdam ve PMI sayılarının akabinde faiz indirim tartışmaları mart sonrasını işaret eder nitelikte.

Faiz indirimlerinin yıl içerisinde gerçekleşmesi ile dolar talebinde artış görebiliriz. Ama bir müddettir dolar (DXY) – altın ortasındaki korelasyonun bozulduğunu görüyoruz. ABD’de gerçek faizlerde gerileme, enfl asyondaki yavaşlama ile beklenen faiz indirim döngüsü öncesinde, 2024’ün birinci yarısında ons altın tarafında yükselişin devam edebileceğini ancak jeopolitik odaklı haber akışının devamının burada volatiliteyi artıran etmenlerden biri olacağını düşünüyoruz. Ons altın için Bloomberg’ten alınan varsayımlara baktığımızda, 2024 beklentisi 2.080 $/ons düzeyinde.

Bu da mevcut düzeylerden yüzde 2,76 artışa işaret ediyor. Bu bağlamda ons altında geri çekilmelerin kısa vadeli düzeltme hareketi olarak kalmasını, 2.000-2.025 bandında dengelenme ile alımların birinci çeyrek bazında sürmesini bekliyoruz. Bu bağlamda dolar/TL beklentimize paralel olarak gram altın beklentimi 2.500-2.600 TL bandı aralığında 2023 yılı sonuna nazaran yaklaşık yüzde 33 artışı işaret etmektedir. 2024 portföyünde yatırım enstrümanlarının yükleri; yüzde 60 pay, yüzde 10 TL mevduat, yüzde 10 altın, yüzde 5 dolar, yüzde 5 euro, yüzde 5 Tahvil-bono, yüzde 5 Öst, fonu biçiminde yapılabilir. Model portföyümüzde yer alan paylar ise; TOASO, ENKAI, TAVHL, VAKBN, MGROS, EREGL, YKBNK, TTKOM, TCELL, SAHOL, PGSUS, EKGYO, PETKM, RYGYO.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın