Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. 17 bin liraya çıkarılan asgari ücret cebe girmeden 12 günde 12 dolar eridi…

17 bin liraya çıkarılan asgari ücret cebe girmeden 12 günde 12 dolar eridi…

admin admin - - 4 dk okuma süresi
18 0

Türk Lirası, dolar ve euro karşısında paha kaybetmeye devam ediyor. Evvelki gün kritik eşik olan 30 TL’yi aşan dolar, seçimlerden bu yana günlük yükselişini sürdürdü. Dolar gün sonunda 30,40 lirayı buldu. Misal formda yükselişini sürdüren euro da 33,30’u, sterlin 38,76’yı gördü.

Dövizdeki bu yükseliş karşısında minimum fiyat daha cebe girmeden erimeye başladı. Geçen yıl dolar karşısında yüzde 30’un üstünde eriyen Türk Lirası’nın yılın birinci 11 günündeki paha kaybı yüzde 1,6 oldu. Dolardaki artışla birlikte taban fiyat, 12 günde 12 dolar eridi. Ekonomistler dövizdeki yükselişin seçimlere kadar devam edeceğini belirterek, doların 34-45 liraları görebileceğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek liderliğindeki iktisat idaresi, misyona geldiğinden beri Körfez ülkelerinden İngiltere’ye ve ABD’ye yabancı yatırımcılarla bir ortaya gelirken iktisattaki kriz de derinleşiyor.

Amerikan yatırım bankası JP Morgan dolar/TL kuru kestirimini 34’ten 36’ya yükseltti. Banka, müşterilerine çarşamba günü ilettiği notta, liranın bedel artışının “dezenflasyon sürecine bağlılık ve memleketler arası rezervlerin birikim hızına” bağlı olacağını söyledi.

Reuters haber ajansının perşembe günü aktardığı datalara nazaran Merkez Bankası net rezervleri, 5 Ocak haftasında 1,7 milyar dolar düşerek 32,36 milyar dolara geriledi.

BBC Türkçe’ye konuşan Kadir Has Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erinç Yeldan, “Ortodoks para siyasetlerine dönülüyor imajı yaratılmıştı ancak bunu sahiden somutlaştıracak kararlılıkta davranılamadı” dedi.

Yeldan, iktisadın spekülatif gelişimi yerine sağlam bir desteğe muhtaçlığı olduğunu şu sözlerle belirtti: “Şu anda AKP’nin iktisat yönetiminin tek beklentisi yabancı finansal sermaye girişleri ile sıcak para akımlarını özendirmek, döviz kurunu ucuzlatabilmek ve 2024’ün hiç olmazsa seçime kadar, mayıs ayında tepe yapacağı öngörülen-enflasyon şoklarını atlatana dek döviz kurunu mümkün olduğunca baskılamak ve aşınmanın önüne geçmek niyetiydi. Bu gerçekleşmiyor zira bunu yapmak için iktisadın sağlam bir desteği yok, sıcak para akımlarına, spekülatif paranın istikametine dayalı olarak iktisat spekülatif taraflı gelişiyor. Bu tip şoklara daha açık bir pozisyondayız.”

HESAPLAR TUTMADI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu ay başında 2023 enflasyonunu yüzde 64,77 olarak çıkladı. Bağımsız ‘Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göreyse yıllık enflasyon yüzde 127,21 olarak gerçekleşti. Merkez Bankası aralık ayında 2023 enflasyon kestirimini yüzde 65, 2024 iddiasını yüzde 36 olarak güncellemişti. Banka, 2024 Mayıs ayında enflasyonun yüzde 70 düzeylerine çıkarak tepe yapacağını öngörüyor. Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program’da (OVP) ise dolar/TL kurunun yıllık ortalama kıymetleri 2024’te 36,8 TL, 2025’te 43,9 TL, 2026’da ise 47,8 TL olarak kestirim edilmişti.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın