Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. MTA’dan metal ve kömür madeni aramalarına hız

MTA’dan metal ve kömür madeni aramalarına hız

admin admin - - 5 dk okuma süresi
6 0

AA

Türkiye her alanda kendi gücünü ve madenini arama teşebbüslerini artırıyor.

Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürü Vedat Yanık, bu yıl arama projeleri için 1,2 milyar lira bütçeye sahip olduklarını belirtti.

Yanık, yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin maden kaynaklarını ortaya çıkarmak ve madenciliğe altyapı bilgileri üretmek üzere projeler hazırladıklarını söz etti.

Proje hazırlık sürecinde potansiyel riskleri göz önünde bulundurarak aksiliklere karşı gerekli tedbirleri aldıklarına dikkati çeken Yanık, “Bu yıl birinci olarak Sinop-Boyabat Metalik Maden Aramaları ve Muş Aramaları projelerini bitirmeyi planlıyoruz.” dedi.

“Jeokimya Araştırmaları projesi sürüyor”

Kuzey Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yürüttükleri “Jeokimya Araştırmaları” projesini de bu yıl sonuçlandırmayı planlandıklarını aktaran Yanık, şu değerlendirmede bulundu:

Bu kapsamda alanında uzman mühendislerimiz arazi çalışmaları gerçekleştirerek, toprak ve derelerden örnekler almayı planladı ve bu çalışmaların büyük kısmını tamamladı.

Maden ve jeotermal kaynak arama projelerine 1,2 milyar liralık kaynak

Yanık, 2024 Yılı Yatırım Programı’nda MTA’ya Maden ve Jeotermal Kaynak Arama ve Araştırmaları Projesi kapsamında direkt arama projeleri için ayrılan bütçenin toplam 1 milyar 245 milyon 980 bin lira olduğu bilgisini verdi.

Çatı proje kapsamında bu yıl için 12 farklı alt projenin bulunduğuna dikkati çeken Yanık, Türkiye genelinde maden arama çalışmalarının, alanında uzman takımlar ve nitelikli ekipmanlarla, dünya standartlarındaki tahlil laboratuvarlarının takviyesiyle gerçekleştirileceğini aktardı.

Projeler bakır, alüminyum, grafit ve ender toprak elementleri üzere ham unsurlar üzerine

Söz konusu projelerin; ABD, Çin, Rusya üzere ülkeler ve AB tarafından stratejik yahut kritik ham husus olarak bedellendirilen bakır, alüminyum, grafit, az toprak elementleri üzere ham unsurlar özelinde hazırlandığının altını çizen Yanık, şunları kaydetti:

Ekiplerimiz ilgili bölgelerde arazi çalışmaları gerçekleştirecek, bölgenin jeolojik yapısını ve oluşabilecek madenlerin sistemlerini araştıracak, uygun görülen alanlarda sondajlı arama faaliyetleri gerçekleştirecek. Arazi ve laboratuvar ortamında çeşitli tahliller gerçekleştirerek bölgede cevherleşmenin olup olmadığını araştıracak olan takımlarımız, bu dataları yorumlayarak gerekli durumlarda daha ayrıntılı incelemeler yapacak ve yeniden en son olarak bulguları rapor haline getirecekler.

“Nevşehir-Avanos-Gülşehir ve Manisa bölgelerinde arama çalışmaları devam ediyor”

Yanık, kömür aramalarına ait projeler için toplam 261,4 milyon lira ve radyoaktif ham husus aramaları için 63,8 milyon lira ödenek ayrıldığını belirterek, şöyle devam etti:

Kömür, ülkemizin güçte dışa bağımlılığını azaltma bağlamında birinci derece ehemmiyete sahip, bu durumun önümüzdeki devirlerde de süreceği görülüyor. Ülkemizde nükleer santrallerin kurulması ve devreye alınması çalışmaları devam ediyor. Kurulacak santrallerin ilerleyen periyotlarda ihtiyacı halinde ham husus muhtaçlığının yerli kaynaklarımızdan karşılanabilmesi için kurumumuz tarafından Nevşehir-Avanos-Gülşehir ve Manisa bölgelerinde arama çalışmalarına devam ediliyor.

MTA için yılın projesi “Türkiye Metalojeni Haritası”

Yanık, MTA’nın “Yılın Projesi” olarak nitelendirebileceği çalışmanın ise Türkiye Metalojeni Haritası olduğunu vurguladı.

Bu proje kapsamında, Türkiye’de bilinen tüm maden yataklarının yeni teknolojiler ve coğrafik bilgi sistemleri yardımıyla dijital ortama aktarılmasının amaçlandığını anlatan Yanık, bu sayede jeolojik ve jeodinamik özellikleri açısından Türkiye’nin maden yataklarının tek bir harita üzerinde gösterilebilmesinin mümkün hale geleceğini söyledi.

Yanık, yüzeyde maden yatağı tespitinin neredeyse imkansız hale geldiğini, kelam konusu haritanın gömülü yatakların ortaya çıkarılmasında ve derinde bulunan yatakların keşfinde önemli bir altyapı verisi sunacağını tabir etti.

“Madencilik faaliyetlerine büyük bir katkı sunması bekleniyor”

Projenin, havza/kuşak madenciliğinin de önünü açacağına dikkati çeken Yanık, “Sonuç olarak da bu haritanın gerek ekonomik açıdan ve gerekse vakit idaresi açısından ülkemizdeki madencilik faaliyetlerine büyük bir katkı sunması bekleniyor.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın