Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Güncel
 4. »
 5. Çamaşır Makinesine 1 Kaşık Eklemek Yetiyor: Elektrik Faturasını Yarı Yarıya Düşürüyor

Çamaşır Makinesine 1 Kaşık Eklemek Yetiyor: Elektrik Faturasını Yarı Yarıya Düşürüyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
23 0

Türkiye’de çocukların, yetişkinlik çağlarında bile uzun yıllar aile ile birlikte yaşaması, geniş aile kavramını ortaya çıkarıyor. Hal bu türlü olunca bir hanede yaşayan kişi sayısının yüksek oluşu, haftada birkaç kere çamaşır makinesinin çalışmasına neden olmakta.

Enflasyon karşısında artan fiyatların en çok yükselttiği noktaların başında gelen elektrik faturaları, çamaşır makinesinin çalışmasıyla daha fazla şişebiliyor. Meskendeki beyaz eşyalar ortasında en çok güç tüketen aygıt olan çamaşır makineleri, gerçek kullanılmaları halinde faturaya çok daha az yük getirebiliyor.

1 KAŞIK EKLEMEK YETERLİ

Prensip olarak çamaşır makineleri, kirli çamaşırları temizleyebilmek için yüksek ısı düzeylerine ulaşmış sulara muhtaçlık duyar. Bu nedenle harcanan gücün tamamına yakını, makine içerisinde yer alan suyun ısıtılması için sarf ediliyor.

Siz de bu usulü uygulayarak, olağan koşullarda paklık için 60 derecelik ısıya gereksinim duyduğunuz çamaşırları, 40 derecelik su kullanarak birinci günkü üzere pak hale getirebilirsiniz. 20 derece daha düşük ısıda su kullanmak ise, makineyi çok daha düşük güçte çalıştıracağından elektrik faturasında manalı bir fark ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bir öbür deyişle siz iç çamaşırlarını ya da beyazları, çarşafları ve havluları 50 ya da 60 derecede yıkarken ( hatta birtakım bireyler 90 dereceyi bile kullanıyorlar) makineniz büyük bir elektrik tüketmektedir.

Benzer halde ütü, tost makinesi, fırın ve kettle üzere ısıtma odaklı elektrikli aletler de faturanızdaki bedelin süratle yükselmesine neden olmaktadır.

MAKİNE ÇALIŞTIRMADAN EVVEL KARBONAT KULLANIN

Uzmanlar tarafından önerilen bu metoda nazaran, her yıkamada çamaşır makinesinin içine 1 kaşık karbonat eklemek çamaşırların daha düşük ısıda daha süratli ve hoş temizlenmesini sağlamaktadır.

Yani olağanda 60 derece kullanacağınız bir çamaşırı makineye 1 tatlı kaşığı dolusu karbonat atarak 40 derecede ve tahminen de daha kısa bir programda ve biraz daha az deterjanla temizleyebilirsiniz.

Bu yol sayesinde faturanız daha düşük gelecek. Ayrıyeten bu formül hem ekolojiktir hem de gayretsiz halde tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Elektrik faturanızı 50 ila 100 lira ortasında düşüren bu yolun tesirli olabilmesi için öteki tavsiyelerimiz de bulunmaktadır.

ELEKTRİK FATURASINI DÜŞÜREN ÖBÜR YÖNTEMLER!

 • Çamaşırları azar azar yıkamayın, yani makineyi 3 kere çalıştıracağınıza 1 sefer çalıştırmak için renklere nazaran biriktirerek yıkama yapmaya dikkat edin. Makineyi sık sık çalıştırmakta faturanın yükselmesine neden olmaktadır.
 • Uzun program kullanırken çok yüksek ısılar tercih etmeyin, bu programlar daha çok su tüketir ve haliyle daha çok suyun ısınması gerekmektedir. Buda faturanın kabarmasına yol açacaktır.
 • Çamaşır makinenizi çok yüksek sıkma ayarıyla kullanmayın, hem makine çabuk eskir hem daha çok daha fazla elektrik tüketimi olur. 600 dönem sıkma için ülkü olandır.
 • Çamaşır makineniz eskidiğinde yeni çamaşır makinesi alacaksanız kesinlikle güç tasarruflu modelleri tercih edin.
 • Daha yüksek ısı daha çok paklık demek değildir. Günlük giysiler için 30 derece ülkü yıkama sıcaklığıdır.
 • Ayrıca bulaşıcı bir hastalık ya da diğer bir sorun yoksa çok yüksek ısı kullanmanıza gerek bulunmamaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın