Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünyada merkez bankaları faizi sabit tuttu! TCMB miktarsal sıkılaştırmaya devam edecek

Dünyada merkez bankaları faizi sabit tuttu! TCMB miktarsal sıkılaştırmaya devam edecek

admin admin - - 5 dk okuma süresi
35 0

AA

Küresel iktisatların birçoklarında yaklaşık 2 yıldır devam eden “şahin” siyasetlerin akabinde yeni yılda “güvercin” beklentiler öne çıktı.

Önemli merkez bankaları, yılın birinci para siyaseti toplantılarında siyaset faizlerini sabit bıraktı.

ABD’de ülke iktisadı beklendiği formda yavaşlamadı.

Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), siyaset faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Fed Lideri Jerome Powell, enflasyonun sürdürülebilir bir formda düştüğüne dair inanç duymak için devam eden ispatlara muhtaçlıklarının olacağını belirtti.

Kanada Merkez Bankası

Öte yandan, Kanada Merkez Bankası (BoC), siyaset faizini beklentilere uygun bir halde son 22 yılın en yüksek düzeyi olan yüzde 5’te sabit tuttu.

Bankanın açıklamasında, mali sıkılaştırma siyasetinin devam ettiği vurgulandı.

Avrupa enflasyon ve resesyon ikliminde

Avrupa’da açıklanan temel ekonomik bilgiler belirsizliğin sürmesine yol açarken, geçen hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB) üç temel siyaset faizini de sabit bıraktı.

Kısa vadeli ekonomik göstergelerin zayıf kaldığını söz eden Lagarde, iktisatta orta vadede bir düzgünleşme görüleceğini ve iktisadın en kıymetli yansıması olan iş gücü piyasasının da epey güçlü kalmaya devam ettiğini vurguladı.

İngiltere Merkez Bankası

İngiltere Merkez Bankası (BoE) da beklentiler doğrultusunda yüzde 5,25’le son 15 yılın en yüksek düzeyindeki siyaset faizini değiştirmedi.

BoE Lideri Andrew Bailey, Banka’nın şimdi siyaset faizinde indirim adımı atabilecek noktada olmadığını ve faiz indirimi konusunda spekülasyon yapmak istemediğini belirtti.

Çin Merkez Bankası

Çin Merkez Bankası (PBoC) aldığı kararlarda siyaset ve borç verme faizlerini sabit bırakırken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) da para siyasetinde değişikliğe gitmedi.

Buna rağmen, PBoC, banka ve kredi kuruluşları için mecburî karşılık oranlarını 50 baz puan düşürdü.

Japonya Merkez Bankası

Japonya Merkez Bankası (BoJ) da siyaset faizini yüzde eksi 0,1’de sabit bırakırken, getiri eğrisi denetimi rejiminde de değişikliğe gitmedi. Lakin dün açıkladığı toplantı tutanaklarında birinci defa faiz artırımlarına yakında başlanabileceği sinyalini verdi.

Güney Kore Merkez Bankası

Öte yandan, Güney Kore Merkez Bankası (BoK) üst üste 8. kere gösterge borç verme faiz oranını değiştirmeyerek sabit bıraktı. Banka piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranları yüzde 3,50 düzeyinde korudu.

Türkiye’de para siyaset adımlarına devam

Yurt içinde ise haziranda vazifeye gelen iktisat idaresi, bilhassa enflasyonla çaba için birçok para ve maliye siyaseti adımı attı.

Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) nakdî sıkılaşma sürecine girerken, hazirandan bu yana siyaset faizini yüzde 8,5’ten yüzde 45’e çıkardı.

TCMB miktarsal sıkılaştırmaya devam edecek

TCMB geçen hafta siyaset faizini 250 baz puan yükseltirken, bankadan yapılan duyuruda, “Kurul, dezenflasyonun tesisi için gerekli mali sıkılık seviyesine ulaşıldığını ve bu seviyenin gerektiği surece sürdürüleceğini değerlendirmiştir.” sözleri yer aldı.

“Sıkı para siyaseti enflasyonda kayda bedel bir yavaşlama olana kadar sürdürek”

Analistler, faiz artırım sürecinin tamamlanmış olabileceğini fakat TCMB’nin mevcut sıkı para siyasetini enflasyonda kayda kıymet bir yavaşlama olana kadar sürdürebileceğini belirterek, iktisat idaresinin attığı adımların enflasyonla gayret kapsamında piyasalarda olumlu karşılandığını tabir etti.

Kredi ve mevduat mesajı

Dün açıklanan TCMB Para Siyaseti Heyeti Özeti’nde “Kredi arzında ve mevduat faizinde gözlenebilecek oynaklıklara rağmen makroihtiyati kararlarla mali transfer düzeneği desteklenmeye devam edilecek.” denildi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın