Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Marka haline getirilecek! Türkiye, dünyada kendi sinyalizasyon sistemini yapan 5 ülkeden biri

Marka haline getirilecek! Türkiye, dünyada kendi sinyalizasyon sistemini yapan 5 ülkeden biri

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa mühlet evvel açılışını yaptığı İstanbul Havalimanı Metrosu Kağıthane-Gayrettepe Etabı’ndaki sinyalizasyon sisteminin olarak ASELSAN-TÜBİTAK işbirliğinde geliştirildi.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, Türkiye’nin dünyada kendi sinyalizasyon sistemini yapan 5 ülkeden biri olduğunu belirterek, bu alanda Türkiye’yi marka haline getirmek istediklerini söz etti.

Bu kapsamda ulaştırmayı, stratejik ve kritik bir alan olarak değerlendirdiklerine işaret eden Akyol, çizgilere, trenlerin geçişini algılayan sensörler, suratını ölçebilen radarlar ve merkezde leşmesini sağlayan haberleşme bileşenleri entegre ettiklerini bildirdi.

Verilen bilgilere nazaran, tren üzerine aracın pozisyonunu, suratını ve durumunu ölçen ve sürüş bilgisayarını denetim edebilen eklemeler yapıldı.

“Otomatik yöneten bir sistemi uçtan uca kurguladık”

Bunları merkezi yazılımla otomatik yöneten bir sistemi uçtan uca kurguladıklarına işaret eden Akyol, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Biz bu sisteme COBALT ismini verdik. Bu faaliyetle, çizginin daha kullanışlı işletilmesini, kapasite artışını ve güvenliği hedefliyoruz. Böylelikle çizginin maliyetinin daha faal ve sürüşünün daha inançlı hale gelmesini sağlarken, vakitten tasarrufu elde etmiş oluyoruz. Stratejik devirlerde, inanılmaz hallerde, savaş ve afet durumunda da bu sistemlerin büsbütün ulusal olarak işletilmesi ülkemiz açısından ayrıyeten değer taşıyor.

“Sinyalizasyon sistemi konusunda Türkiye’yi marka haline getirmek istiyoruz”

Türkiye, dünyada kendi sinyalizasyon sistemini yapan 5 ülkeden biri haline gelmiş oldu. Bu alanda Türkiye’yi marka haline getirmek istiyoruz. Savunmanın yanında sivildeki kritik teknolojilerde de millileşmenin, Ulusal Teknoloji Atağı’na gerçek manada hayat bulduracağına inanıyoruz. Bu sebeple ulaşım teknolojileri bizim açımızdan kritik bir alan.

“İleride tren ve metro sınırları insansız işletilecek”

Yeni proje ve çalışmaların devam ettiğine dikkati çeken Akyol, ileride tren ve metro çizgilerinin büsbütün insansız işletileceği bir teknolojiyi devreye alacaklarını söyledi.

“TCDD’nin 99 konvansiyonel tren sınırında da kullanılacak”

Makine öğrenmesi ve yapay zekaya uzanan sistemin bakımı, arızası ve işletilmesindeki yetkinliklerinin de ilerlediğini aktaran Akyol, şu değerlendirmelerde bulundu:

Bu yetkinliğimizi yalnızca metrolarda değil, olağan konvansiyonel tren çizgilerinde da yaygınlaştırmak üzere Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile TCDD’nin 99 tren setinin ulusal sinyalizasyon sistemleriyle donatılması için Araç Üstü Otomatik Tren Muhafaza Sistemi Projesi’ni başlattık. Bu çalışmayla da tıpkı metrolarda olduğu üzere olağan tren sınırlarında da sinyalizasyon devreye alınacak. ASELSAN olarak savunma alanında olduğu üzere ulaştırmada da milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz.

“Milli sinyalizasyon sistemlerin kullanım alanları genişliyor”

Akyol, sinyalizasyon sisteminin 2023 yılı başında İstanbul Havalimanı metrosunun birinci etabında devreye alındığını hatırlatarak, yakın vakitte Halkalı’ya uzatılacak hatta da ulusal sinyalizasyon sistemlerinin kullanılacağını bildirdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın