Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Mart Ayında Açıklanacak En Düşük Emekli Maaşı Ortaya Çıktı: Yıllardır Uygulanan Sisteme Göre Emekli Maaşları Bu Seviyeye Çıkacak

Mart Ayında Açıklanacak En Düşük Emekli Maaşı Ortaya Çıktı: Yıllardır Uygulanan Sisteme Göre Emekli Maaşları Bu Seviyeye Çıkacak

admin admin - - 4 dk okuma süresi
26 0

AKP, birinci olarak yüzde 42.57 oranında açıkladığı SSK ve Bağ-Kur artırımını, gelen reaksiyonların akabinde yükseltmiş ve tüm emekli statüleri için yüzde 49.25 oranında artışa gidildiğini duyurmuştu.

Geçtiğimiz yıllarda emeklilerin kök maaşlarına yapılan artış oranının üzerine çıkaran, en düşük emekli aylığı alanlara seyyanen artırım yapan hükümetin, bu yıl taban aylığa sadece yüzde 33.34 oranında artırım kararı alması milyonlarca emeklide şaşkınlık yaratırken, kararın münasebeti olarak 31 Mart’ta yapılacak seçimler gösterildi.

MART AYINDA EMEKLİYE SEYYANEN ARTIRIM GELECEK

Geçtiğimiz yıl 14 Mayıs seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye yükseltilmişti. Uzmanlar, bu yıl da emsal bir artışa kesin gözüyle bakarken, seyyanen artırım nedeniyle en düşük emekli maaşına yapılan yeni yıl artırımının hudutlu tutulduğunu belirtti.

Peki mart ayında emeklilere ne kadar seyyanen artırım yapılacak? Bir öteki deyişle, seçim öncesi yapılacak değişiklik sonrası en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Bu soruların yanıtlarını geçtiğimiz yılın datalarında bulmak mümkün.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Kulislerde her gün farklı sayılar konuşuluyor olsa da, emekli maaşlarının hesaplanmasında somut datalardan yola çıkmak en isabetli formül olmakta. Yeni yılda geçerli olacak taban fiyatı 17 bin 2 lira olarak açıklayan AKP iktidarı, geçtiğimiz yıllarda uyguladığı “çarpan oranı” dikkate alındığında, seyyanen artırım ile emekli maaşlarını misal oranlara yükseltmeye hazırlanıyor.

2015 yılından evvel minimum fiyatın üzerinde bulunan en düşük emekli maaşı, AKP periyodunda adeta pul haline gelirken, geçtiğimiz yılların taban aylığının minimum fiyata oranı ile yeni yılda yapılacak artırım hakkında kestirimde bulunmak mümkün.

Son olarak 14 Mayıs 2023 tarihli seçimler öncesinde Erdoğan’ın açıklaması ile mart ayı prestijiyle en düşük emekli maaşı 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılmıştı. Yapılan değişiklik öncesi taban fiyatın yüzde 69’una denk düşen en düşük emekli maaşı, seyyanen artırım sonrası yüzde 88 oranına çıkarılmıştı.

GEÇEN YILIN ORANI UYGULANIRSA EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 5 BİN TL ARTACAK

Bu yıl minimum fiyatın 17 bin 2 lira olduğu dikkate alındığında, mevcut en düşük emekli maaşı şu anda bu oranın sadece yüzde 58.8’ine denk düşüyor. Tarihin en düşük düzeyi olan bu sayı, seçim öncesi emeklileri ayağa kaldırırken, AKP’nin geçtiğimiz yıl yapmış olduğu orana emsal bir adım atması halinde en düşük emekli maaşı 14 bin 950 TL’ye yükselmiş olacak.

Bu oran, birebir vakitte 31 Mart öncesinde en düşük emekli maaşlarına 5 bin TL seyyanen artırım yapılacağının sinyali olarak yorumlanırken, mart ayının birinci haftasında Erdoğan tarafından mutlaklaşan artırım oranının duyurulması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın