Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk Olacak! Doları Altüst Edecek Uyarı Geldi

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk Olacak! Doları Altüst Edecek Uyarı Geldi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
38 0

AKP’nin yıllardır bağımsız olması gereken Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na (TCMB) yönelik talimatları ve ısrarlı faiz indirim kararları nedeniyle Türkiye’de rekor üstüne rekora koşan dolar, 21 Aralık 2021 tarihinde hayata geçirilen KKM sistemi ile ani bir düşüş yaşamış ve bir gecede 8 liranın üzerinde düşüş göstermişti. Lakin geçtiğimiz iki yılda dolar kuru, KKM uygulamasına karşın yüzde 100’den fazla kıymet kazanarak yeni yıla 30 liranın üzerinde giriş yaptı.

Son olarak 2024 yılının sonuna kadar uzatılan KKM uygulamasında bankaların uygulayacağı taban faiz oranı Eylül ayında kaldırılmış olsa da, yeni yılla birlikte bankalar, TCMB tarafından belirlenecek siyaset faizinin yüzde 85’i meblağında asgarî faiz ödemeye mecbur bırakıldı

KKM’de bulunan ve bedeli aktüel olarak 2 trilyon 458 milyar 545 milyon TL fiyatındaki para, dolar kurunu baskılıyor olsa da, sistemde bulunanlara ödenen kur farkları Hazine’den bir öteki deyişle vatandaşın ödediği paralardan karşılanıyor.

TÜRKİYE TARİHİNDE EŞİ GİBİSİ GÖRÜLMEMİŞ BİR KUR RİSKİNE NEDEN OLUR

Kur Muhafazalı Mevduat üzerine yaptığı yorumlarla isminden kelam ettiren Ekonomim.com müellifi Alaattin Aktaş, geçtiğimiz devirde “‘Başımızda büyük bir bela var. Dünyanın kıskandığı buluş olarak lanse edilen kur muhafazalı mevduat. Bu hesabı açtıranlara bütçeden ve Merkez Bankası’ndan aktarılan kaynak bir yana asıl felaket uygulama bittiğinde yaşanacak”’ kelamlarıyla KKM’nin neden olduğu çıkmazı gözler önüne sermişti.

Aktaş, son olarak köşesinde yayınladığı yazıda, dövizden dönüşümlü KKM’ye birdenbire son verilmesi halinde uygulamada bulunan paranın büyük bir kısmının döviz tevdiat hesaplarına yönelebileceğini belirterek, bu durumun Türkiye tarihinde eşi gibisi görülmemiş bir kur riski yaratabileceğini aktardı.

KKM’DE YENİ YASAKLAR YOLDA!

KKM’de bir müddettir yaşanan erimenin kıymetli olduğunu belirten uzman isim, buna rağmen eriyen paranın tamamına yakınının TL dönüşümlü KKM’lerde yaşandığını, mevcut KKM stoğunun ise büyük kısmının dövizden dönüşümlü hesaplarda bulunduğunu aktardı.

Aktaş, ilerleyen günlerde Merkez Bankası’nın dövizden dönüşümlü KKM hesapları için de yeni kısıtlamalar getirebileceğini belirterek şu sözleri kullandı:

“Döviz dönüşümlü KKM’yi aşağı çekmek için yeni adımlar atılması hiç şaşırtan olmaz. Her ne kadar kısa bir mühlet evvel bu hesapların mecburî karşılık oranı aşağı çekilmişse ve bu yolla bankalara bu hesaplar için bir avantaj sağlanmışsa da orta vadede KKM’den kurtulmak istenecektir.

Zaman içinde tahminen hala yüzde 85 olarak uygulanmakta olan siyaset faizinden düşük olmama şartı, daha da aşağı çekilebilir.

Ama döviz dönüşümlü hesaplar iktisat idaresinin yumuşak karnıdır, bu hesapların birden çözülmesi durumunda gidilecek adres mevduat değil bilhassa döviz olacaktır. Hasebiyle bu bahisteki adımlar çok temkinli atılacaktır.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın