Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Ursula von der Leyen: Avrupa’ya yasal göç için fırsatlar sunmalıyız

Ursula von der Leyen: Avrupa’ya yasal göç için fırsatlar sunmalıyız

admin admin - - 6 dk okuma süresi
18 0

AA

Birliği (AB), kıtaya sistemsiz akınını durdurmanın yollarını arıyor.

Bu bahiste bir teklif, AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen tarafından ortaya atıldı.

Leyen, Afrika’da sistemsiz göçle gayrette işbirliği yapmaları gerektiğini söyledi ve kaçakçılığa karşı yasal yollar sunma gereksiniminden bahsetti.

“Afrika ve Avrupa’nın yazgı ve çıkarları örtüşüyor”

Von der Leyen, “İtalya-Afrika: Ortak Büyüme İçin Bir Köprü” isimli tepede yaptığı konuşmada, ve Avrupa’nın mukadderat ve çıkarlarının örtüştüğünü tabir ederek, pak güç, iklim kriziyle çaba, gençlerin eğitimi ve bölgedeki göç krizine yönelik işbirliğinin ehemmiyetine değindi.

Üç temel işbirliği alanının altını çizen von der Leyen, bunlardan birincisinin pak güce ait global yatırımların sadece yüzde 2’sinin ulaştığı Afrika’da kelam konusu yatırımları artırmak için altyapı eksikliğini gidermek olduğunu kaydetti.

Von der Leyen, ikinci işbirliği alanının pak güç alanında gençlerin mesleksel maharetlerini geliştirmeye yönelik eğitim programları olduğunu, son olarak ise bölgedeki göç ve insan kaçakçılığı konusunda işbirliğinin geliştirileceğini anlattı.

“Avrupa’ya yasal yollardan gelmek için daha fazla fırsat sunmalıyız”

“İnsan hayatı üzerinden ticaret yapan kaçakçılarla” çaba edilmesi gerektiğinin altını çizen von der Leyen, şu açıklamayı yaptı:

Kaçakçılar yüzlerce, binlerce insanın hayatını tehlikeye atıyor. Genç erkekleri kamyonların ardına doldurup çölden geçiriyorlar. Yol boyunca genç bayanları istismar ediyorlar ve insanları açık denizler için yapılmamış teknelere bindiriyorlar.

Bu iğrenç işi durdurmalıyız. Bunu yapmanın en uygun yolu da güçlerimizi birleştirerek hatalıların üzerine gitmek ve ölümcül kaçakçılık rotalarına yasal alternatifler oluşturmaktır. Avrupa’ya yasal yollardan gelmek için daha fazla fırsat sunmalıyız.

Von der Leyen, sistemsiz göçmenlerin ülkelerine geri dönüşü için işbirliği yapıldığını belirterek, hudut geçişlerinde kaçakçıların değil kanunların kelam sahibi olması gerektiğini vurguladı.

“Çözümleri işbirliği ruhu temelinde birlikte inşa edebiliriz”

AB Kurulu Lideri Charles Michel, Kovid-19 salgınının ülkeler üzerindeki tesirleri, yapay zekanın neden olduğu tehditler ve Rusya-Ukrayna Savaşı ile İsrail’in Gazze’ye taarruzları başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarındaki çatışmalara işaret ederek, bunların “ortak uğraş gerektiren 3 büyük kriz” olduğunu lisana getirdi.

Michel, kelam konusu krizlerin tahlilinde milletlerarası toplumun birlikte çalışmasının kıymetine işaret ederek şöyle dedi:

Aynı görüşü paylaşmasak bile farklı görüşlerin dillendirildiği konuşmaları karşılıklı olarak dinlemeliyiz. Tahlilleri işbirliği ruhu temelinde birlikte inşa edebiliriz.

İtalya’nın Afrika planına destek

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni tarafından Afrika’ya yönelik kalkınma projelerinin tamamı için duyurulan “Mattei Planı”na takviyesini bildiren Michel, Afrika ve AB’nin ortak önceliklerinin emniyet, güvenlik ve barışa odaklanma, Afrika’nın iktisadını geliştirme ve sistemsiz göçle uğraş olduğunu vurguladı.

“Afrika’nın refah seviyesi yükseldikçe, Avrupa’nınki de yükselecek”

Avrupa Parlamentosu (AP) Lideri Roberta Metsola ise Afrika’nın gelişmesinin Avrupa ve tüm dünyanın faydasına olacağını belirterek şu sözleri kullandı:

Afrika’nın refah seviyesi yükseldikçe, Avrupa’nınki de yükselecek ve birlikte ilerleyebildiğimiz takdirde dünyanın refah düzeyi artacaktır.

Eşitler iştiraki vurgusu

Avrupa ile Afrika ortasındaki işbirliğinin “eşitler ortaklığı” üzerinde kurulması gerektiğini lisana getiren Metsola, bölgede barış ve güvenlik tesis edildiğinde Afrika’da iş, ticaret ve yatırımı geliştirme, istihdamı artırma ve sürdürülebilir iktisat yaratma potansiyeli olduğunu kaydetti.

Metsola, dünyanın en süratli büyüyen 20 iktisadından 12’sinin Afrika’da bulunduğuna dikkati çekerek, kıtanın “yaşlanan bir dünyada genç potansiyelin merkezi” olduğunu vurguladı.

Afrika’nın ekonomik güç merkezi potansiyeli

Afrika’nın bir sonraki global ekonomik güç merkezi olma potansiyelinin altını çizen Metsola, kıtanın yenilenebilir ve yeşil güçte değerli tedarikçilerden biri haline gelebileceğini ve Avrupa’nın güç arzı problemini çözebileceğini belirtti.

“İtalya-Afrika: Ortak Büyüme İçin Bir Köprü” isimli birinci sefer düzenlenen memleketler arası tepeye, 25 Afrika ülkesinden önderler ve dışişleri bakanlarının yanı sıra Birleşmiş Milletlerin (BM) ilgili kuruluşları, AB, Afrika Birliği (AfB), Memleketler arası Para Fonu (IMF), Memleketler arası Güç Ajansı (IEA) üzere çok sayıda memleketler arası kuruluşun temsilcisi katılıyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın