Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Osman Aşkın Bak, tematik kış kamplarının açılışını yaptı

Osman Aşkın Bak, tematik kış kamplarının açılışını yaptı

admin admin - - 6 dk okuma süresi
1 0

İHA

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünce (KYGM) bu yıl sekizincisi düzenlenen Tematik Kış Kampları, Osman Aşkın Bak’ın iştirakiyle başladı.

Bak, farklı vilayetlerdeki Gençlik Spor Bakanlığı (GSB) Yurtlarından gelerek İstanbul’da düzenlenen İnsan Hakları ve Hukuk Kampı’na katılan üniversite öğrencileriyle buluştu.

Tematik kampa, Sayıştay Lideri Metin Yener de katıldı.

“Bürokraside, siyasette misyon yapmış, hukukta muhakkak noktalara gelmiş bireylerin bilgileri çok kıymetli”

Kampın açılış programında gençlere seslenen Bakan Bak, “Burada hoş bir atmosfer, hoş bir ortam var. Ben de çok faydalandım. Sizler çok değerlisiniz. Bilhassa önümüzdeki yıllarda bu devleti yönetecek siyasal bilimlerdeki, hukuktaki arkadaşlarımız olarak kıymetlisiniz. Sizlerin bu kampta kıymetli bilgiler kazanacağınıza inanıyoruz. Bana nazaran çok verimli. Ben de bilhassa parlamentoda vazife yaparken eski parlamenterler ve eski bakanlarla yaptığımız sohbetlerde onların devlet ve siyaset deneyimlerinden faydalandım. Onların deneyimlerini aktarmalarını çok değerli buluyorum. Bürokraside, siyasette vazife yapmış, hukukta muhakkak noktalara gelmiş bireylerin bilgileri çok değerli. Sizlere yeni bir ufuk, yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.” tabirlerini kullandı.

“Bu ülkenin gençleri olarak sizlerle gurur duyuyoruz”

Bakan Osman Aşkın Bak, insan hayatında deneyimin çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, “Devlete hizmet etmiş kıymetli misyonlarda bulunmuş şahısları dinleyin. Buraya gelecek olan bireylerdeki onların paylaşımlarını dinleyin. Sahiden deneyim çok kıymetli. O yüzden bu kampların çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Kesinlikle ve kesinlikle sivil toplum kuruluşlarında misyon alın özelinde de spor kulüplerinde misyon alın. Gençlere dokunun, gençlerin berbat alışkanlıklardan uzaklaşması için onlara yardımcı olun. Spor hoş şey, gençlik hoş bir şey. Hoş, sizin gücünüz de hoş fakat biraz daha coşku lazım. Heyecan lazım. Heyecan olmadan olmaz. Güç olmadan olmaz. Sevgi olmadan olmaz. Döndüğünüz vakit arkadaşlarınıza anlatın, hoş dostluklar kazanın. Bu ülkenin gençleri olarak sizlerle gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

“STK’lar toplumun dinamikleri, toplumun vicdanı”

Bakan Bak, gençlere STK’larda misyon almaları davetinde bulunarak, şunları söyledi:

“İnsan haklarını çok daha güzel bir biçimde öğrenmek istiyorsanız Sivil Toplum Kuruluşlarında vazife alın. STK’lar toplumun dinamikleri, toplumun vicdanı. Şayet bulunduğunuz ortamda bir zulüm, bir zalimlik, bir yanlışlık varsa olan en güçlü biçimde yanıt verebileceğiniz yapılar STK’lar ve kendi fikirleriniz. Onun için STK’ların içinde olmanız lazım. Bir spor kulübünün hedefi, gençlere spor yaptırmak onları makus alışkanlıklardan uzaklaştırmak, onları uyuşturucunun pençesinden almaktır. Şayet sen kulüpte yöneticilik yapıyorsan, o mahallede bir çocuğu alıp alana götürüp onun idman yapmasını sağlıyorsan ve onu berbat alışkanlıklardan uzak tutuyorsan insan hakları açısından kendi vicdanın açısından hakikat şeyler yapıyorsun.”

“Spor bana bir anahtar üzere, bir irtibat aracı üzere geldi”

Yaşamından örnekler veren Bakan Bak, yıllarca sporun içerisinde olduğunu belirterek, “Her ne kadar mühendis olsam da yıllarca sporun içerisinde bulundum. Futbol oynadım, antrenörlük, futbol hakemliği yaptım. İngiltere’de maç yönettim. Spor kulüp başkanlığı yaptım. Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Başkanlığı, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı üzere vazifelerde bulundum. Spor bana bir anahtar üzere, bir bağlantı aracı üzere geldi. Spor benim bir modülüm, ömür şeklim. Toplumla entegre olduğum, sivil toplumla entegre olduğum bir güç. Sizlerin de toplumsal açıdan sivil toplum örgütlerinde yer alarak kesinlikle ve kesinlikle o bağlantıları geliştirmenizde yarar var. Bir tavsiye olarak söylüyorum. Spordan asla kopmayın. Sporun içerisinde olun.” cümlelerine yer verdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, konuşmasının akabinde İnsan Hakları ve Hukuk Kampı’na katılan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

“Tematik Kamplar, 10 farklı temayla 10 farklı vilayette gerçekleştirilecek”

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından her yıl klasik olarak düzenlenen kış kampları, bu yıl 29 Ocak-02 Şubat tarihleri ortasında 10 farklı temayla 10 farklı vilayette yapılacak.

GSB Yurtlarında kalan ve farkı kentlerde tahsil gören öğrenciler, 5 gün sürecek tematik kamplarda, hem kıymetli isimlerle buluşacak hem de geldikleri kentin tarihi ve kültürel yerlerini görme imkanı bulacak.

Bu yıl ki tematik kamplar; Erzurum, Sakarya, Kocaeli, Denizli, Ankara, Antalya, Samsun, İstanbul, Diyarbakır ve Muğla’da gerçekleşecek.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın