Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. 17 Saat Sonra Enkazdan Çıkarıldı, Eşini, İki Çocuğunu ve 57 Akrabasını Kaybetti! Artık Ölmeyi de İstiyordum

17 Saat Sonra Enkazdan Çıkarıldı, Eşini, İki Çocuğunu ve 57 Akrabasını Kaybetti! Artık Ölmeyi de İstiyordum

admin admin - - 4 dk okuma süresi
5 0

Depreme, Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesindeki Yavuz Selim Mahallesi’nde bulunan Ecem Apartmanı’nda yakalanan Zirve ailesi, 6 Şubat tarihindeki birinci zelzelelerde enkaz altında kaldı.

Eşi Derya, çocukları Yusuf (7) ve Ece’yi (13) kaybeden ve 17 saat sonra enkazdan çıkarılan 44 yaşındaki Gürkan Zirve, 57 akrabasını da toprağa verdi. Müteahhitlik yaptığı ilçede, inşaat materyali satan iş yeri ile depoları da yıkılan Zirve, bir müddet evvel enkazdan çıkardığı gereçlerle yine iş yeri açtı.

Olayın acısını hala atlatamadığını lisana getiren Zirve, bugün ise vefat eden eşinin doğum gününün yıl dönümünde hüznünü bir kere daha hatırladı. Geçen yıl birebir tarihte doğum günü için hazırladıkları gecede çekilen görüntülerle anılarını tazeleyen Zirve, ailesini kaybettiği binanın bulunduğu alana gelerek acılarını tazeledi.

KENDİ YAPTIĞI MESKENLER SARSINTISI HASARSIZ ATLATTI

İlçede müteahhitlik yaptığını inşa ettiği hiçbir binasının hasar almadığını tabir eden Zirve, şöyle konuştu:

“Hamdolsun yaptığım binalarda hiçbir can kaybı yok. Ancak maalesef oturduğum bina zelzelede çabucak yıkıldı. Sarsıntıda oğlumu, kızımı ve eşim kaybettim. 17 saat enkaz altında kaldım ve kurtarıldık. Binamız 5 katlıydı ve zelzelenin birinci saniyelerinde yıkıldı. Ben uyumuyordum, zelzele oldu, çocuklarımı kurtarmak için koştum lakin maalesef dört adım attım yıkılmaya başladı. Oğlumun son nefesini duydum. Saatler sonra kızımı kurtarıyorlardı, kızım sesiyle benim yerimi buldular. Maalesef kızım, baba, annem vefat etti. Çok sıkıntı 17 saat geçti lakin ömrümden güya 17 yıl geçti. Allah bir daha bu millete bu türlü bir acı vermesin.”

Depremden evvelki aylarda kendi yaptırdığı konutlardan birine taşınmak için tekliflerde bulunduğunu fakat eşinin kabul etmediğini aktaran Zirve, şöyle devam etti:

“Eşim mahalleyi çok seviyordu, burada kalalım dedi. Merhum eşime dedim, yaptığımız binalarda biri oturalım, mahalleyi çok sevdiği için bu mahallede kaldık. Bugün de eşimin doğum günü. Zelzeleden bir hafta evvel bir kolye almıştım eşime, doğum gününü kutlamıştık. Bir yıl geçti ancak emin olun nasıl geçti bilmiyorum. Adıyaman’da 57 akrabamız vefat etti. İşyerim ve depolarım hepsi gitti. Binada tesadüfen yalnızca 3-4 aile vardı. Binamızda 8 can kaybımız var.”

Deprem anını ve sonrasında yaşadıklarını bir an olsun unutamadığını anlatan Zirve, “Allah korusun bugün Türkiye’nin neresinde sarsıntı olsa emin olun saniye durmam giderim. Enkaz altında kalmak kolay değil, bir saniye bile geçmiyor. Anne yahut babaysanız çok sıkıntı. İkinci zelzelede de enkaz altında yakalandım. Beni kurtarırken ikinci zelzele oldu. Artık ölmeyi de istiyordum. Her taraftan beşerler koşarak geldi bize yardıma. Devletimiz birinci saniyeden beri yanımızdaydı.” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın