Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Resmen para basıyor! Ağzını bile açmadan servet sahibi oldu: Gönderi başına 750 bin dolar

Resmen para basıyor! Ağzını bile açmadan servet sahibi oldu: Gönderi başına 750 bin dolar

admin admin - - 4 dk okuma süresi
26 0

Reklam harcamalarında en büyük kalem olan televizyon harcamaları azalırken, toplumsal medya fenomenleri için yapılan harcamalar dünya çapında süratle artıyor. Şu anda dünya çapında yeni reklam tipine akan bütçeler 28 milyar doların üzerinde. Statista bilgilerine nazaran, bu sayının 2028’e kadar 48 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Toplumsal medya fenomenleri makul gaye kümelere itinayla çekilmiş ve hasebiyle değerli bir televizyon reklamından daha kesin ve süratli bir halde ulaşıyor.

Pazar küçük olsa da güvenilirlikleri sayesinde toplumsal medya fenomenleri hala aranan reklam ortakları ortasında yer alıyor.

PARA KAZANMAK İÇİN TEK SÖZ ETMESİNE GEREK YOK

Dünyada en tanınmış fenomenlerden biri olan Khabane Lame’nin 2,4 milyar beğeni için tek söz etmesine gerek kalmıyor. Lame, internette taklitler yapıyor, garip halde tıraş olan yahut çiçeklerini yanlış sulayan beşerlerle dalga geçiyor. Lame’yi Tiktok’ta yaklaşık 162 milyon, Instagram’da 80 milyon ve YouTube’da 6,7 milyon kişi takip ediyor.

Lame, son olarak Torino’nun dışındaki bir kasaba olan Chivasso’daki bir fabrikada garson ve cam temizleyici olarak çalışıyordu. 2020 baharında karantina nedeniyle işini kaybedince görüntüler yayınlamaya başladı.

DÜNYANIN EN BÜYÜK TİKTOKER’I

2022 yazında Amerikalı moda fenomeni Charli D’Amelio’yu geride bırakan Lame, dünyanın en büyük Tiktoker’ı oldu.

Bu ortada 23 yaşındaki genç, gençlere yönelik iki çizgi roman yayınladı, Cannes Sinema Şenliği’nde heyet üyeliği yaptı, makarna markası Barilla’nın tanıtımını gerçekleştirdi, kripto borsası Binance ve Alman moda şirketi Hugo Boss’un marka elçisi oldu.

GÖNDERİ BAŞINA 750 BİN DOLAR

Khabane Lame, artık sponsorlu görüntüleri daha sık yayınlıyor. Fortune’un daha evvel yayınladığı bir rapora nazaran, Lame, bir gönderi başına 750 bin dolara kadar para alıyor.

Rapora nazaran Hugo Boss, Lame’ye Milano Moda Haftası’nda modellik yapması ve bununla ilgili bir görüntü yayınlaması için 450 bin dolar ödedi.

Boss için yeteneklerin seçilirken “markalarımızın pahalarını bünyesinde barındırmaları” çok kıymetli. Lame, Y jenerasyonu tarafından çok yeterli karşılanıyor, mizahı “herkesin anladığı ve birçok beşere hitap eden” bir lisan olarak görülüyor.

Lame’nin gaye kitlesi ne analog ne de dijital versiyonda gazete okumuyor ve doğrusal televizyon izlemiyor, bunun yerine Tiktok ve Instagram’da geziniyor.

YAPAY ZEKANIN YARATTIĞI TOPLUMSAL MEDYA FENOMENLERİ ARTIYOR

Gelecekte toplumsal medyadaki gerçek fenomenlerin gerekli olup olmayacağı öteki bir soru olarak öne çıkıyor. Çinli dijital şirket Alibaba, yapay zekayı kullanarak sanal toplumsal medya yıldızları yarattı.

Yapay zeka modeli, ünlü Tiktoker’ların görüntüleriyle beslendi ve onların danslarını ve hareketlerini aldatıcı derecede gerçekçi bir biçimde taklit edebiliyor. Aslında önde gelen bir yapay zeka fenomeni var: Aitana Lopez. Lopez’in Instagram profili 2023 Haziran’dan bu yana yayında.

Yapay zeka modelinin bugüne kadar 237 binden fazla takipçisi var ve yaratıcılarına nazaran ayda 1000 avro kazanması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın