Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Bakan Kacır, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile bağlantı kurdu

Bakan Kacır, ilk Türk astronot Alper Gezeravcı ile bağlantı kurdu

admin admin - - 8 dk okuma süresi
39 0

İHA

Mehmet Fatih Kacır, Bursa’da bulunan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) 7 gündür uzayda olan birinci Türk astronot ile ilişki kurdu.

Bağlantı sonrası basın açıklaması yapan Bakan Kacır, şunları söyledi:

Türkiye’nin en hoş bilim merkezlerinden birinde GUHEM’de, hoş kentimiz Bursa’dayız. Bugün burada bulunma nedenimiz Türkiye’nin birinci beşerli ve uzay bilim misyonunu gerçekleştiren Alper Gezeravcı’yla irtibat kurmaktı. Buradan Alper Gezeravcı ile kurduğumuz temas bilhassa Türkiye’de ulusal teknoloji atağında en kıymetli yol arkadaşlarımız olan gençlerle de buluşmamıza vesile oldu. Alper Gezeravcı, Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndaki misyonunun 7’nci gününü tamamlamak üzere. Malumunuz Türkiye’nin birinci astronot ve bilim misyonu olarak gerçekleştiriliyor.

Uzayda 13 farklı deney yapılacak

Türk bilim insanları tarafından hazırlanmış genetik, biyoloji, gereç bilimi üzere alanlarda hazırlıkları tamamlanmış 13 farklı deney Alper Gezeravcı tarafından Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda gerçekleştiriliyor.

diyen Bakan Kacır,

Biz bu deneylerin sonuçlarının hem Türkiye’nin bilimsel gelişimine kıymetli katkılar sunmasını hem de global bilim literatürüne kıymetli kazanımlar getirmesini bekliyoruz. Olağan beşerli birinci uzay misyonumuzun önümüzdeki yıllarda kesinlikle devamı gelecek. Türkiye halihazırda uydu geliştirme ve üretiminde sahip olduğu kıymetli kabiliyeti, tecrübesi, birikimi önümüzdeki periyotta derin uzay programlarında daha ileri düzeylere çıkarıyor olacak. Tıpkı vakitte halihazırda yıllık 600 milyar doları aşan uzay iktisadından yıldan yıla artan bir hisse almayı hedefliyoruz.

ifadelerini kullandı.

“Savunma sanayiindeki ihracat 5.5 milyar doların üzerine çıktı”

Türkiye’de uzay sanayisinin, uzay endüstrisinin gelişimini Ulusal Uzay Programı çerçevesinde öncelikli gayelerden biri olarak değerlendirdiklerini kaydeden Kacır,

Bu çerçevede önümüzdeki devirde Ankara’da bir uzay teknolojileri geliştirme bölgesi inşa ediyor olacağız. Böylece sahip olduğumuz insan kaynağını hem nicelik hem nitelik açısından daha ileri düzeylere taşımaya, bu alanda özel dalın yeni projelerde daha güçlü formda rol almasını sağlamaya çalışacağız. Türkiye savunma sanayiinde son 22 yılda muazzam muvaffakiyetler elde etti. Yıllık 250 milyon dolar üzerinde olan ihracatımızı 5.5 milyar doların üzerine taşımayı başardık ve bu bütün muvaffakiyet öyküsünde havacılık sanayisindeki kabiliyetlerimiz lokomotif rol oynadı. Bu kabiliyetlerimizi artık ufkun ötesine uzay sanayisine taşımaya dönük yeni bir devir başlatıyoruz.

diye konuştu.

Alper Gezeravcı 81 ili gezecek

Bakan Kacır kelamlarını şöyle sürdürdü:

Türkiye’nin uzay çağı, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı’na adım atarken bu çalışmalarla inşallah güçlü formda başlamış oluyor. Amacımız, umudumuz, ümidimiz gençlerimizin, çocuklarımızın ilham kaynağı olacak bu misyonları daha güçlü formda gelecekte sürdürebilmek ve bütün bu çalışmalarla Türkiye’nin ulusal teknoloji atağına yüksek teknolojiyi geliştirebilen, üretebilen, rekabetçi formda dünyaya ihraç edebilen bir ülke olma seyahatine katkı sunabilmektir. Alper Gezeravcı, 14 günlük misyonunu tamamladıktan sonra evvel fırlatmanın gerçekleştiği üsse yakın bir bölgeye okyanusa iniş yapacak, daha sonra da Türkiye’ye gelecek ve 81 kentimizde Türk gençliği ile Türk çocukları ile buluşmalar gerçekleştirecek. Biz Ulusal Uzay Programımızdaki amaçlarımızı bir bir gerçekleştirmeye, önümüzdeki periyotta bölgesel pozisyonla ve zamanlama sisteminden ay misyonuna kadar program çerçevesindeki amaçlarımıza bir bir erişmeye devam edeceğiz. Bu seyahatte bilim insanlarımızın önünü açmaya devam edeceğiz. Bu hafta bir davet da yaptık. TÜBİTAK Milletlerarası Başkan Araştırmacılar Programı ve TÜBİTAK Milletlerarası Genç Araştırmacılar Programı davetlerini ilan ettik. Bu davetler çerçevesinde birçok bilim beşerinin Türkiye’ye gelmesini, bilhassa geçmiş yıllarda dünyanın farklı ülkelerine giderek araştırmalarını orada sürdürmekte olan Türk bilim insanlarının bilakis beyin göçünü sağlamayı hedefliyoruz. Ümit ederim, bunların da kıymetli bir kısmı, astronomi ve uzay bilimi alanlarında çalışmalarını yürüten bilim insanlarımız olacak. Türkiye yakın gelecekte uzay teknolojileri, uzay bilimi ve uzay endüstrinde global seviyede değerli bir oyuncu olarak rol oynamaya devam edecek. Tekrar önümüzdeki devirde bu çalışmaların güçlü bir altyapı ile yürütülmesini sağlamaya dönük bir kanun çalışmasını da Meclisimizin gündemine taşımayı amaçlıyoruz. Ümit ederim, bu da yakın bir vakitte gerçekleşecektir. Geçmiş yıllarda Cumhurbaşkanımızın, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile kurmuş olduğu ve faaliyetlerini yürüten Ulusal Uzay Programında öncü rol oynayan Türkiye Uzay Ajansı da önümüzdeki devirde daha büyük uzun vadeli projeler gerçekleştirme, nitelikli insan kaynağını daha güçlü halde istihdam edebilme imkanlarına kavuşacak.

“Teknoloji atılımlarını milletimizle paylaşmaya devam edeceğiz”

Bu sürece takviye veren bütün medya mensuplarına da teşekkür eden Bakan Kacır,

O gece bizler Amerika Birleşik Devletleri Florida’da Kennedy Uzay Merkezi’nde fırlatmaya canlı halde şahitlik ettik. Lakin biliyorum ki bizimle birlikte 85 milyon insan da bu fırlatmayı o gece yarısı saatlerinde 7’den 70’e büyük bir heyecan ve coşku ile takip ettiler. Bütün bu heyecanın, coşkunun milletimize yansıtılmasında sizler medya mensuplarımız çok kıymetli bir rol üstlendiniz. Birinci sefer Türkiye’de bir bilim misyonu bu seviyede toplumsallaşmış oldu. Birinci defa bir bilimsel faaliyet bu seviyede aile sohbetlerine bahis olmuş oldu. Birinci sefer bilimsel bir faaliyet için ufacık çocuklarımızı anne, babaları uykularından uyandırdılar ki ömürleri boyunca unutamayacakları bu heyecana tanıklık edebilsin diye. Ümit ederim, bu ivmeyi önümüzdeki periyotta sürdüreceğiz. Bilimi, teknolojiyi Türkiye’nin gündeminde en üst sırada tutmaya, bu yaşadığımız sıkıntı coğrafyada tam bağımsız Türkiye savını, ülküsünü sürdürebilmek ismine, Türkiye’nin ulusal teknoloji atağını gerçekleştirmenin heyecanını milletimizle paylaşmaya devam edelim. Türk gençleri bu seyahatin öznesi olmak ismine en uygun halde hazırlıklarını sürdürsünler, biz de onlara en yeterli eğitim imkanlarını sunarak önlerindeki pürüzleri bir bir kaldıralım. Türkiye’yi Cumhuriyetimizin ikinci asrında Türkiye Yüzyılı’na bilimle, teknoloji ile taşıyalım.

ifadelerine yer verdi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın