Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Microsoft mu Apple mı: Dünyanın en değerli şirketi yarışını kim kazanacak

Microsoft mu Apple mı: Dünyanın en değerli şirketi yarışını kim kazanacak

admin admin - - 6 dk okuma süresi
2 0

Geçtiğimiz haftalarda, Apple’ın kıymeti ile ikinci sırada bulunan Microsoft’un pahası ortasındaki fark, son 2 yılın en düşük düzeyine gerilemişti.

Microsoft, 2021 yılından bu yana birinci defa Apple’ı geçmiş ve dünyanın en pahalı şirketi koltuğuna tekrar oturmuştu.

Microsoft’un son periyotta yapay zeka çalışmalarına ağırlaşmasıyla paylarındaki yükseliş dikkati çekiyor.

Şirketin payları, yatırımcıların Microsoft’un yapay zeka yatırımlarına olumlu yaklaşmasıyla yıl başından bu yana yüzde 7’den fazla yükseldi.

Microsoft şu anda zirvede

Piyasa bedeli 3 trilyon dolar civarında seyreden Microsoft, şu anda 2,98 trilyon dolar pahaya sahip Apple’ın önünde dorukta yer alıyor.

Bu aksamaya karşın Apple, kesiminde güçlü bir rakip olmaya devam ediyor. Lakin iPhone talebine ait telaşlar ve yavaşlayan büyüme, pay senedi fiyatları üzerinde baskı yaratıyor.

Microsoft neden bu kadar süratli büyümeye başladı

Microsoft’un geçen yılki kayda paha kazanımlarına değerli katkı sağlayanlardan biri, üretken yapay zeka pazarına erken giriş yapmasıydı.

Merkezi Redmond, Washington’da bulunan şirket, 2022’nin sonlarında OpenAI teşebbüsüne stratejik olarak 10 milyar dolar yatırım yaptı.

OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotunun tesiri, üretken yapay zekaya olan ilginin mevcut artışını ateşlemede tesirli oldu.

Microsoft, artık yapay zekayı kapsamlı tüketici ve kurumsal teknoloji portföyüne dahil ediyor.

Yakın vakitte yapılan bir duyuruda şirket, Windows PC klavyesine bir yapay zeka tuşu ekleme planlarını açıklamıştı.

Bu yenilikçi düğme, Microsoft’un Copilot isimli yapay zeka asistanını aktifleştirmek için tasarlandı ve 30 yıl içinde klavyede yapılan birinci değerli değişiklik oldu.

Bu gelişmeden evvel Microsoft, Copilot hizmetlerini Kasım 2023’te kurumsal Office uygulama paketine entegre etmişti.

Üretken yapay zekadan yararlanan araç, teklifler sunuyor ve Word ve Excel üzere yazılım uygulamalarındaki vazifeleri otomatikleştiriyor.

Dünyanın en bedelli şirketi yarışını kim kazanacak

Microsoft, OpenAI teknolojisini üretkenlik yazılımı paketine sıkıntısız bir formda entegre ederek bulut bilişim işinde geçen yıl canlanmaya başladı.

Buna karşılık Apple, zayıflayan taleple uğraş ediyor. Bilhassa amiral gemisi eseri olan ve tarihî olarak ana gelir kaynağı olan iPhone için talep azalıyor.

Kritik bir pazar olan Çin’deki zorluklar, ülke iktisadının pandemiden yavaş yavaş kurtulmasıyla devam ediyor ve tekrar canlanan Huawei’nin rekabeti, Apple’ı zora sokuyor.

Her iki teknoloji devi de şu anda halka açık şirketlerin değerlenmesinde ortak bir ölçüt olan nispeten yüksek bir pay fiyatı/kazanç (PE) oranına sahip.

Apple, Microsoft’un gerisinde kaldı

Apple’ın piyasa pahası 14 Aralık’ta 3,081 trilyon dolara ulaşmış olmasına karşın, şirket evvelki yılı yüzde 48 çıkarla kapatarak, Microsoft’un yüzde 57’lik etkileyici yükselişinin gerisinde kaldı.

Microsoft, 2018’den bu yana gözlemlenen bir trendle, en pahalı şirket olarak vakit zaman Apple’ı geride bıraktı.

Bu durum, bilhassa 2021’de, Apple’ın pay senedi fiyatını etkileyen, koronavirüs kaynaklı tedarik zinciri kesintilerine ait kaygıların ortasında meydana geldi.

İbre Microsoft’tan yana

Şu anda Wall Street’in hissiyatı Microsoft’tan yana ve rastgele bir “satış” notu yok.

Ayrıca, şirketi kapsayan aracı kurumların yüzde 90’ı, ezici bir oranda ” payı almayı” tavsiye ediyor.

Buna karşılık, iki “satış” notuyla karşı karşıya ve şirketi inceleyen analistlerin sırf üçte ikisi, bunu “satın alma” olarak pahalandırıyor.

Microsoft-Apple savaşının tarihi

1990’larda Microsoft, Windows’un muvaffakiyetinden yararlandı ve bu süreçte ABD’deki en bedelli şirket olarak General Electric’in yerini aldı.

Aynı sıralarda Apple, ferdî bilgisayar pazarındaki ağır rekabet, yüksek eser fiyatları ve yenilik eksikliği nedeniyle iflasın eşiğindeydi.

Şirket tıpkı vakitte Macintosh işletim sistemini (MacOS) çağdaşlaştırmaya yönelik çok sayıda başarısız teşebbüsten ve QuickTake dijital kameralar, PowerCD taşınabilir CD, ses oynatıcılar, hoparlörler ve Pippin görüntü oyun konsolu üzere eserlerin piyasaya sürülmesinden ziyan gördü.

Ancak önümüzdeki 10 yılda, Steve Jobs’un CEO olarak geri dönmesinin akabinde Apple’ın pay senedi fiyatı atağa kalktı.

2004 yılında Microsoft’un piyasa değeri291 milyar dolariken, Apple’ın26 milyardolardı.

Bu 10 yılın sonunda Apple,rakibini geride bırakarak297 milyar dolaraulaşmayı başardı.

O vakitten bu yana en üst sırayı çoğunlukla Apple elinde tutuyordu. Şirket, 2018’de, salgın kaynaklı tedarik zinciri eksikliklerine ait tasalar nedeniyle Microsoft’un gerisine düştü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın