Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Adıyaman’da eşi ve çocukları ile 57 yakınını kaybeden depremzede, anılara tutunuyor

Adıyaman’da eşi ve çocukları ile 57 yakınını kaybeden depremzede, anılara tutunuyor

admin admin - - 5 dk okuma süresi
32 0

AA

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesindeki Yavuz Selim Mahallesi’nde bulunan Ecem Apartmanı’nda yaşanan sarsıntı faciasında, 6 Şubat tarihinde enkaz altında kalarak eşi Derya ve çocukları Yusuf (7) ile Ece’yi (13) kaybeden 44 yaşındaki Gürkan Zirve’nin hayatı, derin bir acı ve kayıpla şekillendi.

Depremin çabucak akabinde, 17 saat süren efor sonucunda enkaz altından çıkarılan Gürkan Zirve, yaşadığı trajediyle yüzleşirken, ailesinin yanı sıra 57 akrabasını da toprağa verdi. Gürkan Zirve, birebir vakitte müteahhitlik yaptığı ilçede bulunan inşaat materyali satan iş yerini ve depolarını kaybetti. Fakat, yaşadığı bu büyük felaket sonrasında, bir müddet evvel enkazdan çıkardığı materyallerle kendi iş yerini tekrar açtı.

Anılarını tazelerken, acılarını da tekrar hissetti

Henüz olayın acısını tam manasıyla atlatamamış olan Gürkan Zirve, bugün ise vefat eden eşinin doğum gününün yıl dönümünde derin bir hüzün içinde. Geçen yılın birebir tarihinde, eşinin doğum günü için hazırlanan bir kutlama gecesinde çekilen görüntülerle anılarını tazeleyen Zirve, acılarını bir kere daha hayatın gerçekleriyle yüzleşerek hissetti. Gürkan Zirve, ailesini kaybettiği binanın bulunduğu alana gelerek, yaşadığı derin acıları ve hüznü tazeledi.

Yaşadığı şiddetli süreçte tekrar ayakta kalmaya çalışan Gürkan Zirve’nin kıssası, hem trajik bir zelzele olayının insan hayatındaki yıkıcı tesirlerini hem de direncin ve hayata tutunmanın ne kadar güçlü bir irade gerektirdiğini gözler önüne seriyor.

Kendi yaptığı meskenler sarsıntıda ziyan görmedi

İlçede müteahhitlik yaptığını, inşa ettiği hiçbir binasının hasar almadığını söz eden Zirve, şöyle konuştu;

Hamdolsun yaptığım binalarda hiçbir can kaybı yok. Lakin maalesef oturduğum bina zelzelede çabucak yıkıldı. Zelzelede oğlumu, kızımı ve eşim kaybettim. 17 saat enkaz altında kaldım ve kurtarıldık. Binamız 5 katlıydı ve sarsıntının birinci saniyelerinde yıkıldı. Ben uyumuyordum, sarsıntı oldu, çocuklarımı kurtarmak için koştum lakin maalesef dört adım attım, yıkılmaya başladı. Oğlumun son nefesini duydum. Saatler sonra kızımı kurtarıyorlardı, kızımın sesiyle benim yerimi buldular. Maalesef kızım, babam, annem vefat etti. Çok sıkıntı 17 saat geçti lakin ömrümden güya 17 yıl geçti. Allah bir daha bu millete bu türlü bir acı vermesin.

“Adıyaman’da 57 akrabamız vefat etti”

Depremden evvelki aylarda kendi yaptırdığı konutlardan birine taşınmak için tekliflerde bulunduğunu fakat eşinin kabul etmediğini aktaran Zirve, şöyle devam etti:

Eşim mahalleyi çok seviyordu, burada kalalım dedi. Merhum eşime dedim, yaptığımız binalardan birinde oturalım, mahalleyi çok sevdiği için bu mahallede kaldık. Bugün de eşimin doğum günü. Zelzeleden bir hafta evvel bir kolye almıştım eşime, doğum gününü kutlamıştık. Bir yıl geçti fakat emin olun nasıl geçti bilmiyorum. Adıyaman’da 57 akrabamız vefat etti. İş yerim ve depolarım hepsi gitti. Binada tesadüfen yalnızca 3-4 aile vardı. Binamızda 8 can kaybımız var.

“Devletimiz birinci saniyeden beri yanımızdaydı”

Deprem anını ve sonrasında yaşadıklarını bir an olsun unutamadığını anlatan Zirve, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Allah korusun bugün Türkiye’nin neresinde zelzele olsa emin olun saniye durmam giderim. Enkaz altında kalmak kolay değil, bir saniye bile geçmiyor. Anne yahut babaysanız çok güç. İkinci sarsıntıya de enkaz altında yakalandım. Beni kurtarırken ikinci zelzele oldu. Artık ölmeyi de istiyordum. Her taraftan beşerler koşarak geldi bize yardıma. Devletimiz birinci saniyeden beri yanımızdaydı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın