Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Garanti BBVA, 86.9 Milyar TL Net Kar Açıkladı

Garanti BBVA, 86.9 Milyar TL Net Kar Açıkladı

admin admin - - 6 dk okuma süresi
40 0

Bankadan yapılan açıklamaya nazaran, Garanti BBVA’nın faal büyüklüğü 2 trilyon 201 milyar 713 milyon 95 bin TL düzeyinde gerçekleşirken, iktisada nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı takviye 1 trilyon 613 milyar 753 milyon 675 bin TL oldu. Bankanın konsolide finansal tablolarına nazaran, 2023 yılı net karı ise 86 milyar 907 milyon 216 bin TL oldu.

Fonlama bazını dinamik bir formda yöneten Garanti BBVA’nın fonlama kaynakları içindeki en büyük yükü yüzde 73 ile müşteri mevduatları oluşturmaya devam etti.

Müşteri mevduat tabanı 2023 yılında yüzde 77 büyüme ile 1 trilyon 602 milyar 608 milyon 112 bin TL oldu. Güçlü sermaye odağını koruyan bankanın sermaye yeterlilik oranı yüzde 16,5, öz kaynak karlılığı yüzde 44,5, etkin karlılığı ise yüzde 4,9 düzeylerinde gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, 2023 yılının, mayıs seçimleri öncesi ve sonrası olarak ayrışan, iki farklı ekonomik siyasetin uygulandığı bir yıl olduğunu, her iki devirde de bankacılık bölümünün rotasını makro-ihtiyatı tedbirler ve regülasyonlar belirlerken, kur muhafazalı mevduat bankaların temel odak noktası halinde olduğunu tabir etti.

Baştuğ, şunları kaydetti:

“Seçime kadar kur muhafazalı mevduata geçiş, seçim sonrasında ise kur muhafazalı mevduattan Türk Lirası mevduata dönüş dalın ana gündemiydi. Lakin, bankalar bu iki farklı dünyaya kendilerini süratlice adapte etmeyi başardı. Bununla birlikte karlılık ve marj idaresi kesimde temel sorun olarak devam etti. Sermaye getirileri, geçtiğimiz son birkaç yılda olduğu üzere enflasyonun ve başka dal sermaye getirilerinin epeyce altında kaldı. 2023, problemli kredilerde son periyotların en düşük artışına sahne oldu. Lakin yılın ikinci yarısında besbelli bir dengelenme görülmeye başladı ve 2024 risk maliyetlerinin de olağanlaştığı bir yıl olacak. Seçim sonrasında siyaset değişimi ile yaşanan sadeleşme, KKM bakiyesinin düşmesi, kur ve faizin öngörülebilirliği, kredi derecelendirme kurumlarından gelen olumlu adımlar ve olağanlaşmaya başlayan ülke risk primi ile artan yabancı ilgisi 2023 yılının son devrinde olumlu faktörler olarak öne çıktı. Mart ayındaki lokal seçimden sonraki dört yıl boyunca ülkede bir seçim olmayışı enflasyonla çabaya yönelik siyasetlerin uygulanmaya devam edeceğine dair beklentimizi destekliyor.”

Bilanço büyümelerinin bundan sonra dijitalleşmeyle de şekilleneceğini bildiren Baştuğ, “Ulaştığımız hacimsel ve adetsel büyüklüklerde dijitalleşmenin değerli bir katkısı var. Şubelerimizde ehil çalışma arkadaşlarımız her geçen gün daha nitelikli ve danışman istikametlerini daha fazla ortaya koyan hizmetler sunarken, kitle idaresi ve operasyonel süreçler yapay zeka teknolojileri ekseninde yürütülüyor. Garanti BBVA olarak bugün makine öğrenmesinden derin öğrenmeye çok farklı algoritmalarla kurulmuş, pazarlama ve satış, fiyatlama, fraud, kredi kıymetlendirme, müşteri memnuniyeti üzere alanlarda yüzlerce modelimiz bulunuyor. Önümüzdeki devirde ise üretken yapay zeka teknolojisi hayatımızda olacak.” tabirlerini kullandı.

Baştuğ, mevcut dataları tahlil etmenin ötesinde, yeni bilgi üreterek yeni içerik ortaya koyabilen üretken yapay zeka ile daha geniş bir müşteri tabanına daha yüksek kalitede hizmet sunabileceklerini açıkladı.

Hedeflerinin taşınabilir uygulamaları içerisinde yer alan akıllı asistanını, müşterilerinin gereksinimini anlayan ve onları proaktif tekliflerle yönlendiren, ferdî bir asistana dönüştürmek olduğunu kaydeden Baştuğ, “Aynı vakitte çalışma arkadaşlarımızın ve yeni yeteneklerin memnun ve üyesi olmaktan gurur duydukları kurum olmaya devam ederek, müşteri memnunluğunu çok daha yükseğe taşımak.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşına tanıklık eden şanslı bir kitle olduğunu söz eden Baştuğ, Türkiye Cumhuriyeti’nin gayrisafi ulusal hasılası 1 trilyon doları bulan ülkeler ortasına girdiğini, cumhuriyetin bedellerinden ilham alan en büyük özel dal bankalarından biri olarak ekonomik ve toplumsal kalkınma için üzerlerine düşen sorumluluğun farkında olduklarını belirtti.

Baştuğ, “Bizi bu seyahatte destekleyen ve bize güvenen, başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” tabirlerine yer verdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın