Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Köpek Katliamı: Yüzlerce Köpeği Öldürüp Yol Kenarına Attılar

Köpek Katliamı: Yüzlerce Köpeği Öldürüp Yol Kenarına Attılar

admin admin - - 5 dk okuma süresi
29 0

Yozgat’ta İğne İle Öldürülen Köpeklerin Yavruları Kurtarıldı

Yozgat’ta yaşanan vahşet dolu olayda, iğne ile öldürülen 20’den fazla köpek ile canlı halde bulunan 30 yavru, Azizli Mahallesi bölgesindeki Katı Atık Tesisleri yoluna atıldı. Bu acı olayın ardından Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, bölgeye giderek canlıları kurtarma operasyonu başlattı. Başkan Arslan, “Hayvanların uyutulmasından bahsedildiği bir dönemde böyle bir vahşeti kabul etmemiz mümkün değil. Biz üzerimize düşen insanlık görevini yapacağız. Biz bu canlılara merhametle yaklaşacağız ve oradaki yavruların hepsini aldık, getirdik. Burada beslenmesini ve barınmasını sağlayacağız” dedi.

Köpeklerin zehirlenerek öldürülüp çöplüğe atıldığı olayın duyulmasının ardından Yozgat Valiliği harekete geçerek soruşturma başlattı. Köpeklerin bir çukura gömüldüğü, ancak hayatta kalan yavruların ve yetişkin köpeklerin belediye barınağına götürülerek bakım altına alındığı belirtildi.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, olayı şu sözlerle anlattı: “Üniversitede görevli bir öğretim görevlisi arkadaşımız bize ihbarda bulundu, kendimiz oraya gittik. Bizim katı atık tesisimiz var, oraya yaklaşık 200-300 metre mesafede, 20’nin üzerinde yetişkin köpeğin zehirlenerek öldürülüp, oraya atıldığını gördük. Bunlar iğneyle zehirlenmişler. Başka bir yerde zehirleyip getirip, oraya muhtemelen kamyon kasasından üst üste atıp gitmişler. Daha kötü olanı da bunların yavruları vardı. Ben de o anda sahada olduğum için bizzat kendimin de müdahale etme imkanı oldu. Hem de görevli arkadaşları hemen oraya davet ettik, yavruları ve sağ olan diğer yetişkin köpekleri aldık, barınağımıza getirdik.”

Bu tür vahşetin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Başkan Arslan, “Böyle bir vahşetin savunulacak hiçbir tarafı olamaz. Hayvanlarla ilgili bir yasanın görüşüldüğü dönemde, hayvanların uyutulmasının bahsedildiği bir dönemde böyle bir vahşeti kabul etmemiz mümkün değil. Bunu yapanları da insan kabul etmek mümkün değil. Ben bunları Allah’a havale ediyorum. Çünkü bizi yaratan Allah o hayvanları da yarattı ve bizim onların canlarını gelişigüzel alma hakkımız yok” şeklinde konuştu.

Yozgat Valiliği ise olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Valilik tarafından yapılan açıklamada, “Konu ile alakalı valiliğimiz Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce soruşturma başlatılarak, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur. Konu ile ilgili yürütülecek olan adli sürecin takipçisi olacağımız hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, sokak hayvanlarının doğal ortamda, sağlıklı biçimde barınmalarına yönelik proje hazırlığına başladıklarını belirtti. Arslan, “Geçici hayvan barınağımızın olduğu bölgedeki arazi bizim için yeterli, ‘Evcil Köy’ dediğimiz projeyi çok kısa zamanda harekete geçireceğiz. Bununla ilgili çalışmalarımız zaten başladı, proje çalışmalarımız. Şu anda barınağımız Türkiye’nin birçok illerinden çok daha ileri seviyede, çok daha sağlıklı şartlarda ama bu yeterli değil. Biz burada güzel bir veteriner kliniği oluşturacağız. Bütün hayvanların burada bakımı her türlü beslenmesi sağlanacak. Bunun yanında mama üretimi de burada yapacağız. Ve hayvanların burada doğal ortamda sağlıklı bir şekilde türlerine ayrılmak suretiyle yaşamalarını sağlayacağız” dedi.

Yozgat Belediye Başkanı, “Asıl projemiz ‘Evcil Köy’ projesi. İnşallah buranın fiziki şartlarını çok daha iyileştirip bu evcil köy projemizi harekete geçirdiğimizde Türkiye’ye de örnek olacak bir proje. O zaman insanlar hayvan öldürmekten, sokaktaki hayvanları öldürmek bahsetmeyecekler” ifadeleri ile projenin önemini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın