Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Deniz Kaplumbağaları Çiftleşme Sırasında Sessizlik İstiyor: Doğal Yaşamı Tehlikeye Atmayın!

Deniz Kaplumbağaları Çiftleşme Sırasında Sessizlik İstiyor: Doğal Yaşamı Tehlikeye Atmayın!

admin admin - - 2 dk okuma süresi
43 0

### Caretta Carettaların Çiftleşme Dönemi

Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunan İztuzu Plajı, nesli tükenmekte olan caretta carettalara ev sahipliği yapmaktadır. Deniz kaplumbağalarının çiftleşme dönemi başladığı için uzmanlar sessizlik uyarısında bulunmaktadır.

### Caretta Carettaların İztuzu Plajı’ndaki Yaşamı

Nesli tehlikedeki caretta carettalar, çiftleşme dönemi için Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’ndeki İztuzu Plajı’na gelmeye başlamıştır. Bu plajda 5 ay boyunca kalan caretta carettalar, çiftleşmenin yanı sıra yuvalama ve kuluçka dönemlerini de geçireceklerdir.

### Deniz Kaplumbağalarının Korunması

Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) görevlileri, çevresel faktörler, iklim değişikliği, sahil kullanımı, ses ve ışık kirliliği gibi tehditlerle karşı karşıya olan deniz kaplumbağalarının korunması için çalışmalarını sürdürmektedir. DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, suyun ısınmasıyla deniz kaplumbağalarının çiftleşme amaçlı bu bölgeye geldiğini belirtmektedir.

### Sessizlik Önemli

Prof. Dr. Kaska, caretta carettaların rahatsız olmaması için bu dönemde sessiz olunması gerektiğini vurgulamaktadır. Yuvalama mayıs ayının başında başlayacak ve ağustos başlarına kadar devam edecektir. Bu yuvalardan çıkan yavruların çıkışı ise temmuz başında başlayacak ve eylül sonuna kadar devam edecektir. Kaska, çevresel etkenler nedeniyle kıyıların kontrol altında tutulması gerektiğini belirtmektedir.

### Yavru Sayısında Artış

DEKAMER Müdürü, geçen yıl 746 olan yuvama alanının bu yıl tekrar rekor seviyelere ulaşmasını beklediklerini ifade etmektedir. 2022’de 300 olan yuvama alanı, geçen yıl 746’ya çıkmıştır. Bu yıl da benzer bir artış beklenmektedir.

Bu süreçte caretta carettaların korunması ve çoğalması için herkesin duyarlı olması gerekmektedir. Sessizlik, deniz kaplumbağalarının çiftleşme ve üreme süreçlerini engellememek adına önemli bir faktördür. İztuzu Plajı’nda yaşayan bu özel canlıların hayatta kalması için herkesin desteği önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın