Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Yargıtay Başkanlığı Seçimlerinde Adayların Taahhütleri Neler?

Yargıtay Başkanlığı Seçimlerinde Adayların Taahhütleri Neler?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
36 0

Alican Uludağ

Yargıtay Başkanlığı seçimleri krize dönüşürken, başkan adayları Muhsin Şentürk ve Ömer Kerkez’in Yargıtay üyelerine vaatlerde bulunduğu ortaya çıktı. Mehmet Akarca’nın görev süresinin sona ermesiyle 25 Mart’tan bu yana devam eden seçimlerde herhangi bir aday 175 oy çoğunluğunu sağlayamadı. En çok oyu alan iki aday arasında yapılan 20. turda Ömer Kerkez 149 oy alırken, Mehmet Akarca 114 oy aldı. Ancak bu sonuçlar da seçim krizine çözüm getirmedi.

Seçimlerdeki kriz devam ederken, adayların Yargıtay üyelerini ikna etmek için gönderdiği vaatler arasında telefon mesajları da yer aldı. Muhsin Şentürk, yargı ve Yargıtay’ı onur ve saygınlığa ulaştırmak için çaba göstereceğini belirtirken, bazı somut vaatlerde bulundu.

Maaş konusunda yasal düzenlemeler yapmayı hedefleyen Şentürk, emeklilik maaşlarının artırılmasını ve Yargıtay üyeliğinin süresinin 12 yıl ile sınırlanmasının değiştirilmesini planlıyor. Ayrıca, Yargıtay’ın ana omurgasını oluşturan tetkik hakimliği kadrosunu güçlendirmeyi ve mevcut Başkan Mehmet Akarca’nın uygulattığı “Gerekçeli Karar Yazım Formatı”nı ertelemeyi vaat ediyor.

Öte yandan, Ömer Kerkez de şeffaf ve hesap verilebilir bir anlayışla Yargıtay’ı yöneteceğini belirtiyor. Ömer Kerkez, tarafsız ve bağımsız bir Yargıtay için çalışacaklarını vurgulayarak, önyargı ve ötekileştirmenin olmayacağını, bilgi, kıdem ve çalışmanın önemli olduğunu ifade ediyor.

Kerkez’in vizyonu, Türk yargısına yön veren, güven duygusunun yükselmesini sağlayan tarafsız ve bağımsız bir Yargıtay oluşturmak üzerine kurulu. Her türlü ihtiyaca açık olacaklarını ve katılımcı bir anlayışla hareket edeceklerini belirten Kerkez, dedikodu ve iftiranın önüne geçeceklerini ve çalışmanın değerli olduğunu vurguluyor.

Sonuç olarak, Yargıtay Başkanlığı seçimleri devam ederken, adaylar Yargıtay üyelerine çeşitli vaatlerde bulunuyor. Muhsin Şentürk ve Ömer Kerkez’in sunduğu vaatler, Yargıtay’ın geleceği ve çalışma prensipleri üzerinde etkili olacak gibi görünüyor. Seçimlerin sonucunu ve yeni Yargıtay Başkanını bekleyip, adayların vaatlerinin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini görmek gerekecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın