Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Politika
  4. »
  5. Çin’den ithal edilen elektrikli araçlar için getirilen 7 bölge 20 servis açma kuralı elektrikli otomobil pazarında deprem etkisi yarattı.

Çin’den ithal edilen elektrikli araçlar için getirilen 7 bölge 20 servis açma kuralı elektrikli otomobil pazarında deprem etkisi yarattı.

admin admin - - 4 dk okuma süresi
23 0

Türkiye’de süratle büyüyen Çinli elektrikli arabaların önünü kesmek için hazırlanan bildiri işe yaradı. Birbiri gerisine Türkiye’de lansman yapan Çinli markalar frene bastı. Kimileri Türkiye planlarını şimdilik rafa kaldırırken, kimileri da planlarını revize etmek zorunda kaldı. 2023 son çeyreğinde Türkiye otomotiv pazarına Atto 3 modeliyle giriş yapan Çinli BYD, D-SUV segmentinde yer alan yeni modeli SEAL U’nun şarj edilebilir hibrit versiyonunu getirmeye karar verdi. Elektrikli araçların ithaline ait yürürlüğe giren bildirimin akabinde farklı bir süreç yönetmeye başladıklarını belirten BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun, “Ürün stratejimizde değişiklikler yapmak durumunda kaldık ve birtakım modellerin lansman tarihlerini öne çektik” dedi.

TÜRKİYE İÇİN ÜRETİM

Sabah’tan Ufuk Sandık’ın haberine nazaran, BYD’nin Türkiye pazarı için öncelik tanıdığını tabir eden Ergun, şöyle devam etti: “Fabrika, üretim planlamasını kısa müddette değiştirerek Türkiye için esnek bir yaklaşım ortaya koymuş oldu. Bu sayede şarj edilebilir hibrit teknolojisine sahip BYD SEAL U DM-i modelimizi, yılın ikinci çeyreğinde Avrupa’da birinci olarak satışa sunan ülke olmaya hazırlanıyoruz.” Yılın ikinci çeyreğinde satışa sunulacak olan şarj edilebilir hibrit BYD SEAL, dört silindirli 72kW’lık 1.5 litrelik akaryakıtlı motoru, 145 kW’lık elektrikli motorla buluşturuyor. 18.3 kWs Blade Bataryası’na sahip model, elektrikli arabalar üzere şarj ediliyor ve 80 km elektrikli sürüşe müsaade veriyor. Kent içinde 110 km menzile kadar elektrikli olarak kullanılan model, bataryası boşaldığında akaryakıtlı motorla yol alıyor.

TEBLİĞİN ÇATI KARARI DOĞRU

Tebliğin çatı kararının hakikat olduğunu düşündüklerini belirten Ergun, şunları söyledi: “Markalar Türkiye için gerekli hazırlıkları yapmadan Türkiye pazarına girmemeli. Bir iki husus dışında çok da yanlış bir şey yok içinde. Lakin, distribütörün 20 adet servis kurmasının maliyetli ve verimli olmadığını görüyoruz. Bir bayinin yanına distribütörün servis açması da çok uygun değil. Bildirimin tüm hususlarının netleşmesini yakından takip ediyoruz ve bu ayrıntıları anlayarak gereklilikleri yerine getirecek formda uygun yatırımları yapmak üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz. 2-3 ay içinde netleşmeyebilir. Vakit içinde kurumlarla görüşerek bunu çözeceğimizi iddia ediyoruz. Bu sırada da şarj edilebilir hibrit çalışmalarına devam edeceğiz.”

2.477 ADET ŞARJ EDİLEBİLİR HİBRİT SATILDI

2023’de Türkiye otomotiv pazarında toplam 104 bin 804 adet hibrit araba satıldı. Hibritlerin pazar hissesi yüzde 10.8 oldu. Tam hibrit satışları 26 bin 810, yarı hibritlerin satışları 75 bin 129 adet, şarj edilebilir hibritlerin satışları ise 2 bin 477 adet olarak gerçekleşti. Avrupa’da büyük ilgi gören şarj edilebilir hibritler, markalar tarafından yüksek fiyatları nedeniyle Türkiye’ye getirilmiyor. Birkaç markanın az sayıdaki şarj edilebilir hibrit modelleri pazarda satılıyor.

patronlardunyasi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın