Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Avukatlar AYM’ye seslendi: “Hatay milletvekilinin özgürlüğünü sağlayın!”

Avukatlar AYM’ye seslendi: “Hatay milletvekilinin özgürlüğünü sağlayın!”

admin admin - - 5 dk okuma süresi
25 0

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Sözcüsü Sera Kadıgil ve avukat Özgür Urfa, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Basri Bağcı ile Can Atalay’ın durumuyla ilgili görüşme gerçekleştirdi. Kadıgil, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Hatay halkının seçilmiş Milletvekilini serbest bırakın. Kararın hemen hemen hazır olduğu en yakın zamanda da yayınlanacağı yönünde bize temin ettiler. Umut ediyoruz ki siyasi sebeplerden kaynaklı, hukukçuların üzerinde daha fazla baskı olmaz ve hukukçular, Anayasayla kendilerine tanımlanmış görevi siyasi baskılardan arınmış bir şekilde yerine getirebilirler. O yüzden artık hani bugün değilse yarın, Can Atalay hakkındaki kararın gerekçesini beklediğimizi söylemek yanlış olmaz” şeklinde konuştu.

TİP Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil ile avukat Özgür Urfa, tutuklu TİP Hatay eski Milletvekili Can Atalay’ın dosyasıyla ilgili AYM Başkanvekili Basri Bağcı ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında yapılan açıklamada, Can Atalay’ın hala milletvekili olduğu ve yapılan işlemin hukuksuz olduğu vurgulandı. AYM Başkanvekili Bağcı, “Ben bu konuda karar vermeye tenezzül bile etmiyorum. Çünkü Can Atalay hala milletvekilidir ve bu yapılan işlem yok hükmündedir” dedi.

Can Atalay hakkında 139 gündür gerekçeli kararın beklenildiğini belirten Kadıgil, “Anayasa Mahkemesi’nin kıymetli Başkanvekili Basri Beyle bugün bir görüşme yaptık. Aynı zamanda Anayasa Mahkemesi Başkanı’na da bir hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdik. Temel talebimiz çok net. Gerekçeli karar yazıldı. Lütfen artık imzalayın ve Meclis kapanmadan evvel bu kararı yetiştirin. Anayasa Mahkemesi, bir kez daha dedi ki ‘Yaptığın iş hukuka aykırı.’ Bu gerekçeli karar geldiği anda bizler, Meclis’te, diğer gruplara bu kararı önlerine koyacağız ve gereğini yapın Hatay halkının seçilmiş Milletvekilini serbest bırakın. Kararın hemen hemen hazır olduğu en yakın zamanda da yayınlanacağı yönünde bize temin ettiler. Umut ediyoruz ki siyasi sebeplerden kaynaklı, hukukçuların üzerinde daha fazla baskı olmaz ve hukukçular, üzerlerine düşen görevi Anayasayla kendilerine tanımlanmış görevi, siyasi baskılardan arınmış bir şekilde yerine getirebilirler. O yüzden artık hani bugün değilse yarın, Can Atalay hakkındaki kararın gerekçesini beklediğimizi söylemek yanlış olmaz” ifadelerini kullandı.

Can Atalay’ın avukatı Özgür Urfa da, “Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı Resmi Gazete’de yayınlandığı an Meclis’e de gönderilecek. Bizim tarafımızdan da zaten resmi bir başvuru yapılacak ve o karar Genel Kurul’da okunduğu andan itibaren Can Atalay Milletvekilliği sıfatını geri kazanacak. Sonrasında da mahkemesine başvurularak Can Atalay Milletvekilliği sıfatını kazanmıştır. Önceki iki ihlal kararının üzerine vekilliğin iadesi kararının da verilmesi sebebiyle yargılamanın durması, yenilenmesi ve tahliyesi başvurusu yapılacak ve artık bu sefer yeni bir krize yerel mahkemelerin sebebiyet vermeyeceğini umuyoruz. Biz bunun için üzerimize düşeni yapacağız, gerek Meclis’te gerek mahkeme nezdinde gerekse Hatay halkı nezdinde. Çünkü yaklaşık 1.5 yıldır Hatay halkı, vekilsiz. Hatay halkının sorunları her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu sorunlar maalesef ki yeterince dillendirilemiyor. Bunun da en temel sebeplerinden biri Can Atalay’ın hala cezaevinde oluşu. AYM derhal bu kararı açıklamalı. Bu mağduriyete daha fazla sebebiyet verilmemeli. TBMM de vekilliğini derhal iade etmeli. Nihayeten Can Atalay, derhal tahliye edilmeli. Hatay’a görevinin başına, Hatay halkının iradesini temsil etme görevinin başına geçmelidir. Biz bu mücadeleyi bugün burada da görüyoruz. Bugünden sonra da sürdüreceğiz, hem Meclis’te hem adliye önünde hem de tüm parti üyelerimiz ve Hatay halkıyla birlikte. Can Atalay özgürlüğüne kavuşana kadar bu mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın