Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Aşırı Sıcaklar ve Hortumlar Batı Karadeniz’i Vurdu – Son Dakika Gelişmeler

Aşırı Sıcaklar ve Hortumlar Batı Karadeniz’i Vurdu – Son Dakika Gelişmeler

admin admin - - 3 dk okuma süresi
30 0

2023 yılının sonlarına doğru ve 2024 yılının mayıs ve haziran aylarında bölgede beklenmedik hava olaylarının arttığı gözlemlendi. Bu durumu değerlendiren Prof. Dr. Durkaya, yaşanan olayları şu şekilde aktardı:

Rekor Sıcaklıklar ve Deniz Suyu Sıcaklıklarındaki Artış

Söz konusu dönemlerde bölgede rekor sıcaklıkların kaydedildiği ve deniz suyu sıcaklıklarında da artış olduğu belirlendi. Bu durumun küresel iklim değişikliğinin bir sonucu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Durkaya, bu değişikliklerin marjinal hava olaylarına neden olduğunu ifade etti. Özellikle bölgede daha önce pek alışık olunmayan hortum olaylarının yaşandığını gözlemlediklerini aktardı.

Ağaç Devrikleri ve Ormanlardaki Hasarlar

Artan hortum olaylarının bölgedeki ağaçları etkilediğini ve devriklere neden olduğunu belirten Prof. Dr. Durkaya, bu durumun şiddet ve sıklığının arttığını vurguladı. Bu durumun küresel iklim değişikliği sürecinde artarak devam edeceğinin öngörüldüğünü ifade etti. Bölgede yaşanan ağaç devrikleri sonrasında Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin sahada çalışmalarına başladığını ve ağaçların damgalanmasına başlandığını belirtti. Ağaçların alandan çıkarılmasıyla tam hasarın ortaya çıkacağını ve bu sürecin uzun bir zaman alabileceğini aktardı.

Yağışların Düzensizliği ve Sel Tehlikesi

Küresel ısınmanın bir sonucu olarak yağışların düzensizleştiğini ve beklenmedik şekilde arttığını belirten Prof. Dr. Durkaya, özellikle Bartın’da son yıllarda artan yağış rejiminin sel olaylarına yol açtığını ifade etti. Bu sel olaylarının ormanlar da dahil olmak üzere erozyon ve toprak kayıplarına neden olduğunu belirtti. Ormanların erozyona karşı koruma sağladığını ancak aşırı yağışlarda bu korumanın yetersiz kalabileceğini vurguladı.

Genel olarak küresel iklim değişikliğinin bölgede ciddi etkiler yarattığı ve alışık olunmayan hava olaylarının arttığı gözlemlendi. Bu durumların doğaya ve ekosisteme olan etkileri üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiği belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın