Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Elit Apartmanı’nın 88 kişiye mezar olması sonrası mühür kaldırıldı: Bağış karşılığı belediyeye yapılan ödemeler detayları ortaya çıktı

Elit Apartmanı’nın 88 kişiye mezar olması sonrası mühür kaldırıldı: Bağış karşılığı belediyeye yapılan ödemeler detayları ortaya çıktı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
28 0

Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde, 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremde 88 kişinin hayatını kaybettiği Elit Apartmanı’nın yıkılması olayı, 3’ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasıyla devam ediyor. Hatay 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıkların yanı sıra yapı denetim sorumlusu, statik proje müellifi, müteahhit firma yetkilisi ve diğer ilgili kişiler ile avukatları katıldı. Ayrıca, yıkılan binanın enkazında yakınlarını kaybeden bazı müştekiler de duruşmada hazır bulundu.

Yapı denetim sorumlusu Gökhan T. savunmasında, kendisinin herhangi bir kusurunun olmadığını iddia ederek, yıkılan binanın yapım aşamasında projeye uygun olmadığı gerekçesiyle bir dönem mühürlendiğini belirtti. Diğer sanıklardan Midhat T. ise mühürlenen binanın belediyenin çorba evine bağış yapılarak mührün kaldırıldığını savunarak, suçlamaları reddetti ve “Benim bu işle alakam yok. Vicdanım rahat.” şeklinde konuştu. Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmediler.

Mahkeme heyeti, yapı sahibi Akıl İ’nin tutuklanmasına karar verirken, statik proje müellifi Mehmet Y’nin ise tahliye edilmesine hükmetti. Eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteleyen mahkeme, davada yer alan 3’ü tutuklu 7 sanığın duruşmalarını yakından takip etti.

Davanın iddianamesinde, 6 Şubat 2023’teki depremde Elit Apartmanı’nın yıkılması sonucu 88 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Sanıkların “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası ile yargılanmaları talep ediliyor.

Hatay’ın merkez Antakya ilçesindeki Elit Apartmanı’nın yıkılması olayı, hala devam eden yargı süreciyle birlikte, deprem sonrası alınması gereken önlemlerin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor. Yapı sektöründe denetim ve uygunluk konularının ne kadar hayati olduğu, bu tür acı olaylarla bir kez daha anlaşılmaktadır. İnşaat sektöründe görev alan herkesin, projelendirme, yapım ve denetim süreçlerinde titizlikle hareket etmesi, benzer faciaların yaşanmasını önleyebilir. Gelecekte alınacak tedbirler ve daha sıkı denetimlerle, bu tür olayların bir daha tekrarlanmaması için gerekli adımların atılması gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın