Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Türkiye ve Irak Arasında Yeni İşbirliği Anlaşması Yolda mı?

Türkiye ve Irak Arasında Yeni İşbirliği Anlaşması Yolda mı?

admin admin - - 3 dk okuma süresi
34 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez Bağdat’ı ziyaret ediyor. Bugün yapılan ziyaretle birlikte Irak-Türkiye ilişkilerinde yeni bir dönem başlayacağı beklentisi var. Ziyaret, PKK ile ortak mücadele ve enerji ile ticari ilişkilerin güçlendirilmesi gibi birçok farklı alanı içeren yeni ve güçlendirilmiş bir iş birliği modelinin kurulması hedefleniyor.

### Yeni Dönemdeki İlişkiler

Erdoğan’ın Bağdat ziyaretinin ardından Irak’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’e de gideceği belirtiliyor. Ziyaret sırasında iki ülke ilişkilerinin çeşitli alanlarda yapısal çerçevesinin kurulması için bir dizi anlaşmaya imza atılması bekleniyor. Terörle mücadele, ticaret, tarım, enerji, su, sağlık ve ulaştırma gibi alanlarda işbirliği yapılması hedefleniyor.

### Ziyaretin Ana Gündemi

Ziyaret öncesinde yapılan açıklamalara göre, teröre karşı ortak mücadele, ekonomi, su, sağlık, lojistik ve ulaştırma gibi alanlarda anlaşmaların imzalanması bekleniyor. Türkiye’nin PKK ile mücadele ve güvenlik konuları ziyaret sırasında masadaki en önemli başlıklardan biri olarak öne çıkıyor. Irak yönetimi, PKK’yı “yasaklı bir örgüt” olarak tanımlarken Türkiye ile ortak önlemler konusunda uzlaşıya açık olduğunu beyan etmişti.

### Erbil Ziyaretinin Önemi

Erbil’deki temaslar, enerji iş birliği ve yaklaşan parlamento seçimlerindeki dengeler açısından önemli görülüyor. Türkiye’nin Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile ilişkileri ve bölgedeki tansiyonun artması seçimler öncesinde dikkat çekiyor. Türkiye’nin Bağdat ve Erbil ile ilişkilerinin birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğu vurgulanıyor.

### Kalkınma Yolu Projesi

Türkiye ile Irak arasında Kalkınma Yolu ve enerji başlıkları üzerinde yoğunlaşılıyor. Projenin, Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya ve Orta Asya’ya bağlaması planlanıyor. Bu projenin hayata geçmesi için Katar, Suudi Arabistan gibi Körfez ülkelerinin katkısı beklenirken, İran’ın bakışı da projenin önemli bir parçasını oluşturuyor.

### Tarihi Ziyaretler

Erdoğan’ın ziyareti, 15 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyindeki ilk ziyaret olacak. Türkiye’den cumhurbaşkanı düzeyindeki son resmi ziyaret ise 2009 yılında Abdullah Gül tarafından gerçekleştirilmişti. Bu ziyaretler, Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerde tarihi bir öneme sahip.

Bu ziyaretin, Türkiye ve Irak arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı olması ve çeşitli alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesi adına önemli bir adım olması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın