Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türk bilim heyeti 8. kez Antarktika’ya gidiyor

Türk bilim heyeti 8. kez Antarktika’ya gidiyor

admin admin - - 8 dk okuma süresi
7 0

AA

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde Türk bilim insanları, 8. sefer Antarktika’da bilim çalışması yapacak. Bu defa projeleriyle birinci olan 3 lise öğrencisi de gruba dahil oldu.

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi Koordinatörü Prof. Dr. Burcu Özsoy, bilimsel araştırmalar yapmak üzere farklı kurumlarda vazifeli bireylerin takımda yer aldığını belirterek şunları söyledi:

Geçen sene TEKNOFEST’te TÜBİTAK BİDEB tarafından açılan Kutup Araştırmaları Projeleri Yarışı daveti kapsamında 3 liseli birincimiz, 20 kişilik grubumuza ek olarak bu sene Antarktika takımımıza dahil oldu. Grubumuzu uzun bir seyahat bekliyor. Hava müsaade ederse 2-3 gün sonra Antarktika’ya varmayı planlıyoruz.

“Bu teknolojilerin orada denenmesi, ulusal teknoloji atağı çerçevesinde çok önemli”

Antarktika’ya vardıktan sonra bilimsel çalışmalara başlayacaklarını lisana getiren Özsoy, şöyle konuştu:

Sefer süremiz olağanda 30-35 gün. Planladığımız 22 başka bilim projesi mevcut. Bu projeler çok çeşitlilik gösteriyor. Antarktika’daki hava şartları bu projelerin hayata geçmesi için çok kıymetli. Havanın müsaade ettiği tüm şartlarda bu çalışmaları yürüteceğiz. Birbirinden farklı, çok değerli bilimsel çalışmalarımız var. Antarktika’da süreksiz yerleşkemizin bulunduğu 68 güney enlemi Horseshoe Adası’ndaki buzul çekilmelerinden denizdeki gelgite, atmosferik şartlardan mikroplastik ölçümlerine kadar jeolojik yapılarla ilgili çalışmalarımız mevcut. Birebir vakitte geliştirilmiş teknolojilerimiz mevcut. Bilhassa bu teknolojilerin orada denenmesi, ulusal teknoloji atılımı çerçevesinde çok değer arz ediyor.

Özsoy, geçen yıllarda oluşturulmuş GNSS istasyonunda ulusal imkanlarla geliştirilmiş, yurt dışından getirilmeyen ve çok daha ucuza maliyetle Antarktika için geliştirdikleri aygıtla ölçümler yapabildiklerini, yeniden bu mevzuyla ilgili geliştirilmiş, orada denenecek ekipmanları bulunduğunu kaydetti.

Milli imkanlarla geliştirilen güç depolama sistemini de orada deneyeceklerini tabir eden Özsoy, ekstrem şartlarda denenmiş ve dünyaya entegre edilmiş bu sistemin değerli amaçlarından biri olduğunu vurguladı.

“Giyilebilir teknolojinin çok kıymet arz ettiği bir periyoda girdik”

Prof. Dr. Özsoy, takımda yer alan 3 lise öğrencisi tarafından bir kıyafet geliştirildiğini kaydederek,

Onlar bir mont tasarladı. Bu kıyafetle TEKNOFEST yarışında birinci olmuşlardı. Bu kıyafeti Antarktika şartlarında deneyecekler. Bedenin ısısını, kalp ritmini, beşere ilişkin tüm ayrıntıları ölçebilen sensörler yerleştirdiler bu monta. Hem Antarktika olsun hem Arktik şartlarda olsun hem de uzay şartlarında olsun giyilebilir teknolojinin çok değer arz ettiği bir periyoda girdik.

diye konuştu.

Bu sene yapacakları çalışmalardan birinin de canlı bilimleriyle ilgili mikroplastikler konusunda olacağını belirten Özsoy,

Aynı vakitte Arktik bölgesinden alınan örneklerin Antarktika bölgesinden alınacak örneklerle karşılaştırılması üzere kuzey ve güney karşılaştırmasında bilimsel çalışmalara yer vereceğiz.

dedi.

Özsoy, gruba, İspanya’dan 2, ABD ve Bulgaristan’dan da birer kişi olmak üzere 4 milletlerarası araştırmacının da dahil olacağını ve Türkiye Cumhuriyeti Santiago Büyükelçisi’nin seferin başlangıcında Türk bilim grubuyla diplomatik ziyaretler yapacağını kaydetti.

Ekipte, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığından (BİTO) bir iştirakçinin da yer aldığına dikkati çeken Özsoy,

Antarktika üzere ekstrem şartlarda yapılan çalışmalarımızın toplumla buluşması bizler için çok kıymetli. BİTO’dan katılan araştırmacımız topluma bu yaptığımız çalışmaları aktaracak.

diye konuştu.

“Antarktika’da hava çok değişken”

Ekibin başkanı Prof. Dr. Ersan Başer de Türkiye’den Antarktika’ya 2017’den bu yana bilimsel araştırma maksatlı seferlerin düzenlendiğini hatırlattı.

Seferden 1 yıl evvel bu maksatla projeler alındığını belirten Başer,

Projeler, TÜBİTAK tarafından bedellendiriliyor ve uygun görülen projelerin yürütücüleri Antarktika’ya giderek bu bilimsel çalışmalarda yer alıyor. Projeler hem ülkemiz hem de dünya için çok değerli. Orada aldığımız bilgileri Türkiye’ye getiriyor ve laboratuvarlarda kıymetlendiriyoruz. Bilimsel yayınlar ile bilim dünyasına katkı sunuyoruz.

ifadelerini kullandı.

Başer, Antarktika’da çalışma yürütmenin zorluklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

Kutup bölgesinde çalışmak epeyce güçlü. Rüzgar, fırtına, hava şartları epeyce zorluyor bizi. Bunun için gitmeden evvel tüm iştirakçilere yönelik teorik çalışmalar yapıyoruz. Akabinde 3 gün süren uygulama eğitimi yapıyoruz. Karda, buzda yürüyüş teknikleri, karda hayatı idame, karda numunelerin alınması ve acil hallerde nasıl müdahale yapılması gerektiği hakkında eğitimler veriyoruz. Bu eğitimler verildikten sonra alanda çalışma yapılıyor. Alanda çalışmalar yapılırken tüm iştirakçileri takip ediyoruz. Zira Antarktika’da hava çok değişken. Apansız fırtına, sis çıkabiliyor. Emniyet en değerli kuralımız.

“Kutuplarda yapılan çalışmayla uzaydaki çalışmalar çok önemli”

TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, bilim heyetiyle sefer öncesi internet üzerinden manzaralı toplantı gerçekleştirdi.

Kutuplardaki ve uzaydaki çalışmaları birlikte değerlendirdiğini belirten Mandal, buralarda kelam sahibi olmanın kıymetine değindi.

Mandal,

Hem kendi bilim misyonumuz açısından, ülkemizin muhtaçlıkları, menfaatleri ve görünürlüğü açısından, tıpkı vakitte da insanlık için tahlil oluşturma açısından bakıldığında kutuplarda yapılan çalışmayla uzaydaki çalışmalar çok değerli.

dedi.

“Sefere katılan 24 bilim insanı 22 farklı proje üzerinde çalışacak”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda,

Bilim insanlarımız tekrar Antarktika yolunda. 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’ne katılmak üzere bilim insanları ve araştırmacılarımız İstanbul’dan yola çıktı. 20’si Türk, 4’ü yabancı olmak üzere sefere katılan 24 bilim insanı 22 farklı proje üzerinde çalışacak.

ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK tarafından düzenlenen “Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması”nda birinci olan öğrencilerin de sefere katılarak projelerini test etme imkanına kavuşacağını vurgulayan Kacır, şunları kaydetti:

2017’den itibaren gerçekleştirdiğimiz ulusal kutup seferleriyle bilim insanlarımıza büyük bir imkan sağladık. Antarktika ve Arktik’e 10 bilim seferi düzenledik ve 116 Türk bilim beşerinin bu bölgelerde araştırma yapmasına imkan tanıdık, 252 bilimsel çıktı elde ettik. Antarktika’da kurulacak Türk Bilim Araştırma Üssü için ise çalışmalarımız devam ediyor. Maksadımız Türkiye’yi Antarktika Antlaşmalar Sistemi içinde asli üye olarak pozisyonlandırmak. Ülkemiz uzay, uydu sistemleri, ulusal araba, savunma endüstrisi, Antarktika çalışmaları ve Ulusal Teknoloji Atağı’nın öteki değerli projeleri ile her alanda güçlü ve tam bağımsız ülke olma amacına süratle yol almaya devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın