Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İbrahim Yumaklı: Zannettiğimiz gibi sınırsız bir su kaynağımız yok

İbrahim Yumaklı: Zannettiğimiz gibi sınırsız bir su kaynağımız yok

admin admin - - 11 dk okuma süresi
22 0

İHA

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Su Verimliliği Seferberliği kapsamında Kongre Merkezi’nde, “Su Verimliliği Seferberliği: Sanayi-Su Buluşması” programı düzenlendi.

Programa, İbrahim Yumaklı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır katıldı.

“Büyüyen ekonomimiz ve artan üretimimizle birlikte endüstride suya olan muhtaçlığımız artıyor”

Toplantıda konuşan Bakan Yumaklı, gelişen sanayi ile birlikte yalnızca endüstriyel değil, ziraî ve kentsel su gereksiniminin da arttığına dikkat çekti.

Su konusunun bütünüyle kıymetlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Yumaklı, şu sözleri kullandı:

Elbette bugün ana gündemimiz su ve bu toplantıda bunun için birlikteyiz. ‘Dünyayı şekillendiren en kıymetli husus nedir?’ diye sorulsa herhalde hiç elbet ‘Su’ denir. Ülkeler için güçlü su kaynaklarına sahip olmak politik, toplumsal ve ekonomik güç de demek birebir vakitte. Büyüyen ekonomimiz ve artan üretimimizle birlikte endüstride suya olan muhtaçlığımız da artmakta. Eser hazırlığından paklığına kadar üretim proseslerinin tamamında suya olan gereksinimimiz son derece yüksek.

“Her alanda direkt tesirlerini hissettiğimiz bir iklim değişikliği var”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, konuşmasına şöyle devam etti:

Dünyanın 4’te 3’ünün sularla kaplı olduğunu, bunun yüzde 97.5’inin de tuzlu sulardan oluştuğunu düşünürsek, su manasında bir sorunumuz olmadığını söyleyebiliriz. Lakin global su varlıklarının yalnızca yüzde 2 buçuğu teorik olarak tatlı sulardan oluşmakta. Lakin bunun kullanılabilir olanı yalnızca 3’te 1’i. Daha çarpıcı bir tabirle, dünyadaki kullanabileceğimiz su varlığı bir bardak içerisindeki bir damla mesabesinde. Her alanda direkt tesirlerini hissettiğimiz bir iklim değişikliği var. Akdeniz havzası ülkelerinden birisiniz ve iklim değişikliğinden kuzeydeki ülkeleri düşünecek olursak çok daha süratli halde etkilenecek ülkelerden birisiyiz. Geride bıraktığımız periyotta iklim değişikliğin tesirlerinin azaltılması ve direncimizin ahenk kabiliyetimizin artırılması için çok kıymetli çalışmalar yapıldı. Ulusal katkı beyanımız hazırlandı. Azaltım ve ahenk başlıkları altında iklim değişikliğiyle gayret amaçları belirlendi. Lakin bu kıymetli çalışmaların hayata geçirilmesi son derece değerli zira yalnızca yazılı metinlerde kalması bizim için bir şey tabir etmiyor. Hasebiyle su kaynaklarımızın gelecek için daha fazla değere sahip haiz olduğunun altını bir sefer daha burada çizmek istiyorum.

“Sadece 6 yıl içerisinde nüfusumuz yüzde 10 artarken, su varlığımız da yüzde 20’lik bir düşüşü öngörüyoruz”

Bakanlık olarak ziraî üretim ve su kaynaklarına yönelik riskleri tahlil ettiklerini söz eden Bakan Yumaklı, iklim krizinde su kaynakları için daha güçlü bir iş birliğine ve tahlil yollarına muhtaçlık olduğunu kaydetti.

Yumaklı şöyle devam etti:

Sadece 6 yıl içerisinde nüfusumuz yüzde 10 artarken, su varlığımız da yüzde 20’lik bir düşüşü öngörüyoruz. Her alanda nüfusumuzun artışıyla birlikte su gereksinimi artacak. Memleketler arası su endeksi var. Bin 700 metreküplük teorik olarak kullanabileceğiniz suyun üzerinde ise bir ülke, su zengini. Bin 700 metreküple, bin metreküp ortasındaysanız ülke olarak su gerilimi altındasınız ki, Türkiye o denli. Bin metreküpün altında iseniz su fakirisiniz. Burada bin metreküpe yakın olmak da var, bin yedi 700 metreküpe yakın olmak da var. Biz bin 313 metreküpteyiz. Şayet bütün teorik çalışmalarımızı, planlamalarımızı, strateji dokümanlarımızı, hareketlerimizi belirledikten sonra bunları hayata koymazsak, çok yakında bu bin metreküpün altına düşmemiz son derece mümkün. İklim değişikliğine ahenk kabiliyetimizin artırılması ismine bu yüzden su verimliliğini son derece değerli olduğunu, su verimliliğinin gereklerinin yerine getirilmesinin kaçınılmaz olduğunu bir sefer daha tabir etmek istiyorum.

“Tarımda damla sulama ve gibisi sulama sistemleri ülkemizde şu anda yüzde 33 seviyesinde”

Ancak maalesef yalnızca 6 gün sonra ülkemiz, tarihin gördüğü en büyük sarsıntılardan birini yaşadı ve 11 vilayetimizin çok genişçe bir nüfusu bundan etkilendi. Bu vesileyle, hem 6 Şubat sarsıntılarında hem de 1999 sarsıntılarında etkilenen Kocaeli başta olmak üzere, bu coğrafyada hayatını kaybedenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Natürel bu süreç bizim çalışmalarımıza orta vermemizi gerektirdi. Lakin tekrar çalışmalarımıza ivme kazandırdık ve bu yılın başından itibaren ve bundan sonra artık dur durak vermeden yalnızca bir seferlik değil, daima bu algıyı ve şuuru artırmak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz. Pekala bu seferberlikte neler var? Kısaca bilgi vermek istiyorum. Su verimliliği sistemlerinin hayata geçirilmesi ve su verimliliği ünitelerinin kurulması, içme suyu sistemlerinde kayıp ve kaçakların azaltılması, kullanılmış suların sanayi başta olmak üzere tarım ve kentsel kullanımlarda yine kullanım potansiyellerinin belirlenmesi, bunların nasıl yapılacağına dair rehber dokümanların hazırlanması ve bilhassa tarımda su verimliliğini merkeze oturtmak ismine tarım kanununda yapmış olduğumuz ziraî üretim planlamasının tekrar düzenlenmesi, tarımda bilhassa damla sulama ve gibisi sulama sistemlerine geçilmesi. Tarımda damla sulama ve gibisi sulama sistemleri ülkemizde şu anda yüzde 33 düzeyinde. Amacımız bunu yüzde 100’e çıkarmak.

“Zannettiğimiz üzere sınırsız bir su kaynağımız yok”

Sanayide etraf dostu ve sürdürülebilir üretime katkı sağlanması maksadıyla çalışmalar yapıldığını aktaran Yumaklı, şunları söyledi:

Yeşil Organize Sanayi Bölgesi uygulamaları başta olmak üzere, endüstride etraf dostu ve sürdürülebilir üretime katkı sağlaması için hedeflediğimiz çalışmalara baz teşkil etmek üzere 152 adet sektörel su verimliliği rehberi hazırlanmış durumda. Pekala bu rehberlerde yer alan teknikler uygulanırsa ne olur? Dokuma ve giysi bölümünde ortalama yüzde 50 su kullanımını azaltmak mümkün. Birkaç bölüm daha söyleyeceğim. Örneğin, besin ve içecek kesiminde ortalama yüzde 48, ağaç ve ağaç eserleri imalatında yüzde 47, kimya, petrokimya, eczacılık dalı ki Kocaeli’mizde bu kesimler gelişmiş, yüzde 37 oranında su kullanımını azaltmak mümkün. Esasen mevzu yalnızca su kazanımı değil. Su kaynaklarımızı kullanırken de tıpkı vakitte çevresel ve ekonomik öteki kazanımları da elde etmek. Pak su kaynaklarımızı daha az tüketmek istiyoruz. En başta söyledim. Zannettiğimiz üzere sınırsız bir su kaynağımız yok. Su temini için harcanan maliyetleri azaltabiliriz. Güç gereksinimini azaltabiliriz. Bütün bunları ve başkalarını de yaparak aslında üretmiş olduğumuz eserlerde memleketler arası rekabet gücümüzü de dolaylı olarak artırmış oluruz.

“Mavi vatanımızı müdafaa ve geliştirme ismine bin 744 baraj ve gölet yapıldı”

Türkiye’de su ve sulama alanında 10 binden fazla projenin hayata geçirildiğini de tabir eden Bakan Yumaklı, şu tabirleri kullandı:

Mavi vatanımızı muhafaza ve geliştirme ismine bin 744 baraj ve gölet yapıldı. İçme suyu gereksinimlerini karşılamak üzere içme suyu tesisleri, taşkın ve bilhassa atık su arıtma tesisleri, yeraltı barajları ki şu anda bunların en azından aşikâr oranda düzeye gelmiş olduğunu da görmekten son derece memnunuz. Türkiye’ye kazandırılan bu eserler hepimiz için geleceğe dair birer yatırım. Kocaeli’ne de su ve sulama alanında yaklaşık 2 milyar liralık bir yatırım yapıldı, 26 tesisle birlikte. Hizmete alınan bu yapıtlarla ülkemizde endüstride kullanılacak güçte suyun kesintisiz devamını istiyoruz. Bu vesileyle bugün bir hatırlatma daha yapacağız. Bugün 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü. Sulak alanlar yağmur ormanlarından sonra dünyada en üretken ekosistemler. Münasebetiyle bizler de Bakanlık olarak 16 milyon dekar alana sahip 6 bin 418 sulak alanımıza gözümüz üzere bakıyoruz.

Protokol imzalandı

Konuşmaların akabinde Bakanlar İbrahim Yumaklı ve Mehmet Fatih Kacır, ‘Sanayide Su Verimliliği İşbirliği’ protokolünü imzaladı. Programın akabinde Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi Atıksu ve Geri Kazanım Tesisi de gezildi.

Öte yandan, imzalanan bu protokol ile birlikte su verimliğinin artması, su israfının ise azaltılması hedefleniyor.

Programda; Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, sanayi bölümünde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların temsilcileri, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ile siyasi partilerin temsilcileri de hazır bulundu.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın