Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Bakan Uraloğlu Iraklı mevkidaşıyla ‘Kalkınma Yolu’nu görüştü

Bakan Uraloğlu Iraklı mevkidaşıyla ‘Kalkınma Yolu’nu görüştü

admin admin - - 5 dk okuma süresi
7 0

AA

Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ulaştırma Bakanı Rezzak Muheybes es-Sadavi ve beraberindeki heyet ile bakanlıkta bir ortaya geldi.

Bakan Uraloğlu ve Iraklı mevkidaşı Rezzak Muheybes es-Sadavi ikili ve heyetler ortası görüşmelerin akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Uraloğlu, görüşmede bölgesel hususları ve Irak ile yapılacak iş birliği mevzularını ele aldıklarını belirterek, “En kıymetli mevzumuz kalkınma yolu koridoru. Onunla ilgili geldiğimiz noktanın neler olduğunu karşılıklı heyetler ortasında ve ikili görüşmede karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. Çok yararlı bir toplantı yapmış bulunuyoruz.” dedi.

“Gelişmeleri yakından takip ediyoruz”

Kalkınma Yolu Projesinde gelinen son duruma ait de bilgi veren Bakan Uraloğlu, “Kalkınma yolundaki gerek demir yolu gerekse de karayolu projeleri konusunda önemli bir ilerleme katettiklerini bize aktardılar. Biz de yakından takip ediyoruz. Yıl içerisinde inşallah buranın finansmanı ve ihalesiyle ilgili gelişmeleri de önümüzdeki aylarda inşallah daima birlikte görmüş olacağız.” tabirini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak’a yapacağı ziyareti sırasında da birtakım kararların alınabileceğini karşılıklı olarak konuştuklarını aktaran Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu:

Kalkınma yolunun devamında da ülkemizde yapmamız gereken işleri bir Türkiye tarafı olarak onları hakkında kendilerine bilgi verdik. Biz de onları süratlice yürütüyoruz. Bilhassa bu Kızıldeniz’de olan malum hadiselerden ötürü Ümit Burnu’nu dolaşan gemi trafiğinin olduğunu biliyoruz. Bugün Ümit Burnu’ndan yaklaşık 45 gün ve Kızıldeniz’den yaklaşık 35 günde yapılan nakliyelerin kalkınma yolunu bitirdiğimizde yalnızca 25 günlük bir mühlet içerisinde yapılabileceğini biliyoruz. Onun da ne kadar değerli olduğunu farkındayız. Ve çalışmalarımıza gece gündüz devam ediyoruz. Heyetlerimiz, her iki ülkede de karşılıklı olarak yakın çalışmalarına devam ediyorlar. Ben Sayın Bakan’a ve heyetine ülkemize yaptığı ziyaretten ötürü teşekkür ediyorum.

Irak ve Türkiye’de ‘Kalkınma Yolu’ için ofis açılacak

Irak Ulaştırma Bakanı Rezzak Muheybes es-Sadavi ise Kalkınma Yolu Projesi ve Faw Limanında yapılan çalışmaları lisana getirdiklerini söz ederek, “Kalkınma yolu 3 ana husustan oluşuyor. Büyük Faw limanının yüzde 85’ini şu an bitirmiş durumdayız. İkinci kanadı da demir yolu ağıdır. Bunun da yüzde 55’i tamamlanmış durumda. Üçüncü ayağı kara yolu otoban. Onu da yüzde 35 oranında hayata geçirilmiş durumda. Irak olarak eforlarımız devam ediyor.” Sözlerini kullandı.

Kalkınma yolunun güzergahında birtakım istimlak olaylarının da gündemde olduğunu tabir eden Iraklı Bakan Muheybes es-Sadavi, “Güzergahın geçtiği 11 Irak ilinin 9’u ile şu an muahedeler tamamlanmış durumda. İki ülke ortasındaki temasının da ismini koyarak yerini belirlemiş durumdayız.” dedi.

“Sadece Kalkınma Yolu ile ilgilenmek üzere çalışacaklar”

Muheybes es-Sadavi, projenin mali ve ekonomik mevzularının da gündemde olduğunu lisana getirerek, şunları kaydetti:

1000 kilometrelik kısmıyla ilgili yer etüt çalışmaları devam etmekte. Memleketler arası liman işletme konusunda ün yapan milletlerarası şirketlerle de görüşmelerimiz devam etmektedir. Büyük Faw Limanının işletmesi ve çalıştırılması konusu. Limanın işletilmesi için gerekli araç, gereç birtakım sistemlerin kurulması için görüşmeler devam etmektedir. İki ülkede karşılıklı ofis açılması konusunda muahedeye vardık. Türkiye’nin Bağdat’ta, Irak’ın da Türkiye’de bir ofisi olacak. Yalnızca Kalkınma Yolu ile ilgilenmek üzere çalışacaklar. Demir yolu ve limanlar konusunda ün yapmış, marifet kazanmış Türk firmaları ile de görüşmeler konusunu gündeme aldık. Irak olarak bu firmaların tecrübelerinden de yararlanmak isteriz. Nakliyecilik konusu da gündemdeydi. Irak ve Türkiye ortasında nakliyeciliği, ulaşımı kolaylaştırmak, geliştirmek için hem fikiriz.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın