Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. HPV Aşısı Kaç Yaşında Yapılmalı?

HPV Aşısı Kaç Yaşında Yapılmalı?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Bayındır Sıhhat Kümesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, tarama ve aşılama programlarına sahip olmayan ülkelerde rahim ağzı kanseri kıymetli bir sorun olarak öne çıkıyor. Rahim ağzı kanseri taraması ve aşısının uygulandığı ülkelerde son 30 yılda bu kanser tipinin görülme sıklığı yüzde 50, vefat oranları ise yüzde 75 azaldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Turgut Var, rahim ağzı kanserinin, aşısı olduğu için önlenebilen tek kanser tipi olduğunu ve yüksek riskli HPV’nin kalıcı enfeksiyonunun rahim ağzı kanserine sebep olduğunu anlattı.

Saptanan 200 civarındaki HPV tiplerinden yaklaşık 40’ının kanserojen tesirli olduğuna dikkati çeken Var, şu açıklamalarda bulundu:

“16, 18, 31, 33, 42, 45, 52, 58 yüksek riskli HPV tipleridir. Tip 16 ve 18, tüm rahim ağzı kanserlerinin yüzde 80’inden sorumlu oluyor. HPV seksüel yolla geçiyor ve kondom kullanımı önleyici olmuyor. Rahim ağzı kanseri ve öncül formları seksüel ömrü olmayanlarda yok denecek kadar az. HPV riski, cinsel partner sayısı ile artıyor. Ayrıyeten, sigara kullanımında kanserojen tesir 2-4 misli artıyor. HPV enfeksiyonu, çoklu cinsel partner, erken yaşta cinsel aktivite, sigara kullanımı, erken yaşta doğum ve çoklu doğum sayısı, cinsel yolla geçen hastalıkların tekrarları, makûs hijyen ve bağışıklık sisteminin baskılanması üzere faktörler rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır.”

“RAHİM AĞZI KANSERİ 4 KADEMEDE ORTAYA ÇIKIYOR”

Prof. Dr. Turgut Var, rahim ağzı kanserinin 4 etapta ortaya çıktığını belirterek, bu kansere ait taramaların nasıl yaptığına dair bilgi verdi.

Tarama testlerindeki anormalliklerin takibinin kolposkopi ve gerektiğinde rahim ağzı biyopsisi ile yapıldığını kaydeden Var, “Amaç CIN’ın kansere dönüşebilecek sürecini önlemek, başka yandan da spontane gerileyebilecek lezyonların agresif tedavileri ile oluşabilecek tesirlerini engellemek.” değerlendirmesinde bulundu.

“HPV AŞISI 9 YAŞINDAN İTİBAREN YAPILABİLİYOR”

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Turgut Var, 9 yaşından itibaren uygulanabilen HPV aşısının rahim ağzı kanserine karşı koruduğunu kaydederek, “15 yaşına kadar iki doz aşılama kâfi oluyor. 15-26 yaş aralığında, daha evvel aşılanmamış yahut aşılarını tamamlamamış bireylerde üçüncü doz gerekiyor. Yaklaşıma ferdi yerde karar veriliyor. Daha öncesinde cinsel aktivitesi olmayanlarda yahut yeni seksüel partner beraberliğinde aşılama tavsiye ediliyor.” açıklamasında bulundu.

Var, aşılamada kesin bir yaş hududu olmasa da yaş ilerledikçe müdafaa oranlarının düştüğünü belirterek, şu bilgileri verdi:

“Aşılama serisinin tercihen tıpkı formasyonla tamamlanması gerekiyor. Lakin birinci kullanılan formasyon bilinmiyorsa yahut artık mevcut değilse başka formasyon ile seriyi tamamlamak mümkün olabiliyor. Aşılama takvimi yaşa bağlı planlanıyor. Genital siğiller, HPV olumluluğu , abnormal rahim ağzı sürüntüsü mevcudiyeti aşılamayı engellemiyor. Aşıların hami tesirleri olup, tedavi edici tesirleri bulunmuyor. Rahim ağzı kanserinin dört evresi bulunuyor ve klinik evreleme değer taşıyor. Erken evredeki hastalarda konizasyon, histerektomi, radikal histerektomi, radyoterapi yahut kemoterapi uygulanıyor. Tedavi prosedürü tümörün durumuna nazaran belirleniyor.”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın