Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Zuhal Topal’ın Maasai dansı gündem oldu… Peki nedir Maasai dansı?

Zuhal Topal’ın Maasai dansı gündem oldu… Peki nedir Maasai dansı?

admin admin - - 7 dk okuma süresi
26 0

Zuhal Topla bir müddettir ailesi ile Tanzanya’da kabileleri ziyaret ediyor. Topal’ın son durağı ise Maasai kabilesi oldu. Topal kabilenin erkeklerine has olan danslarını yaparken toplumsal medya hesabından paylaştı. Pekala nedir bu Maasai yani Adumu dansı?

ADUMU YANİ MAASAİ ZIPLAMA DANSI NEDİR?

Adumu ya da Maasai zıplama dansı, Kenya ve Tanzanya’daki Maasai halkının geleneklerine derinden yerleşmiş canlı ve akrobatik bir dans formudur.

Tipik olarak genç Maasai savaşçıları tarafından gerçekleştirilen bu dans düğünler, dini ayinler ve öbür değerli kültürel toplantılar üzere kıymetli törensel aktifliklerin en kıymetli noktalarından biridir.

ERKEK NE KADAR ÇOK ZIPLARSA O KADAR GÜÇLÜ

Geleneksel olarak, bir insanın zıplama yeteneği ne kadar çoksa, o kadar çok güce sahip olur ve sonuç olarak, bayanlardan daha fazla hürmet, hayranlık ve istek kazanırlar.

DANSLARI VAKİTLE RİTÜELLEŞMİŞ

Kenya ve Tanzanya’daki Masai halkının, Adumu klasik dansıyla karmaşık bir halde iç içe geçmiş bir tarihi ve kültürü var. Dansın başlangıcı belgisiz olmasına karşın, Maasai savaşçılarının dövüş eğitimi almaları ve dayanıklılıklarını, çevikliklerini ve güçlerini sergilemeleri için bir formül olarak geliştirildiği düşünülüyor. Masai tarihi, dansın başlangıçta genç savaşçılar tarafından hem avlanma hem de savaş için gerekli olan sıçrama ve zıplama yeteneklerini geliştirmek için bir prosedür olarak gerçekleştirildiğini sav ediyor. Dans, daha organize, ritüelleştirilmiş bir dansa dönüştükçe düğünler, dini ritüeller ve öteki şenlikler üzere kıymetli kültürel etkinliklerde yapılmaya başlandı.

ERKEKLER SIRA SIRA ZIPLIYOR

Adumu dansı, bir daire halinde duran ve bedenlerini mümkün olduğunca düz ve dik tutarak dönüşümlü olarak havaya sıçrayan dansçılar tarafından gerçekleştirilen bir dizi atlamayla karakterize edilir. Canlı renkli shúkà’lar (kıyafetler) ve boncuklu takılar giymenin yanı sıra dansçılar ekseriyetle klasik Masai kostümü giyerler. Dans sırasında klâsik Masai müzikleri ve ilahileri de seslendiriliyor.

Adumu dansı yapan Masai savaşçıları, atlamalarının yüksekliğinin yanı sıra hareketlerinin zarafeti ve ustalığına nazaran kıymetlendirilir. Dans son derece rekabetçi. Savaşçıların gücü, çevikliği ve dayanıklılığının yanı sıra yürek ve kahramanlıkları da danslarıyla sergileniyor.

DANSA DAVUL, ÇINGIRAK VE KORNA EŞLİK EDER

Adumu dansında kıyafetlerin yanı sıra davul, çıngırak ve korna üzere çeşitli müzik enstrümanları da bulunur. Bu müzik aletleri hem dansçılar hem de öteki topluluk üyeleri tarafından çalınmakta ve dansın ritmik ve melodik eşliğine katkıda bulunmaktadır. Klâsik Masai takıları, Adumu dansında yer alan bir başka kıymetli kültürel bileşendir. Boncuklardan, deniz kabuklarından ve öbür materyallerden yapılmış kıymetli kolyeler, bilezikler ve küpeler dansçılar tarafından sıklıkla takılıyor. Bu takılar hayli semboliktir ve para, itibar ve kimlik üzere Maasai kültürünün değerli ögelerini temsil etmektedir.

TEK AKIŞ, TEK RİTİM, TEK İLERİ HAREKET

Davul yok, yalnızca enstrüman ve ritim olarak sesler var. Erkekler yaklaştıkça ilahilerinin sesi yükseliyor, hareketlerinin yoğunluğu artıyor ve sabit bir ritme dönüşüyor.

Erkekler ağılın içindeki kalabalığa yaklaşırken genç bayanlar müzik söylemeye başlıyor. Artık çemberin ortasında bulunan iki adam, her seferinde evvelkinden daha yükseğe hakikat zıplıyor. Güç ağılın içine ve içinden akarken, adamlar geri dönüyor, karşılığında kendi müziklerini söylüyorlar, bir çeşit davet ve cevap veriyorlar, seslerinin şiddeti ve perdesi artıyor.

İki adam merkeze giriyor ve topukları asla yere değmeden, gidebildikleri kadar yükseğe yanlışsız zıplamaya başlıyor. Bir savaşçı azamî uzunluğuna ulaştığında ve yorulmaya başladığında, dışarı çıkar ve öteki iki adam merkeze girer. Atlama ne kadar şık ve yüksek olursa, izleyen uygun bayanlar için savaşçı o kadar cazip olur.

Bu ortada çemberi oluşturan savaşçılar, seslerinin perdesini ve yüksekliğini sıçramalarının yüksekliğiyle eşleştirerek müzik söylüyorlar. Akran baskısının giderek artması, erkekleri daha da yükseğe çıkmaya teşvik ediyor. Savaşçıların anneleri de oğullarının hamasetini ve gücünü kutlamak için müzik söylerler.

En gösterişli kıyafetlerini giyen genç bayanlar bu çiftleşme oyununda pasif kalmıyorlar. Genç savaşçılara yaklaşmak için flörtleşmek gayesiyle müzik söyleyip dans ediyorlar. Diğer bir flört ritüelinde, genç erkekler bir sıra oluşturacak, sonra müzik söyleyecek, homurdanacak ve alt bedenleriyle öne gerçek atılacaklar. Genç bayanlar da onların önünde duracak, kendi ilahileriyle karşılık verecek ve tıpkı formda karşılık verip hareket edecek. Erkeklere asla dokunmazlar, şayet ilgilenirlerse bunu sadece hareket yoluyla belirtirler.

EVLENMEK İÇİN YALNIZCA DANS KÂFİ DEĞİL

Dans edip yükseğe zıplamak şimdiler de evlenmek için kâfi lakin evvelce erkeğin aslan avlayıp yelesini boynuna dolayıp getirmesi lazımmış. Hükümet yırtıcı hayvan avcılığını yasakladığın artık bu adım atlanıyor. Erkeğin ne kadar ineği varsa o kadar bayan alabilir. Gelin olacak bayan da tezekten konutlarını yapmak zorunda. Toprak olmayan alanda yalnızca kuru tezeklere basılıyor.

patronlardunyasi.com

İLGİLİ HABER

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın