Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. “Güneş Tarlası Dolandırıcılığı: Tosuncuk Vakasını Geride Bıraktı!” – Son Dakika Güncel Haberler

“Güneş Tarlası Dolandırıcılığı: Tosuncuk Vakasını Geride Bıraktı!” – Son Dakika Güncel Haberler

admin admin - - 3 dk okuma süresi
30 0

Vatandaşların para kazanma umutlarını sömüren dolandırıcılar, güneş enerjisi santrali arsası satma vaadi ile binlerce kişiyi kandırdı. Kainat Holding bünyesinde faaliyet gösteren bir şirket, İstanbul ve diğer illerde güneş enerjisi santrali kurulacağı iddiasıyla arazileri yüksek fiyattan sattı. Firmanın, arsalara yatırım yapılması karşılığında sabit kira geliri ödeneceği vaadiyle binlerce kişiyi kandırarak ortadan kayboldu.

Dolandırıcılar, inandırıcı olmak adına birçok kişinin hesaplarına aylarca kira geliri adı altında para yatırdı. Ancak Nisan ayında herhangi bir ödeme yapılmadı. Mağdurlar, internet üzerinde bir araya gelerek Bakırköy Adliye Sarayı’na giderek suç duyurusunda bulundular.

Ercan Kandemir, güneş enerjisi santrali arsası satın alarak dolandırıldığını iddia eden kişilerden biri. Dolandırıcıların düzenli kira geliri vaadinde bulunduğunu belirten Kandemir, “Bize güneş enerjisi santrali kurarak helal bir gelir elde edeceğimiz söylendi. Bana 1-2 ay arasında kira gelirini yatırdılar. Ancak satın aldığımız arazilerde hiçbir güneş enerjisi santrali kurulmadığını fark ettik. Aldıkları parayı başka şeylere harcıyorlar” dedi. Durumu “Tosuncuk vakasından daha kötü bir durum” olarak nitelendiren Kandemir, İhya Enerji gibi benzer firmaların da aynı yöntemlerle dolandırıcılık yaptığını ifade etti.

Suat Aldemir ise Kainat Holding bünyesinde çalışan biri olarak, insanlara kooperatif bünyesinde arazilerden hisse almaları karşılığında kira garantisi verildiğini söyledi. Yaklaşık bin 500 kişinin kayıtlı olarak yatırım yaptığını belirten Aldemir, kayıt dışı olarak da 7 bin kişinin üye olduğunu düşündüğünü ifade etti. Aldemir, vatandaşların arsaları aldıktan sonra enerji tarlalarının kurulacağı vaadiyle kandırıldığını ve Nisan ayından itibaren hiç kira ödemesi yapılmadığını belirtti. Mağduriyetlerini dile getiren kişilerle birlikte şirkette suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Aldemir, şirket yetkilileriyle iletişime geçemediklerini ve durumu en üst yetkililere iletmeye çalıştıklarını aktardı.

Sonuç olarak, güneş enerjisi santrali arsası satın alarak dolandırılan binlerce vatandaş, mağduriyetlerini gidermek için adli mercatlere başvurarak haklarını aramaya devam ediyorlar. Bu tür dolandırıcılık vakalarının artmasıyla birlikte, vatandaşların yatırım yaparken daha dikkatli olmaları ve güvenilir kaynaklardan bilgi alarak adımlar atmaları önem taşımaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın