Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Hukukun Gücüne İhtiyaç Var, Mektup Değil!

Hukukun Gücüne İhtiyaç Var, Mektup Değil!

admin admin - - 3 dk okuma süresi
26 0

Dilan Polat ve Engin Polat Hakkındaki Sürpriz Karar

Avukat Hüseyin Kaya, müvekkili Dilan Polat’ın yazdığı mektubun Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilmemesi kararını açıkladı. Kaya, “Bir mektubun değil, hukukun etkili olmasını istiyoruz” dedi.

Kasım 2023’te ‘kara para aklamak’, ‘vergi usul kanununa muhalefet’ ve ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamalarıyla tutuklanan fenomen Dilan Polat ve Engin Polat hakkında sürpriz bir karar verildi. Savcı, haklarındaki soruşturma henüz tamamlanmayan Polat çifti ve diğer tutukluların ‘vergi usul kanununa muhalefet’ suçundan tahliyelerini, ancak diğer suçlamalar için dosya üzerindeki çalışmaların devam ettiğini belirterek tutukluluklarının devamını talep etti.

İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği, bahsi geçen istekleri kabul etti. Polat çiftinin avukatı Hüseyin Kaya, bu kararın ‘yerinde ama çok gecikmiş bir karar’ olduğunu belirtti.

“MASAK Değerlendirmesinden Sonra Tahliye Bekliyorum”

Avukat, mayıs ayına dek iddianamenin tamamlanmasını beklediklerini dile getirdi. Kaya, tahliye süreciyle ilgili olarak şunları söyledi: “Ben eksik olan son MASAK değerlendirmesinden sonra diğer suçtan da bütün şüphelilerin tahliye edileceğini, tahliyeden sonra bir ay içinde dava açılacağını düşünüyorum. Davanın da bir tek vergi suçundan açılacağını düşünüyorum. Vergi suçundan dolayı 3 yıl 8 aylık bir ceza var. 3 yıl 8 ay ceza alabilirler.”

Kaya, ikinci bir ihtimal olarak Türkiye’de dönem dönem çıkarılan vergi affına değindi ve “Böyle bir durumda çift kalan borçlarını öder, ‘karar verilmesine yer olmadığına dair’ karar da çıkabilir” açıklamasında bulundu.

“Ben Gönderilmesini İstemedim”

Dilan Polat’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a hitaben kaleme aldığı, ancak ‘gönderip göndermemek konusunda kararsız kaldığı’ mektubun akıbeti hakkında Kaya, mektubun gönderilmemesi kararını desteklediğini belirtti. Kaya, “Bir mektubun etkili olmasını değil de, hukukun etkili olmasını istediğimiz için” ifadelerini kullandı.

Overall, Polat çiftinin hukuki süreci devam etmekte ve MASAK değerlendirmesinin ardından tahliye kararının alınması beklenmektedir. Dilan Polat’ın mektubu ise gönderilmeden kalmış ve hukukun etkili olmasının önemine vurgu yapılmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın