Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Gaziantep’te yenilenebilir enerji için çalışmalar sürüyor: 54 bin karbon emisyonu önleniyor

Gaziantep’te yenilenebilir enerji için çalışmalar sürüyor: 54 bin karbon emisyonu önleniyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
6 0

Türkiye, yenilenebilir güç konusunda yeni projelere öncülük etmeye devam ediyor.

Son olarak geliştirilen projelerden biri ise Üniversitesi tarafından kurulan Güç Sistemi oldu.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın projeye yönelik ayrıntıları paylaştı.

300 dönümlük yerde güç üretmek için çalışmalara başlandı

Üniversitenin kendi elektriğini üretmesi için Araban ilçesinde bulunan Ulusal Emlak Genel Müdürlüğüne ilişkin 300 dönüm yerde GES kurmak için 2022 yılında müracaatta bulunduklarını tabir eden Özaydın, yasal müsaadeler ve bankalardan gerekli finans takviyesi sağladıktan sonra çalışmalara başladıklarını belirtti.

Tesis 50 milyon kilovatsaat güç üretecek

Bu alana 43 bin 324 panel ile 6 güç adası kurulduğunu lisana getiren Özaydın, çalışmaların sonuna geldiklerini ve yasal müsaadelerin akabinde tesisin tam kapasite çalışarak yıllık 50 milyon kilovatsaat güç üreteceğini aktardı.

“Türkiye’nin güç açığına katkı vermek istiyoruz”

Dünyanın önde gelen dertlerinden birinin güç olduğunu anlatan Özaydın, “Sadece üniversitemizin elektrik muhtaçlığını karşılamak istemiyoruz. Makro iktisat manasında Türkiye’nin güç açığına katkı vermek istiyoruz. Mikro manada ise üniversitemizin gücünü karşılamanın ötesinde yaklaşık yüzde 30 fazla üretimimiz var. Bunu da sisteme aktararak buradan elde edeceğimiz parayla bu tesisin ödemesini 3-4 yılda amorti etmek istiyoruz.” dedi.

“TEKNOFEST’te çok iyiyiz”

GES’ten elde edilen fazla enerjiyi paraya çevireceklerini ve bu kaynağı akademik çalışmalarda da kullanacaklarını vurgulayan Özaydın, şöyle konuştu:

“Gaziantep Üniversitesi çok kısa bir mühlet içinde araştırma üniversitesi olacak. Araştırmaları finanse edeceğiz. Bu para, her alanda araştırma yapan hocalarımızın araştırmalarına finansal dayanak sağlayacak. Bütçeden mümkün olduğunca katkı almadan kendi ürettiğimiz katma bedelle fırsat bulursak burs bile verebiliriz. Zira bizim için en güzel yatırım, beşere yapılan yatırımdır. 55 bin öğrencimiz var. TEKNOFEST’te çok uygunuz. Oraları finanse edeceğiz.”

Firmanın başmühendisi Sadık Çelikel ise GES’in çevreci bir üretim yaptığını ve bunun dünya tarafından kabul edildiğini anlattı.

“Ürettiğimiz güçten 54 bin ton karbon emisyonunu önlüyoruz”

Bir çam ağacının karbon emisyonu azaltma ölçüsünün 425 kilogram olarak hesaplandığını belirten Çelikel, şunları kaydetti:

“Bir hektar ormanda ortalama 400 çam ağacı bulunuyor. Ürettiğimiz güçten yaklaşık 54 bin ton karbon emisyonunu önlemiş oluyoruz. Yani 12 bin 870 çam ağacının önlediği karbon emisyonunu bu tesisten karşılıyoruz. Kullandığımız arazinin 11 katı büyüklüğündeki bir orman alanının karşılayabileceği bir emisyonun önlenmesini buradan yapabiliyoruz. Bu manada çok değerli bir çevreci tesis burası.”

Test güç transferlerine başlayan tesis, yakın vakitte tam kapasite olarak faaliyete geçecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın