Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Dün Vizyona Girmişti: ‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ Filmine Flaş Karar!

Dün Vizyona Girmişti: ‘Cem Karaca’nın Gözyaşları’ Filmine Flaş Karar!

admin admin - - 5 dk okuma süresi
29 0

Fikri Olağanüstü ve Aytaç Medya ortak yapımcılığında çekilen sinemanın vizyondan kaldırılmasına yönelik açılan davaya ait Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca, Aytaç Medya Temsilcisi Avukat Kaya Türkü, All Stars Music şirketi sahibi Mine Aksoy’un iştirakiyle İstanbul’daki bir otelde basın toplantısı düzenlendi.

Emrah Karaca, sinemanın gösterime girdiği hafta bu türlü bir mevzuyla karşılaşmaktan hüzünlü olduklarını tabir ederek, “Davacı taraf babamın son eşidir. Kendisine miras hukukuyla intikal eden 4’te bir hakların da sahibidir. Bir sanatkarın en büyük mirası yapıtlarıdır. Ortada 2018 yılına kadar devam eden bir iştirak kelam konusuydu. Bu paydaşlık babamın müzikleriyle alakalıydı. 2018’de kendi tasarrufuyla haklarını All Stars Music şirketine satmıştır” dedi.

Karaca, 2018’den bugüne yüzlerce dizi, sinema, belgesel ve reklama babasının müziklerini kullanma hakkı verdiklerini belirterek, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nden sinemanın gösterimini durdurmaya yönelik orta karar çıkmasının kendilerini şaşkına çevirdiğini söyledi.

“GÖSTERİMLER DEVAM ETMEKTEDİR”

Aytaç Medya Temsilcisi Avukat Kaya Türkü de kararın kendilerine dün kelamlı olarak iletildiğini ve içeriğinden haberdar olduklarını lisana getirdi. Türkü, karara ait değerlendirmelerinin sürdüğüne işaret ederek, davanın seyrini şu sözlerle anlattı:

“2023 yılının aralık ayında açılan bir dava. Davacı tarafın daha evvel de kendi şahsi haklarına ait açmış olduğu davalar vardı. Bugüne kadar rastgele bir sonuç alınamamıştı. Dün itibariyle dava belgesi içeriğinde temele yönelik pek bir değişiklik olmadı. 18 Ocak’ta bir orta karar verilmişti. Belge içerisinde doküman ve bilgiler ışığında önlem talepleri reddedilmişti. 24 ve 26 Ocak tarihlerinde evraka iki tane uzman raporu girdi. Uzman raporlarında temeli değiştirecek ve evraka yeni bir şey katacak rastgele bir bilgi yoktu. Bu sefer önlem kararı verildi maalesef. Şimdi bu teminat yatırılmamıştır. Gösterimler devam etmektedir. Bizim umudumuz ve temennimiz hukuksal gayretimiz sonucunda haklı olduğumuz ve açılan bu davanın yersiz, tarz ve temele muhalif olduğu, davacının haklarının ihlal edilmediği gün yüzüne çıkacaktır. Önlem kararının temele uygun olmadığı kanaatindeyiz. Sonuç itibariyle bu karar, epey emek ve gayretin boşa gitmesi manasına gelecektir. Davacının da menfaatlerine ters olan bir karardır. Karar yürürlüğe girer ve sinemanın gösterimi durdurulursa ekonomik kar elde edilemeyecektir. Burada menfaat istikrarının hakikat kurulmadığı kanaatindeyiz. En kısa müddette müracaatımızı yapacağız.”

All Stars Music şirketi sahibi Mine Aksoy ise Emrah Karaca ve Birinciyim Karaca ortasında daima bir köprü olmaya çaba gösterdiğini kaydederek, şunları kaydetti:

“İşin ne hukuksal ne manevi ne de ticari boyutu gerçekle örtüşen bir taraftadır. Merhum Cem Karaca’nın yapıtlarının kullanılabilmesi ve gençlere duyurulabilmesi için çabaladım. Birinciyim Hanım defaaten benim kapımı çalmıştır. ‘Ben bu işten yoruldum, lütfen haklarımı satın alır mısın?’ demiştir. Ben kendisine edisyon mukavelesi teklif ettim. Edisyon istemediğini ve evre istediğini söylemiştir. O devrin önemli bir meblağ karşılığında ben bu hakları dönem aldım. Tabir yerindeyse yerde yatan bir kataloğu ayağa kaldırdım. Emrah’ın (Karaca) da burada çok büyük dayanağı vardır. Bütün bu uzun seyahatte yanlarında olmuşumdur.”

Anadolu rock müziğinin efsane ismi Cem Karaca’nın hayatını işleyen “Cem Karaca’nın Gözyaşları” sinemasında İsmail Hacıoğlu, Fikret Kuşkan, Yasemin Yalçın, Melisa Aslı Pamuk, Buçe Buse Kahraman, Meral Çetinkaya, Melisa Döngel başrolleri paylaşıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın