Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Partilerin Oy Pusulasındaki Yeri Belli Oldu

Partilerin Oy Pusulasındaki Yeri Belli Oldu

admin admin - - 3 dk okuma süresi
6 0

31 Mart 2024 Mahalli Yönetimler Seçimleri’nde kullanılacak birleşik oy pusulasında, siyasi partilerin yerini belirlemek emeliyle YSK’da siyasi parti temsilcilerinin iştirakiyle kura çekildi. YSK Lideri Ahmet Yener, seçime katılma yeterliliğine sahip 36 parti tespit edildiğini; lakin Yenilik Partisi’nin seçime katılmama kararıyla birlikte kuraya 35 partinin katılacağını söyledi. Yener, devam eden süreçte seçime katılan siyasi partilerden Büyük Türkiye Partisi’nin, ismini Ocak Partisi olarak değiştirdiğini ve kura çekimine bu isimle katıldığını bildirdi.

AK PARTİ 1, CHP 18’DE

Kura çekimi, YSK üyelerinin şeffaf kavanozda partilerin isimlerinin yazılı olduğu topları, ismi çıkan partinin temsilcilerinin de öteki kavanozda numaraların bulunduğu topları çekmesiyle yapıldı. Kura sonucunda AK Parti 1, ÂLÂ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Tekrar Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 18, Emek Partisi 19, Hüda-Par 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Ulusal Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Genç Parti 29, Aydınlık Demokrasi Partisi 30, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 31, Türkiye Personel Partisi 32, Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) 33, Saadet Partisi 34, Vatan Partisi 35’inci sırada yer aldı.

AK PARTİ’Lİ ÖZER: VATANDAŞIN GÖNLÜNDEKİ SIRA DAHA ÖNEMLİ

Kuranın akabinde basın mensuplarına açıklama yapan AK Parti YSK Temsilcisi Recep Özer, seçim takvimine nazaran bugün bir kademenin daha geride bırakıldığını söyleyerek, “Herkesin gözü önünde şeffaf bir halde sıramızı çektik. Natürel 1’inci sırada olmak hoş bir şey. Her vakit için AK Parti, 1’inci sırada. Oy pusulasında 1’inci sırada olmak da bizim için kıymetli. Daha değerlisi de vatandaşın gönlünde, kalbinde sandığın başına gittiği vakit, sizin ambleminizin altına oy vermesinde. Vatandaşın gönlündeki sıra çok daha kıymetli diyebilirim” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın