Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Dinozorlardan Bile Eski: 130 Milyon Yıl Önceden Kalıntıları Bulundu!

Dinozorlardan Bile Eski: 130 Milyon Yıl Önceden Kalıntıları Bulundu!

admin admin - - 5 dk okuma süresi
40 0

Dinozorlar çağından öncesine tarihlenen bir sürüngen gibisi canlının fosili gün yüzüne çıkartıldı. 130 milyon yıllık kalıntılar, dünyanın bilinen en eski deri modülleri olabilir.

Paleontologlar, yaklaşık 130 milyon yıl öncesine ilişkin dünyanın en eski fosilleşmiş deri kalıntısını tespit etti. Oklahoma Richards Spur’daki bir mağarada ortaya çıkarılan fosil, karasal ömrün birinci kademelerine ve kimi canlıların kuru topraklarda gelişmesini sağlayan evrimsel adaptasyonlara ışık tutuyor.

Current Biology’de yayımlanan bir yayında ayrıntılandırılan fosilleşmiş deri modülleri, sudan karasal habitatlara değerli bir geçişe işaret eden eski sürüngen gibisi hayvanlar olan en eski amniyotlardan kimilerine ilişkin. Bu canlılar tüm ömürlerini sudan uzakta sürdüren birinci canlılar ortasındaydı ve bedenleri kendine mahsus çakıllı ve pullu deriyle kaplıydı. Bu keşfi istisnai kılan yalnızca fosillerin dinozorlar çağından bile öncesine dayanan yaşı değil, birebir vakitte derinin en dış katmanı olan epidermisin hem dış dokusunun hem de iç yapısının eşi gibisi görülmemiş bir biçimde korunmuş olmasıydı.

Richards Spur isimli permiyen fosil bölgesi uzun vakittir paleontologlar için hayli kıymetli bir bölge. Toronto Üniversitesi’nden paleontolog ve çalışmanın muharrirlerinden Ethan Mooney, bölgeyi, ince taneli tortunun eski mağara çatlaklarını doldurduğu ve erken amniyot kalıntılarının korunması için bir sığınak sağlayan “istisnai bir yer” olarak tanımlıyor.

Dinozor Çağının Derinliklerinden Gelen 130 Milyon Yıllık Fosil Deri

Yumuşak dokuların çürümeye yatkınlığı göz önüne alındığında derinin korunması az görülen bir durum olarak belirtiliyor. Richards Spur’daki şartların fosilleşme için eşsiz bir halde elverişli olması da bu duruma katkı sağlıyor. Kil bakımından varlıklı mağara tortusu, oksijen eksikliği ve mağara kayalarından sızan petrolün varlığı, hassas deri yapılarının korunması için eksiksiz bir ortam yaratıyor.

Tarih öncesi hayvanlar mağarada yok olduğunda, eski deniz organizmalarının dönüşmüş kalıntılarından gelen hidrokarbonlar, paleontolog Mooney’in “enfes fosiller” dediği şeyi oluşturmak için tortuyla etkileşime girdi. Petrole dönüşüm, yalnızca kemiklerin değil, birebir vakitte derinin karmaşık ayrıntılarının da üç boyutlu olarak korunmasında değerli bir rol oynadı.

Richards Spur’da tespit edilen çok sayıda deri örneği ortasında Captorhinus aguti isimli bir canlıya ilişkin olan bir tanesi öne çıkıyor. Bu erken devir sürüngeninin fosilleşmiş derisi, kafatasının ardına dizilmiş 24 bant içeriyor ve araştırmacılara canlının hayattaki görünümüne dair eşsiz bir bakış sunuyor.

– Reklam –

Oklahoma Mağarasında Bulunan Dünyanın En Eski Fosilleşmiş Derisi Timsah Derisine Benziyor

Bulgular yalnızca tarihî bir ilgi alanı değil; erken amniyotlardaki evrimsel değişimler hakkında da fikir veriyor. Altmühltal Dinozor Müzesi’nden paleontolog Frederik Spindler, bu fosillerin erken amniyotların beden kaplamalarına ait çok değerli bir bilgi boşluğunu doldurduğunu belirtiyor. Çalışma, fosilleşmiş derinin iç yapısını keşfetmek için CT taramalarını kullanarak yüzeyin ötesine geçiyor. Araştırmacılar, çakıllı deri yüzeyinin timsah derisine benzediğini ve pullar ortasındaki menteşeli bölgelerin yılanlarda ve solucan kertenkelelerde bulunanlara benzediğini söylüyor.

Bu özelliklere karşın fosil öteki rastgele bir kalıntıyla ilişkilendirilmediği için araştırmacıların örneğin hangi hayvan ya da beden bölgesinden geldiğini söylemesi mümkün değil. Lakin Reisz açıklamada derinin “kertenkeleye benzeyen küçük bir hayvana” ilişkin olabileceğini söyledi. Ayrıyeten derinin mağara sisteminde fosillerine öbür hayvanlardan çok daha sık rastlanan Captorhinus isimli küçük bir sürüngene ilişkin olabileceğine inanıyor.

Siz dinozorlardan bile evvel yaşayan bu canlıya ilişkin kalıntılar hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi Kayıp Rıhtım Forum’da paylaşabilir, arkeoloji dünyasından daha fazlası için bizlerle Google News’ten takip edebilirsiniz.

Kaynak: CNN

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın