Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan muhalefete ‘turistik gezi’ tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan muhalefete ‘turistik gezi’ tepkisi

admin admin - - 17 dk okuma süresi
21 0

ve AK Parti Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, dün AK Parti Belediye Lider Adayları Tanıtım Toplantısı için Eskişehir’e geldi.

Şehit Anıl Gül Spor Salonu’nda gerçekleştirilen programın akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eskişehir Vehbi Koç Kongre Salonu’ndaki ‘Gençlik Buluşması’ aktifliğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılmış olduğu “Gençlik Aşkıyla Eskişehir” programında gençlere hitap etti.

Erdoğan, program vesilesiyle gençlerle kucaklaşmaktan, gençlerin gücünü ve dinamizmini yüreklerinde hissetmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

“Türkiye Yüzyılı hazırlığını tamamladıktan sonra emaneti sizlere bırakacağız”

Türkiye’nin dört bir yanından gençlerle her biraya gelişlerinde kendilerini gençleşmiş hissettiklerini belirten Erdoğan, “Tecrübesiyle 70 yaşında, hisleri ve heyecanıyla 20-25 yaşında bir kardeşiniz olarak burada sizlerle birlikteyim. Daima söylediğim üzere, biz artık sizlerin vaktinin konuklarıyız. Allah’ın müsaadesi ve milletimizin takviyesiyle ülkemizin Türkiye Yüzyılı hazırlığını tamamladıktan sonra emaneti sizlere bırakacağız.” tabirlerini kullandı.

Her bir gencin, potansiyel olarak yarının iş insanı, siyasetçisi, yöneticisi, sanatkarı, milletvekili, belediye lideri, cumhurbaşkanı adayı olduğuna işaret eden Erdoğan, mahalli seçimlerde pek çok vilayette, ilçede gençlik teşkilatından yetişme isimlerin aday olarak AK Parti’yi temsil ettiğini kaydetti.

“TBMM Kümemizde gençlik kollarından yetişme 20’den fazla milletvekilimiz var”

Erdoğan, cumartesi İzmir’de olduklarını anımsatarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

Hamza Dağ kardeşimiz gençlik kollarından yetişme ve bizim şu anda İzmir Büyükşehir Belediye Lider adayımız. Adana, Kahramanmaraş Büyükşehir adaylarımız tıpkı biçimde gençlik teşkilatımızdan yetişme. Karabük vilayet ve çok sayıda ilçe adayımız tekrar gençlik kollarımızdan geliyor. Belediye meclislerinde, belediye idarelerinde çok sayıda genç arkadaşımız yer alıyor ve önümüzdeki periyotta inşallah daha fazla yer alacak. TBMM Kümemizde gençlik kollarından yetişme 20’den fazla milletvekilimiz var. Birebir biçimde Meclisteki 30 yaş altı 5 milletvekilinden 4’ü AK Parti sıralarında oturuyor. Bürokraside, üniversitede, iş dünyasında partimizin gençlik kollarında birlikte çalıştığımız binlerce isim biliyoruz. Görüldüğü üzere gençlerimizin önünü her alanda biz açtık. Olağan bunun için sizlerin kendinizi çok güzel yetiştirmeniz gerekiyor. Bu bahiste ben, sizlere güveniyorum. Merhum üstadın ‘Zaman bendedir ve yer bana emanettir’ şuurunda gençlik mefkuresini bugün gerçeğe dönüştürecek olan kuşak sizsiniz. ‘Kim var’ diye seslenildiğinde, sağına ve soluna bakmadan fert fert ‘Ben varım’ karşılığını veren, ‘Benim olmadığım yerde kimse yoktur’ inancına sahip gençlik hayalimizi asla kaybetmeyeceğiz.

“31 Mart gecesini aydınlatacaksınız”

Gençlere, “Anadolu kıtası büyüklüğündeki dava taşını gediğine koymaya hazır mıyız? Surda açılan kutsal gedikten akın akın Türkiye Yüzyılı’na gerçek koşmaya hazır mıyız? ‘Artık ne yandan esersen es’ dediğimiz rüzgarın tarafına bakmadan amaçlarımıza yürümeye hazır mıyız? ‘Mukaddes emaneti ne yaptınız?’ diye sorulduğunda alnı ak bir biçimde karşılığımızı vermeye hazır mıyız? Medeniyetimize, inancımıza, tarihimize, kültürümüze layık bir şahlanışla ayağa kalkmaya hazır mıyız?” diye soran Erdoğan, “evet” yanıtını alınca, “İşte benim milletimin gençliği bu. İşte benim gönlümün gençliği bu. İşte benim geleceğimin gençliği bu. Rabbim hepinizden razı olsun.” karşılığını verdi.

Gençlerin heyecanında, 31 Mart akşamı Eskişehir Büyükşehir Belediye Lider adayı Nebi Hatipoğlu’nun emaneti devralacağını gördüğünü lisana getiren Erdoğan, “Siz, şu anda karanlığı aydınlatan gençlersiniz. 31 Mart gecesini de sizler aydınlatacaksınız. Durmadan, yorulmadan 31 Mart gecesine kadar yola devam ediyor muyuz? Ve artık Eskişehir’i şu karanlık bahtından kurtarmaya hazır mıyız? Siz bu kararı verdikten sonra problem bitmiştir.” tabirlerini kullandı.

“Gençlik seninle gurur duyuyor” sloganlarının atılması üzerine Erdoğan, “Gençler, ben de sizlerle gurur duyuyorum. Ve Rabbime hamd ediyorum, ya Rab bana bu türlü genç, dinamik yol arkadaşları nasip ettiğin için sana hamdolsun.” sözlerini kullandı.

“Gençlerle bir ortada olacağız”

Gelişen teknolojiyle birlikte çeşitlenen yeni bağlantı mecraları klasik yöntemleri tehdit etse de onları da kullanarak gençlerle muhabbeti kesintisiz sürdürdüklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarıyla birlikte tesis edilen global nizamın temellerinden sarsıldığı bir periyottan geçiyoruz. Türkiye Yüzyılı’nın inşası yolunda kararlılıkla ilerlerken, hiçbir mecrayı ve hiçbir bildirisi ihmal etme lüksümüz yok. Bunun için hem yüz yüze hem yaygın olarak kullanılan öbür mecraları kullanarak herkesle ancak bilhassa gençlerimizle yakın teşrikimesai yapacağız. Hem kendimizi sizlere anlatacağız, hem sizlerin çağı kucaklamanın ötesinde geleceğe uzanan hayallerinden istifade edecek, hem de heyecanımızı birleştirerek sinerji oluşturacağız. İzmir’de aday tanıtım merasimimiz ve kent hastanemizin açılışını yaptığımızda gördüğümüz o heyecan, o aşk bizlere başka bir itimat, başka bir bu noktada inanıyorum ki buraya gelirken dinamizm verdi. Artık bugün Eskişehir’de birebir aşkı, tıpkı heyecanı görüyorum. Bugün ‘Gençlik Aşkıyla’ diyerek Eskişehir’de sizlerle birlikteyiz. Önümüzdeki günlerde tekrar ‘Gençlik Aşkıyla’ diyerek Adana’da Diyarbakır’da İstanbul’da, Ankara’da, öbür kentlerimizde gençlerle bir ortada olacağız.

“Kadınlar için kıraathane yapacağız”

Türk siyasetinde gençleri merkezine alan tek partinin, AK Parti olduğunu söz eden Erdoğan, dedi.

Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimleri için milletin takdirine sundukları seçim beyannamesinde gençlere yönelik taahhütler bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, seçimlerin üzerinden şimdi 8 ay geçmişken bu taahhütlerin hepsini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sadece son Mahalli Yönetimler Seçimi’nin yapıldığı 2019’dan bugüne kadar AK Partili belediyelerin gençlerin hizmetine 1000’in üzerinde spor salonu yaptığını lisana getiren Erdoğan, “Çeşitli büyüklükte 621 millet kıraathanesi ve kütüphanesi. Artık millet bahçelerine bayan kıraathaneleri yapacağız. Bayanlar için kıraathane yapacağız. Zira AK Parti, bir farklılığın ortaya çıktığı oluşum. Donanımlarıyla birlikte 555 gençlik merkezi ve 541 bilgi meskeni, hayatın lezzetlerini tadabilmeleri için 525 yöresel lezzet yeri, çok maksatlı faaliyetlere hizmet edecek 464 konferans salonu ve 256 tiyatro salonu, gelişmelerine katkıda bulunmak için 205 müze, 76 bilim merkezi, 51 dijital kütüphane, başka ünitelerle birlikte yaklaşık 4 bin 300 tesisi sunduk.

“Ülkenin ortak yararlarını sabote etmeye kalkacak kadar zavallı haldeler”

Bunların son 5 yılda gençlere kazandırılan hizmetler olduğuna işaret eden Erdoğan, Eskişehir’e süratli treni kendilerinin getirdiğini, belirtti. Erdoğan şöyle devam etti:

Mesela uzay çalışmalarımızda yeni ve tarihi bir adım olan astronot yetiştirme programımızın ikinci ismi de bir gencimizdir. Fakat bakıyorsunuz birilerinin gündemi de önceliği de öbür. Başları öylesine karışık, kalpleri öylesine nasır tutmuş durumda ki, milletin ortak sevinçlerinden rahatsızlık duyacak, ülkenin ortak çıkarlarını sabote etmeye kalkacak kadar zavallı bir haldeler. Ufukları kendi kişisel hırslarından ibaret olan bir güruh, birinci astronotumuz Alper Gezeravcı’nın yaptığı işe ne dediler? ‘Turistik gezi’. Ya ayıptır ya. Ne dediler? ‘Ya bu kadar para harcanır mı?’ Evet, devlet olursan, adam üzere adam olursan harcanır. Bu, turistik seyahat değil. Bu, sizleri bu kuşağı işte uzaya hazırlamak için atılmış adımlardır.

“Gençlerimizi geleceğimizi emanet edeceğimiz cevherler olarak görüyoruz”

Gençlerin daha pek çok beklentisi, düşüncesi, kederi, tasası olduğunu da bildiklerini belirten Erdoğan, gençlerin daha evvelki sıkıntılarını nasıl çözdülerse bundan sonra ortaya çıkan problemlerini de çözeceklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zira gençleri araç olarak değil, yol arkadaşı; geleceği emanet edecekleri cevherler olarak gördüklerini tabir ederek, “Bunun için diyoruz ki, sizler için ve sizlerle birlikte yapacağımız daha çok iş var. Mart ayının sonuna kadar durmadan, usanmadan, gece gündüz demeden ülkemizin her yerinde gençlerimizle bir arada buluşacak, gençlik aşkıyla gerçekleştireceğimiz bu buluşmalarda kendi deneyimlerimizi onlarla paylaşmaya, onların güçleriyle kendimizi yenilemeye, onların beklentileriyle politikalarımızı şekillendirmeye devam edeceğiz. Sevginiz, coşkunuz, ahde vefanız için her birinize farklı ayrı teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Programa katılan gençlerin sorularına cevap veren Erdoğan, mevcut muhalefet partilerine ait fikirlerinin sorulması üzerine, şu andaki muhalefetin geçmişteki muhalefetten farkının olmadığını, gün geçtikçe daha da berbata gittiğini ve paramparça olduklarını söyledi.

Bütün problemin parti olarak mahallî seçimlerden, merkezi idare ve mahalli yönetimler olarak çok daha güçlü çıkmak ve bu güçle bir arada hizmeti ülkenin geneline yaymak olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

İşte örneğin Eskişehir. Eskişehir’de bunların yaptığı ne var? Zira idare dediğiniz vakit akla altyapı gelir, üstyapı gelir. Pekala bunlarda bu var mı? Yok. Artık biz inşallah Nebi kardeşimle bir taraftan mahallî idareyi alacağız, onunla birlikte Tepebaşı, Odunpazarı, başka ilçeler bunları toparlayacağız ve merkezi idare olarak da biz onların yanında olacak ve Eskişehir’in ne eksiği varsa, buraya gelirken artık baktık ki kentsel dönüşüm noktasında atılmış bir adım yok. Yahu ne işe yarıyorsun sen? Bu gecekondular, çarpık yapılaşma, Eskişehir’e bu yakışıyor mu? Yakışmıyor. Öyleyse Eskişehir’i yine ayağa farklı bir formda kaldırmak için nasıl spor tesislerini Eskişehir’e biz yaptıysak inşallah kentsel dönüşümle de Eskişehir’imizi farklı bir halde ayağa kaldıracağız.

“Bunlar yenile yenile doymazlar”

Bir başka gencin, “Sizce bu seçimlerden sonra tıpkı kurultay tablosu yaşanacak mı? Bir hezimet ile gönderdiğiniz Kılıçdaroğlu’nu yeniden bir mağlubiyet ile geri getirecek gibisiniz” kelamları üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

Sayın Kılıçdaroğlu’nu ben niçin geri getireyim? Aslında 18 sefer gitmiş. Onu gönderenler onu düşünsün, biz işimize bakalım. Bizim yapacak çok işimiz var. Biz işimize bakacağız. Bunlar yenile yenile doymazlar. Lakin biz işimize bakacağız, çok daha fazla neler yaparız, buna bakacağız. Artık bu mahallî seçimlerde inşallah bizler önemli manada mevcut büyükşehir belediyelerimizi, vilayet belediyelerimizi kaça çıkartacağız, onun hesabı içerisindeyiz. Cumhur İttifakı olarak bu sayıyı ne kadar yükselteceğiz buna bakacağız ve gümbür gümbür inşallah geleceğiz.

Erdoğan, Türkiye’nin beşerli birinci uzay seyahatinin kimi bölümlerce “turistik gezi” olarak nitelendirilmesiyle ilgili soruya, karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hedef yüzde 100’e ulaşmak. Zira bunu yapamadığınız vakit önüne gelen pısırıklar size baş fiyat. Artık ikinci uçak gemisini yapacağız ve bunu da kendi tersanemizde yapacağız.” dedi.

“Netanyahu kendi ülkesinde lanetli hale geldi”

Uluslararası Adalet Divanının İsrail’le ilgili kararına ait değerlendirmesi sorulan Erdoğan, “Şu anda çıkan bu karar, İsrail’in beklemediği bir karar oldu. Biz, beklediğimiz neticeyi aldık.” ifadesini kullandı.

Ancak bunun kâfi olmadığını ve bunu genişletmenin uğraşı içerisinde bulunduklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

Onun için de bu davayı açan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’na teşekkür ettim ve bundan sonraki süreçte de yanınızdayız fakat bunu devam ettirelim dedik. Bunun yanında öteki kimi ülkeler de bu yola başvuracaklar. Hepsinden ötesi Birleşmiş Milletler Genel Heyetinde çıkan sonuç çok kıymetliydi. 121 ülke, İsrail’in soykırımını kabul ettiler. Amerika, yanında yalnızca 9-10 ülkeyle kaldı. 40 ülke çekimser kaldı. Onlar da yavaş yavaş bizim yanımıza gelmeye başladılar. Biz bu süreci devam ettireceğiz. Netanyahu kan kaybediyor. Çok daha kan kaybedecek. Şu anda Netanyahu kendi ülkesinde lanetli hale geldi ve lanetlenecek. İnsanlık lanetleyecek onu. O çocukların ahı, bayanların ahı yerde kalmaz. Biz kovalıyoruz o kaçacak. Sonunda zafer hakka inananların olacak.

“Önümüzdeki hafta sarsıntı bölgesine ziyaret gerçekleştireceğim”

“Depremin yıl dönümü yaklaşırken bölgeyi ziyaret etmek ve çalışmaları yerinde görmek üzere bir planınız var mı?” şeklindeki soru üzerine Erdoğan, önümüzdeki hafta zelzele bölgesine ziyaret gerçekleştireceğini, bir taraftan da konut teslim merasimleri yapacaklarını bildirdi.

Erdoğan, gençlerden gelen talep üzerine, “TEKNOFEST’i seçimden evvel yapamayız lakin inşallah seçimden sonra, seçimin zaferiyle birlikte TEKNOFEST’i burada yapacağız.” sözünü kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eskişehirspor için ne cins vaatlerde bulunuyorsunuz?” sorusu üzerine, “Ben gelip oynayamam. Stadı yaptık bundan sonrasına Eskişehir’in varlıklı olan iş adamları, vesaire sahip çıkması lazım ve Eskişehir’in bu imkanlarıyla, bu tesisleriyle gereğini yapmaları lazım. Mevcut Belediye Lideri zerre kadar Eskişehirspor ile ilgilenmedi. Artık inşallah Nebi kardeşimizle burada bu işin koordinesini yapmak mümkün. Zira daha evvel de emeği var. Bundan sonraki süreçte de inşallah bunu başarmak mümkün. Kâfi ki işi ehline verelim.” dedi.


İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın