Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. YÖK’ten, Öğrencilere Kritik Uyarı!

YÖK’ten, Öğrencilere Kritik Uyarı!

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

Yükseköğretim Şurası, banka hesaplarının yasa dışı gayelerle kullanılması halinde karşılaşabilecekleri tehlikeler konusunda öğrencileri bilgilendirmek gayesiyle Mali Hataları Araştırma Şurası (MASAK) ile iş birliği yaptı. Yükseköğretim Konseyi, son devirde bilhassa üniversite öğrencilerinin banka hesaplarını diğerlerine kullandırmak suretiyle gelir elde ettiği, kullandırılan bu hesapların kabahat gelirlerinin aklanması, terörizmin finansmanı, dolandırıcılık üzere ağır mahpus cezaları gerektirecek cürümlere sebebiyet verebileceği istikametinde şikayetler gelmesi üzerine MASAK ile iş birliğine giderek, mağduriyet yaşamamaları için öğrencileri uyardı. MASAK tarafından hazırlanan ve Yükseköğretim Şurası tarafından üniversitelere gönderilen afişlerde öğrencilere, “Gelecek hesaplarınızı yakmayın, kara para aklama, terör örgütlerinin finansmanı, dolandırıcılık üzere cürümlerin para transferlerinde banka hesaplarınızın kullanılması durumunda ağır mahpus cezası ile karşılaşabilirsiniz. Banka hesaplarınızı diğerlerine kullandırmayın” uyarısı yapılıyor.

Öte yandan Yükseköğretim Konseyi öğrencileri bilgilendirmek emeliyle Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Cürümlerle Uğraş Ünitesi ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü Siber Güvenlik Anabilim Kolu uzmanlarından görüş alarak, görüntü hazırladı. Yükseköğretim Heyeti’nin toplumsal medya hesaplarından paylaşmak üzere hazırladığı görüntüde, ODTÜ Enformatik Enstitüsü Siber Güvenlik Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cihangir Tezcan, öğrencilerin hesaplarının makûs niyetli bireylerce farklı sistemlerle kullanılabileceğine işaret etti. Siber hücum yoluyla öğrencilerin banka hesaplarına erişilebileceğini, para karşılığında öğrencilerin hesaplarını kısa müddetliğine kullanmanın teklif edebileceğini yahut dolandırıcıların e-mail, SMS yoluyla link gönderip hesap bilgilerini ele geçirilebileceğini anlatan Doç. Dr. Tezcan, öğrencilere şu tekliflerde bulundu:

“Özellikle vurguladığımız şey, gelen e-mailin sahiden beklediğiniz yerden geldiğine eminseniz bile oraya basmak yerine bu ilişkiyi kendi tarayıcınıza da yazabilirsiniz. Öğrencilerin banka hesaplarını hiçbir vakit tanımadığı insanların kullanmasına müsaade vermemesi gerekiyor ayrıyeten tertipli olarak da denetim etmesi gerekiyor. Aslında çift faktörlü uygulamayı açarlarsa oburlarının hesaplarına erişimlerini büyük ölçüde engellemiş olurlar.”

‘ÖĞRENCİLER KENDİ KULLANIMLARINDA OLAN HİÇBİR ŞEYİ VERMESİNLER’

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Hatalarla Uğraş Daire Başkanlığı Soruşturma Şube Müdürü Erden Şahin de şuurlu internet kullanmadıkları için öğrencilerin gaye haline gelebildiğini belirtti. Erden Şahin, öğrencilerin kredi kartı bilgilerini paylaşmaları, ‘oltalama’ tabir edilen linklere girmeleri nedeniyle yahut arkadaş kurbanı oldukları için hesaplarının kullanıldığı kaydetti. Öğrencilerin dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Hesaplarını katiyen ve katiyen kendi kullanımları haricinde yakın dahi olsa arkadaşlarına vermemesi lazım ki dolandırıcılığın yahut öteki bir kabahatin para transferine aracılık etmesin. Kendisinden IBAN isteyen, hesap açmasını isteyen birileri varsa kesinlikle bunu emniyete, savcılığa bildirsin. Hesabını kullandırmasın. Kim hesabını kullandırırsa ne yazık ki bunun sonucunda isimli süreç görür. Biz kolluk olarak şunu söylüyoruz; hesabını verirsen, hesabı verirsin! Hesaplarını kimseye vermesinler, yalnızca kendi kullanımlarında olsun. Bu akrabası da olsa üçüncü bir şahıs da olsa kendi kullanımlarında olan hiçbir şeyi kimseye vermesinler” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın