Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. YÖDAK Başkanı Turgay Avcı, Gözaltına Alındı ve Tutuklandı

YÖDAK Başkanı Turgay Avcı, Gözaltına Alındı ve Tutuklandı

admin admin - - 3 dk okuma süresi
6 0

KKTC YÖDAK Başkanı Turgay Avcı ve Mehmet Hasgüler Tutuklandı

KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da rüşvet, irtikap ve suç gelirini aklamakla suçlanan Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı ve eski yardımcısı Mehmet Hasgüler tutuklandı. Kıbrıs Postası’nda yer alan habere göre, Avcı’nın sağlık sorunları nedeniyle mahkemeye getirilmediği, ancak Hasgüler’in mahkeme huzuruna çıkarıldığı belirtildi.

Avcı’nın sağlık durumu hakkında doktor Hakan Debeş’in mahkemeye sunduğu raporda, tansiyonunun yüksek seyrettiği ve kalp sorunu olduğu belirtilerek gözetim altında tutulması gerektiği ifade edildi.

Mahkemede ifade veren polis memuru Ortuç Özbaylı, soruşturmanın 2021-2024 tarihleri arasında Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde yapılan usulsüzlüklerle ilgili olduğunu ve 5 Şubat 2024 tarihinde Mali Suçlarla Mücadele Şube Amirliği tarafından başlatıldığını aktardı.

Özbaylı, 2023 Mart ayında YÖDAK Başkanı Turgay Avcı ve o dönemki Başkan Yardımcısı Mehmet Hasgüler’in, öğrencilerin tercih edebilmesi için tıp fakültesi bölümünün hızla gündeme alınması ve onaylanması için rüşvet aldığını belirtti. Avcı’ya 10 bin dolar, Hasgüler’e ise 4 bin dolar verildiği tespit edildi.

Soruşturma sonucunda okul muhasebesinde yapılan incelemelerde, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Turgay Avcı ve Mehmet Hasgüler’e ödemelerin yapıldığı evraklar bulundu. Bu evraklarda, Avcı’ya 5000 Amerikan Doları, Hasgüler’e ise 4000 Amerikan Doları ödendiği tespit edildi.

Polis memuru Ortunç Özbaylı, zanlıların cep telefonlarına el konulduğunu ve yeni başlatılan tahkikat kapsamında daha fazla ifade alınması gerektiğini belirtti. Zanlıların serbest kalması halinde delillere müdahale etme olasılığı olduğundan, 3 gün poliste tutuklu kalmalarının uygun olacağını talep etti.

Yargıç Meltem Dündar, suçun aydınlatılması ve soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için 3 gün süreyle tutuklu kalmalarına karar verdi. Bu süreçte yapılan itirazlara rağmen tutukluluk kararı devam etti.

Sonuç olarak, KKTC YÖDAK Başkanı Turgay Avcı ve eski yardımcısı Mehmet Hasgüler’in rüşvet suçlamalarıyla tutuklanmasıyla ilgili soruşturma devam etmekte ve adaletin sağlanması için gerekli adımlar atılmaktadır. Bu süreçte mahkeme kararları ve deliller önemli rol oynamaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın