Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Yerli zirai drone, katıldığı ilk fuarda yurt dışından ilgi gördü

Yerli zirai drone, katıldığı ilk fuarda yurt dışından ilgi gördü

admin admin - - 3 dk okuma süresi
33 0

AA

AGROEXPO Milletlerarası Tarım, ve Tavukçuluk Fuarı, Türkiye’nin bölümünde başkan pozisyonda olan ve bu yıl 19. defa İzmir’de kapılarını açtı. Fuar, tarım ve hayvancılıkla ilgili en son gelişmeleri ve teknolojileri sergileyerek, yerli eserleri hem Türk hem de memleketler arası ziyaretçilere tanıtma fırsatı sunuyor.

Bu yılki fuara katılan bir firma, Konya’da şurası tesisinde yerli imkanlarla zirai maksatlı iki farklı insansız hava aracı geliştirdi. Firma, fuar kapsamında yeni modellerini birinci defa sergileyerek ilaçlama ve yük taşıma hedefli olarak tasarladığı drone’ları, bilhassa yabancı ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti. Fuarın birinci gününden itibaren firma, yeni modelleri için birçok sipariş alarak başarılı bir başlangıç yaptı.

“İthal eserden daha hesaplı”

Ünses, memleketler arası fuara iki farklı modelle katıldıklarını kaydederek,şu tabirleri kullandı:

Bunlardan biri, sulama boruları, balyalar ya da ağır çuvalların yağış ya da çamur nedeniyle tarlaya girilemediği vakitlerde taşıması için ürettiğimiz kargo nakliyat drone’u. Başkası de zirai ilaçlama drone’u. Çok kısa müddette, toprakta başarılı bir formda ilaçlama yapmaları, traktörün çiğnemesinden kaynaklı ekin kaybına neden olmaması, çok daha düşük oranda suyla çok kısa müddette ilaçlama yapmaları mümkün.

Ünses, ilaçlama drone’unun 40 litre bitki besleme eseri alabildiğini, bunu 40 dönümlük alana 10 dakika içinde püskürtebildiğini söz ederek, bilhassa ilaçlamanın sıkıntı yapılabildiği meyve bahçelerinde başarılı olduğunu belirtti.

Yerli dronların ithal esere nazaran yüzde 30 hesaplı olduğunu aktaran Ünses,

Bunun haricinde sivil havacılık kısmında uçuş izinlerinde, büsbütün Türkiye’de üretilmiş drone’ların lisanslandırılmaları, üzerindeki bulunan plakaların daha kolay biçimde alınabilmesi, eğitimlerin daha kolay olması çiftçimizin yerli üretim eserine ulaşmasını kolaylaştırmakta.

dedi.

Ünses, kargo drone’ların 60-70 kilogramlık yükleri taşıyabildiğini lisana getirerek, şöyle konuştu:

Yerli üretimi çiftçilerimizin desteklediğini bu büyük fuarda gördük. Çok hoş bir ilgi var. İnsansız hava aracı üretim merkezimiz Konya’da. Fabrikada yılda 1200 insansız hava aracı üretebiliyoruz. Bu eserleri dış pazara ihraç etme imkanımız da var. Bu fuar bizim için yabancı yatırımcılarla, müşterilerle irtibat kurma imkanı da sağladı. Azerbaycan, Moğolistan, Türkmenistan, Özbekistan, Irak ve İran’dan müşteriler eserlerimizi ithal etmek istiyorlar. Moğolistan’dan 10 tane sipariş aldık.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın