Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Yerli insansız kara aracı BARKAN, zorlu koşullarda 1000 kilometreyi devirdi

Yerli insansız kara aracı BARKAN, zorlu koşullarda 1000 kilometreyi devirdi

admin admin - - 4 dk okuma süresi
1 0

AA

HAVELSAN tarafından geliştirilen “orta sınıf 1. düzey insansız kara aracı” BARKAN, güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan yeni bir teknolojik tahlil olarak öne çıkıyor. Dijital birlik konseptinin bir kesimi olan BARKAN, kullanıcı gereksinimlerine yönelik özel geliştirmelerle 2023 sonunda envantere dahil edildi.

Zorlu şartlarda bin kilometre yol katetti

Saha testlerinde başarılı performans sergileyen BARKAN, karlı ve çamurlu şiddetli coğrafik şartlarda 1000 kilometreden fazla ara kat edebilme yeteneğine sahip. Bu özellikleri sayesinde BARKAN, asimetrik tehditlere karşı güvenlik güçlerine tesirli bir tahlil sunmakla kalmayıp, tıpkı vakitte güçlü arazi ve sert hava şartlarında üstün performans göstermekte.

Çok çeşitli misyonları yerine getirebiliyor

BARKAN’ın modüler yapısı ve son teknoloji yararlı yük opsiyonları, çeşitli misyonları yerine getirme yeteneğini artırıyor. Taarruz, ekipman taşıma, yaralı intikali, bomba imha, keşif ve gözetleme, savaş hasar keşfi üzere farklı vazifeleri ileri otonom özellikleriyle muvaffakiyetle yerine getirebilen BARKAN, çeviklik gerektiren senaryolarda ileri seviyede güvenlik sağlamak üzere tasarlandı.

Diğer otonom araçlarla operasyona katılabiliyor

BARKAN’ın sürü altyapısı, başka otonom araçlarla entegre olarak ortak harekat gerçekleştirebilme yeteneği sunuyor. Saatte 13 kilometreye kadar ulaşabilen ve 5 saatten uzun müddet vazife yapabilen BARKAN, yüksek riskli askeri vazifelerde muharebe aktifliğini artırarak güvenlik güçlerine değerli avantajlar sunuyor.

Kullanıcının itimadını kazandı

HAVELSAN Eser Geliştirme Yöneticisi Veysel Ataoğlu, BARKAN aracının kuvvetli arazi şartlarında yapılan doğrulama testlerinde 1000 kilometreyi aşarak alanda kullanıcının inancını kazandığını söyledi. Ataoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının çizdiği misyon doğrultusunda HAVELSAN olarak çalışmalarımızı ağır halde yürütüyoruz. Bu kapsamda otonomi ve komuta denetim yazılımlarında düzgün bir noktaya geldik. BARKAN projesi bu manada bizim için kıymetli bir referans noktası oldu. HAVELSAN’ın bu yazılım kabiliyetlerini önümüzdeki periyot birçok platform üzerine entegre etmek için çalışma yürütüyoruz. Robotik ve otonom sistemler alanında önümüzdeki devirde daha fazla yeniliğe öncülük etmeyi hedefliyoruz. Bunun bir sonucu olarak önümüzdeki günlerde HAVELSAN’ın geliştirdiği yazılım kabiliyetlerini alanda birçok platformla göstermeyi planlıyoruz.

Güvenlik güçlerinin muhtaçlıklarının yerli ve ulusal savunma endüstrisi eserleriyle karşılanması maksadıyla Ulusal Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı uyumunda çalışmalar çok istikametli sürüyor.

Bu çalışmalarda insansız sistemlerin envantere kazandırılması çalışmaları değerli bir yer tutuyor. Uzun müddettir kullanılan insansız hava araçlarının çeşitliliği artarken son periyotta bunlara insansız kara ve deniz araçları eklenmeye başladı.

İnsansız kara araçlarında farklı sınıflarda yerli ve ulusal tahliller misyona hazır hale getirilirken, ortaya çıkan platformlar Kara Kuvvetleri Komutanlığı kullanımına sunuluyor.


İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın