Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Van’da geliştirilen İriskop cihazı ile göz bebeğinden vücuttaki hastalıklar tespit ediliyor

Van’da geliştirilen İriskop cihazı ile göz bebeğinden vücuttaki hastalıklar tespit ediliyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
45 0

AA

Iranlı makine mühendisi ve Dünya Mucitler Federasyonu Türkiye Temsilcisi Dr. Mehrdad Fojlaley ile tıp tabipleri Roya Hemmatpour ve Behzad Jaybashi, İridoloji Bilimi kullanarak insan bedenindeki hastalıkları belirlemek gayesiyle gözdeki iris katmanından bilgi alabilen bir aygıt geliştirmek için bir ortaya geldi.

Samsun’da 2022 yılında düzenlenen TEKNOFEST’te gümüş madalya kazanan Fojleley ve tabipler, daha sonra Romanya ve Dubai’de düzenlenen müsabakalarda altın madalya sahibi oldu. Artık ise İpekyolu ilçesindeki atölyede gerçekleştirdikleri 5 yıllık ağır çalışmanın eseri olan takviyeli aygıtı, Dünya Mucitler Federasyonu Türkiye Temsilciliği ile Anadolu Buluşlar ve Buluşturucular Derneği Doğu Anadolu Temsilciliği’nin dayanaklarıyla Van’da üretmeye başladılar.

Cihaz, gözün iris katmanını inceleyerek çektiği fotoğrafları hafızasındaki datalarla karşılaştırarak, insan bedenindeki potansiyel hastalıkları tespit edebiliyor. Proje, İpekyolu ilçesindeki atölyede üretim basamağına geçtikten sonra birinci olarak iç pazar için sunulacak ve daha sonra birçok ülkeye ihraç edilmesi planlanmaktadır. Gerekli dokümanların alınmasının akabinde, bu inovatif aygıtın sıhhat dalında kıymetli bir dönüşüm yaratması bekleniyor.

“Bu aygıt Türkiye’de birinci kere yapılıyor”

Fojlaley, aygıtın makine ve elektronik kısımlarını kendisinin tasarladığını, Dr. Hemmatpour ve Dr.Jaybashi’nin de tıp ile ilgili kısmında yardımcı olduğunu söyledi.

Bir takım çalışmasıyla aygıtı geliştirdiklerini anlatan Fojlaley,

Bu proje 2022’de TEKNOFEST’te derece aldı ve gümüş madalya kazandı. Bir yıl içinde bilimsel ve Ar-Ge çalışmalarımızı muvaffakiyetle tamamladık. Gerekli evrakları aldıktan sonra patent müracaatımızı yaparak Van’da üretime başladık.

dedi.

İrodoloji Bilimi’nin, gözün iris katmanını inceleyerek beden hakkında bilgi veren bir bilim kolu olduğunu belirten Fojlaley, şu bilgileri verdi:

Bu bilim 1880 yılında bir Macar hekim tarafından bulunmuş. Ondan sonra Avrupa ve ABD’de ilgi görmüş. Biz de bu bilimi kullanarak yapay zeka aracılığıyla bir aygıt geliştirdik. Bu aygıt hastanın gözünden fotoğraf çekerek hafızasında bulunan fotoğraflarla kıyaslayıp hastalıkları bize veriyor. Bu aygıt ile hastanın bedenindeki mineraller, vitamin kayıpları, hatta organlardaki kistler yahut genetik rahatsızlıklar, diyabet, kalp, böbrek hastalıkları erken teşhis edilebiliyor. Bu aygıt birinci defa Türkiye’de yapılıyor. İnşallah iç piyasadan sonra ihracat yapacağız ve ülkemize döviz kazandıracağız.

Doktorların hastalık teşhisine yardımcı olan bilim: İridoloji

Doktor Hemmatpour ise 5 yılık çalışma sonucu aygıtı geliştirdiklerini kaydetti.

İridoloji’nin tabiplerin hastalık teşhisine yardımcı olan bir bilim olduğunu vurgulayan Hemmatpour,

Arkadaşlarımızla birlikte bu bilimden yararlanarak bir aygıt yapmaya karar verdik. Farklı hastalıklar üzerinde deneme yaptık. Farklı renkli gözler, farklı yaşlarda hastaların göz ofislerinin fotoğrafını çektik ve araştırma yaptık. Tüm bedenin vitamin ve mineral eksiklikleri, iltihaplar, genetik hastalıklar, kalp rahatsızlıklarını erken teşhis edebiliyoruz. Kodlaması bize aittir. Farklı lisanlarda de çalışıyor ve tespit ettiği rahatsızlıkları rapor ediyor.

diye konuştu.

TEKNOFEST’te ödül aldı

Doktor Jaybashi de

Bu projeyi birinci kere 2022’de Samsun’da düzenlenen TEKNOFEST’te tanıttık ve ödül aldık. 2023’te Romanya’da, 1 ay öncede Dubai’de altın madalya kazandık. Aygıtın ar-ge işleri bittikten sonra Türkiye’de seri üretime geçtik. Şu an Van’da aygıtı üretiyoruz. İnşallah iç ve dış piyasaya sunacağız.

dedi.


İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın