Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Türkiye, İsrail ile tüm ticareti askıya aldı | Erdoğan: Netanyahu’yu ateşkese zorlamak için kararlıyız

Türkiye, İsrail ile tüm ticareti askıya aldı | Erdoğan: Netanyahu’yu ateşkese zorlamak için kararlıyız

admin admin - - 3 dk okuma süresi
37 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) heyetiyle bir araya geldi. Erdoğan, Türkiye’nin İsrail ile ticareti durdurma kararına ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Dik duracağız.” şeklinde iş insanlarına seslendi. Erdoğan, Türkiye’nin bu kararının tek amacının Netanyahu yönetimini ateşkese zorlamak olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın konuşmasından önemli detaylar şu şekilde: “İsrail’in soykırım halkına yaptığınız yardımlar dolayısıyla tebrik ediyorum. Türkiye, Gazze’ye gönderdiği 50 bin tona yaklaşan insani yardım malzemesiyle dünyada ilk sıradadır. İsrail’i ateşkese zorlamak amacıyla ticari olarak biliyorsunuz bazı tedbirler aldık. Adımın sonuçlarını iş dünyası ile eşgüdümle yürüteceğiz.”

“TÜRK İŞ ADAMLARINA ŞUNU SÖYLÜYORUM; DİK DURACAĞIZ”

Erdoğan, bölgedeki diğer ülkelerle düşmanlık peşinde olmadıklarını vurgulayarak, barış içinde birlikte yaşamak istediklerini belirtti. Aldıkları kararın batının tepkisine rağmen dik duracaklarını söyleyen Erdoğan, “Biz doğru olanı yaptığımızın farkındayız. Biz bugün bu insanların yanında yer almazsak, yarın benzer durumlarla karşılaştığımızda kim bize destek olacak?” ifadelerini kullandı.

“TEK GAYEMİZ NETANYAHU’YU ATEŞKESE ZORLAMAK”

Erdoğan, aldıkları kararın bazı sıkıntılara neden olabileceğini dile getirerek, bu süreci Allah’ın gücüyle aşacaklarını belirtti. Türkiye’nin tek amacının Netanyahu yönetimini ateşkese zorlamak olduğunu vurgulayan Erdoğan, iş dünyasıyla iş birliği içinde hareket edeceklerini ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE 4 YILLIK SEÇİMSİZ BİR SÜRE VAR”

Erdoğan, 31 Mart seçimlerini demokratik bir olgunlukla tamamladıklarını belirterek, Türkiye’nin önünde 4 yıl sürecek seçimsiz bir dönem olduğunu söyledi. Bu süreci iyi değerlendirmeleri gerektiğini vurgulayan Erdoğan, ekonomik sıkıntıların çözümüne odaklanacaklarını ifade etti.

EKONOMİ MESAJLARI

Erdoğan, enflasyonla mücadele konusunda kararlı adımlar attıklarını belirterek, nisan ayı enflasyon ve dış ticaret verilerinin OVP beklentileriyle uyumlu olduğunu söyledi. Enflasyonun ikinci yarıda düşmesi ve refah artışının kalıcı hale gelmesi için çalışacaklarını ifade eden Erdoğan, hayat pahalılığı sorununu çözmeyi hedeflediklerini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın