Temajet © 2021. Tüm hakları saklıdır.

Sokak Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Türkan Saylan’a yapılan hakaret soruşturması kapanmıştır

Türkan Saylan’a yapılan hakaret soruşturması kapanmıştır

admin admin - - 3 dk okuma süresi
6 0

AKP’li Alinur Aktaş ve Faruk Gökkuş Hakkındaki Suç Duyuruları Kapatıldı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin onursal başkanı merhum Türkan Saylan’a yönelik sözleri nedeniyle Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Alinur Aktaş ile İBB Meclisi’nin AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş hakkında yapılan suç duyurularının kapatıldığı belirtildi. Yapılan itirazlar da reddedildi.

AKP’li Alinur Aktaş’ın Türkan Saylan Açıklamaları

Bursa Belediye Başkanı AKP’li Alinur Aktaş’ın CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’e yönelik yaptığı konuşmada, Türkan Saylan’a ilişkin kullandığı ifadeler büyük tepki çekmişti. Aktaş, “20 senedir Nilüfer’de Belediye Başkanlığı yapıyorsun. Hangi caddeye hangi merkeze bir tane Allah dostunun, padişahın, bir Türk büyüğünün adını verdin? Nerede devlete ve bayrağa savaş açmış Türkan Saylan, Uğur Mumcu, Nazım Hikmet, Bahriye Üçok, nerede dinle diyanetle problemi olan adam varsa, hepsinin ismini merkezlere vermiş ” ifadelerini kullanmıştı.

Faruk Gökkuş’un Türkan Saylan Açıklamaları

İBB Meclisi’nin AKP Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş da Türkan Saylan’a ilişkin açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Gökkuş, “Türkan Saylan, toplumun çoğunluğunu teşkil eden insanların ortak değerlerine saygı duymayan biridir. Türkan Saylan bu milletin ortak değerlerine hakaret eden birisidir. AK Parti çoğunluğu burada olduğu sürece Türkan Saylan gibi bu toplumu bölen kişilerin isimleri bir yerlerde yaşatılmayacaktır” şeklinde konuşmuştu.

Savcılık tarafından verilen “kovuşturmaya yer yoktur” kararlarına yapılan itirazların reddedilmesinin ardından Türkan Saylan’ın ailesinin avukatı Hüseyin Karataş, bu kararlara karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Ancak AYM, itirazların reddine karar verdiği bildirildi.

Yaşanan bu gelişmeler doğrultusunda, Türkan Saylan’a yönelik yapılan açıklamalar ve alınan kararlar kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı. Konu hakkında yapılan suç duyurularının kapatılması ve itirazların reddedilmesi ise tartışmaları beraberinde getirmişti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın